زنان

تاثیر شدیدتر فشارهای روانی بر مغز زنان

جنیفر ال. کوک- پایگاه اینترنتی ام اس ان
پژوهش به عمل آمده از سوی محققان بهداری مایو نشان می دهد، که فشارهای روانی بر تمام اعضای بدن و از همه بیشتر بر مغز تاثیر می گذارند. فشارهایی که تنها به میزان کورتیزول (هورمونی که از غدد بالای کلیه ترشح می شود. ایران جوان) پیوند ندارند. بلکه ناشی از مسایل دیگر مانند دندان قروچه کردن در هنگام گیر افتادن در ترافیک شدید، مشکلات مالی و… نیز می شود.
الف: فشارهای روانی چگونه بر مغز تاثیر می گذارند؟
سرعت زندگی امروزه که بیش از آن است که مغز ما بتواند خود را با آن مطابقت بدهد، عمده ترین عامل آفریننده فشارهای روانی می باشد. عاملی که پیامدهایش سبب احساس خرسندی کمتر، و ناتوانی بیشتر مغزمان از تمرکز بر مسایل مهم می گردد. برخی از مهم ترین عوامل دیگر از این قرارند:
ترس: زنده ماندن ما به توانایی مغز در شناسایی تهدیدهای جسمی و روحی بستگی دارد. ترس سبب افزایش ضربان قلب می شود که به نوبه خود باعث جمع آوری اطلاعاتی از سوی مغز می گردد، که ممکن است ما را از خطرهای آتی حفظ کنند. مغز برای حفظ این خاطرات هورمون بیشتری تولید می نماید، که به فشارهای روانی بیشتر منجر می شود.
خستگی و کوفتگی: برخی از اعضای بدن مانند قلب می توانند، بگونه ای مستمر به کار خود ادامه دهند. اما مغز این چنین نیست، و پس از فعالیت زیاد نیاز به استراحت دارد. خستگی شدید مغز منجر به فشارهای روانی می شود، و بالعکس!
ب: چرا فشارهای روانی بر مغز زنان تاثیر شدیدتری دارند؟
مغز زنان در برابر عوامل آفریننده فشارهای روانی، از مردان حساس تر است. همچنین آنان در کنار اینکه مانند مردان در معرض این عوامل هستند، با خواسته های چندگانه اطرافیان از مادر بودن گرفته تا مسئولیت آسایش اعضای خانواده روبرو می باشند. بنابراین مغزشان باید بر مسایل بیشتری تمرکز کند، که همانگونه که آمد به نوبه خود سبب فشارهای روانی بیشتر می شود. به ویژه اینکه رادارهای محافظتی یک مادر همواره در کارند.
پ: چرا مردان آنگونه که باید و شاید ملتفت قضیه نمی شوند؟
پژوهش به عمل آمده از سوی محققان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل نشان می دهد، که قسمت هایی از مغز که مسئول واکنش در برابر عوامل آفریننده فشارهای روانی هستند، در زنان و مردان متفاوت می باشد. همچنین واکنش مغز دو جنس در برابر یک عامل واحد، با هم فرق می کند. به همین سبب زنان در هنگام مشاهده افراد زیر فشارهای روانی، از آنها پشتیبانی احساسی می نمایند. اما امکان دارد مردان در چنین مواقعی، توصیه هایی ارائه بدهند. این در حالی است که به گفته دکتر جنیفر پریم استادیار رشته ارتباطات دانشگاه ویک فارست، هر دو جنس در هنگام قرار گرفتن در معرض فشارهای روانی به پشتیبانی احساسی نیاز دارند.
ج: پل زدن بین شکاف جنسیتی
با توجه به آنچه آمد بهتر است که همسران/ شرکای زندگی برای رفع هرگونه سوء تفاهم اقدامات زیر را انجام دهند:
درخواست گوش کردن از طرف مقابل: درخواست گوش کردن از طرف مقابل، نخستین و بهترین راه درک احساسات انسان است. بنابراین خوب گوش کردن و سپس حتی گفتن یک جمله ساده مانند اینکه به نظر می رسد واقعا ناراحتی، می تواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. البته اینگونه جملات باید با لحنی کاملا غیرانتقادی بیان شوند.
شرح این مساله برای شوهر که اگر احساس زنش را نادیده بگیرد، سبب ایجاد حالت تدافعی می شود: مثلا با بیان چنین عبارتی: الان واقعا ناراحتم، چون به نظر می رسد احساساتم را دست کم گرفته ای.
د: چگونگی کنترل فشارهای روانی و آرام کردن مغز
تغذیه سالم، داشتن تحرک جسمی مداوم و خوابیدن به اندازه لازم و کافی، سبب بهبود حال، احساسات و افکار می شوند. اما در عین حال اینگونه نیست که به آسانی بتوان به همه این عوامل بنیادین دست پیدا، و یا عمل کرد. کارشناسان مربوطه برای موفقیت در کسب آنها توصیه هایی دارند، که به یکی از آنها اشاره می شود:
دادن قدری الف الف الف به مغز
ضرورت دارد جهت کمک به پرانرژی شدن مغز و رهایی آن از خستگی مفرط، به این عضو بسیار مهم قدری استراحت، احساسات نشاط آور و انگیزه، داد.
چگونه؟ با برخاستن از مقابل کامپیوتر و نگاه کردن به عکس های فرزندان، سایر افراد مورد علاقه، و یا سفرهایی که خاطره خوش باقی گذاشته اند. برخی از موارد دیگر: فرستادن پیامک برای یک دوست، تماشای یک فیلم کوتاه شاد، و پرداختن به فعالیتی که سبب ایجاد احساس خوب و انگیزه می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان