صفحه اصلی / مقالات / تاثیر مثبت کاهش نیکوتین سیگار بر سلامتی

تاثیر مثبت کاهش نیکوتین سیگار بر سلامتی

behzad-azizi

به قلم: مایکل اریکسون استاد و رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه دولتی جرجیا

 

گام بلند رئیس اداره مواد غذایی و دارویی جهت نجات جان مردم از مخاطرات نیکوتین

اسکات گاتلیب رئیس جدید اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا که پزشکی است که در مبارزه با سرطان پیروز شده، اخیرا اعلامیه ای شگفت آور و رک و راست منتشر کرد. براساس این اعلام مسوولان دولت مرکزی گفت و گو در مورد کاهش تدریجی و اندک اندک میزان نیکوتین در سیگارها را آغاز خواهند نمود. این کاهش به اندازه ای خواهد بود، که سیگارها دیگر معتادکننده نباشند. همزمان در مورد سیگارهای الکترونیکی و سایر چیزهایی که دارند برای مصرف نیکوتین به شکلی فزاینده محبوب و گسترده می شوند، قوانین نوینی به کار گرفته خواهند شد. چنین اقداماتی بالقوه می توانند حتی بیش از تلاش برای پایان دادن به مصرف مواد مخدر، جان مردم را نجات بدهند.

به عبارت دیگر ستون فقرات تلاش آقای گاتلیب تحقق رویایی است، که در آن سیگار دیگر سبب اعتیاد دیرپا نشود. همچنین بزرگسالانی که همچنان به نیکوتین نیاز و یا تمایل دارند، بتوانند آن را از منابع جایگزین کمتر زیان آور به دست بیاورند. بنابراین اعلام وی بالقوه تاریخی است، با عقل سازگاری دارد، و ملت را به سوی کاهش بیماری و مرگ ناشی از دخانیات سوق می دهد. در عین حال دیدگاهی می باشد، که ارزش علمی هم دارد. کمااینکه خود من دهه هاست، که دارم برای کاهش زیان ناشی از مصرف تنباکو کار می کنم. در این راستا در سال 1992 به عنوان مدیر اداره دخانیات و سلامتی مراکز کنترل بیماری ها و پیشگیری از آنها، به این مراکز پیوستم. یادم می آید که زمانی بود که بخش استاندارد اداره مواد غذایی و دارویی در واکنش به تقاضاها برای نظارت قانونی بر نیکوتین موجود در سیگارها، اظهار داشت که سیگار نه ماده ای غذایی و نه دارو، که وسیله ای برای لذت بردن است. اما من می توانم اطمینان بدهم، هیچ فرد سیگاری از اعتیاد خود لذت نمی برد. کمااینکه پژوهش های تیمم نشان داده اند که بیشتر سیگاری ها از اینکه دود کردن آن را آغاز کرده اند، پشیمانند. همچنین به شدت مایلند، این عادت را ترک کنند.

مرگ بر اثر استعمال سیگار: 15 برابر بیش از مصرف مواد مخدر

گرچه در حال حاضر بحران مواد مخدر در همه جا نظر رسانه ها و تصمیم سازان را به خود جلب کرده است، اما سیگار کشیدن همچنان نخستین سبب قابل پیشگیری مرگ و میر و بیماری در آمریکا می باشد. کمااینکه همه ساله باعث مرگ بیش از 480 هزار تن از هموطنان ما می شود. به عبارت دیگر در آمریکا مرگ بر اثر استعمال سیگار، 15 برابر بیش از مصرف مواد مخدر است.

البته بیشتر آمریکایی ها می دانند استعمال دخانیات می تواند، سبب ابتلاء به سرطان شود. اما ممکن است ندانند که موجب طیف وسیعی از مشکلات دیگر از جمله بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری مزمن مخرب ریوی نیز، می گردد. فراتر اینکه باعث افزایش میزان مرگ و میر شیرخواران هم هست. کمااینکه پژوهشی که اخیرا نتایجش در نشریه امور بهداشتی-درمانی به چاپ رسید، نشان می دهد که در 13 ایالت واقع در شرق کشور که در آنها سطح استعمال دخانیات بالاتر است، میزان مرگ و میر شیرخواران نیز 16 درصد بیشتر از سایر نقاط کشور می باشد. عمر متوسط ساکنان آن ایالت ها هم در مقایسه با سایر هموطنانمان، به طور متوسط 2 سال و 3 ماه کمتر است.

در واقع همانگونه که گاتلیب اشاره کرده سیگار تنها ماده مصرفی قانونی به شمار می رود، که در درازمدت نیمی از استعمال کنندگان خود را می کشد. بنابراین پیشنهاد اخیر وی نخستین گام در راهی طولانی به شمار می رود، که در انتهای آن امیدواری فراوانی به چشم می خورد. زیرا اگر میزان نیکوتین در سیگار به شکلی چشمگیر کاهش بیابد، سیگاری ها خیلی زود متوجه خواهند شد، که محصولات نوین به اندازه سیگارهای پیشین نیکوتین ندارند. بنابراین شاید به سوی چیزهای دیگر از جمله سیگارهای الکترونیکی بروند، که به مراتب کمتر زیان آورند. گام بعدی یافتن راهی جهت پیشگیری از فروش غیرقانونی سیگارهای الکترونیکی محتوی نیکوتین بیشتر خواهد بود. از دیگر سو احتمال اینکه سیگارهای دارای نیکوتین کمتر نسل جدیدی از جوانان را به خود جلب کنند، کاهش می یابد.

اعتراض به بیانات گاتلیب در پیوند با سیگارهای الکترونیکی

اظهارات گاتلیب در مورد به تاخیر انداختن روند مقررات ناظر بر سیگارهای الکترونیکی، قلیان و سایر محصولات محتوی تنباکو، موجب انتقاداتی شده است. اما باید توجه داشت، که او قول داده مقررات مهم و عاقلانه برای حمایت از کودکان در برابر مسمومیت اتفاقی بر اثر تولید ظرف های محتوی نیکوتین مایع جهت سیگارهای الکترونیکی بی زیان برای این گروه سنی را، به تاخیر نیندازد. همچنین برای بسته های باطری که گاه به گاه آتش می گیرند یا منفجر می شوند، استانداردهایی برقرار کند.

بنابراین جامعه باید شکیبا باشد. چراکه روند قانونگزاری بسیار کند است. زیرا برای وضع هر ماده قانونی، برداشتن 9 گام ضرورت دارد. بدیهی است، که نخستین گام ارائه لایحه مربوطه در مجالس قانونگزاری می باشد.

از دیگر سو پرواضح است، که شرکت های تولید دخانیات از طریق سیستم قضایی با پیشنهاد اداره مواد غذایی و دارویی مبنی بر کاهش میزان نیکوتین در سیگارهای رایج مبارزه خواهند کرد. کمااینکه در گذشته نیز به سرعت در برابر هر روندی که برای صنعت شان مخاطره آمیز بوده، شکایت کرده اند، لابی های پرشمار تراشیده اند، و پویش هایی به راه انداخته اند.

اما در این میان سه خبر خوب هم وجود دارند. نخست اینکه برخی از این شرکت ها دارند وارد بازار سیگارهای الکترونیکی و سایر محصولات دیگر مصرف نیکوتین می شوند. بناب راین امکان دارد به جای مبارزه با لایحه مربوطه، خود را با آن هماهنگ کنند.

دوم اینکه به موازات پیشرفت روند مورد نظر گاتلیب، دانشمندان و مردم از این موقعیت برخوردار می شوند، که دیدگاه های خویش را عنوان کنند. در نهایت نیز شمار رو به افزایشی از دولت های ایالتی و شهری دارند، سیاست های خود برای حفاظت از نسل جوان از کشیدن سیگار را پیگیری می کنند. یکی از این سیاست ها افزایش سن مجاز برای خرید محصولات نیکوتین دار از 18، به 21 سال است.

شخصا هم به سیگاری ها توصیه می کنم، تمام تلاش خود را برای ترک سیگار به کار بگیرند. همچنین اگر دیدند گاهی نمی توانند در این تلاش موفق باشند، ناامید نشوند. زیرا بسیاری از کسان دیگری هم که سیگار را ترک کرده اند، چندین تلاش ناموفق داشته اند. اما سرانجام موفق شده اند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *