اخباراخبار کانادا

تاثیر تعطیل شدن کارخانه جنرال موتورز  آشووا بر اهداف اقتصادی دولت داگ فورد

تورنتو- خبر تعطیلی قریب الوقوع کارخانه جنرال موتورز در آشووا و بیکار شدن 2 هزار و 500 نفر از کارکنان شرکت و همچنین پیامدهای تعطیلی کارخانه بر بیزنس های محلی و پیمانکاران طرف قرارداد GM، غیرمنتظره و نگران کننده بود. توقف فعالیت یکی از بزرگترین کارفرمایان انتاریو، نشان داد که چرا عمل کردن به وعده انتخاباتی  بازگرداندن دوران طلایی مشاغل تولیدی به انتاریو برای هر دولت، از جمله دولت داگ فورد، دشوار می باشد.

به اعتراف شخص داگ فورد، دولت استان، هیچ راهکاری برای متقاعد کردن جنرال موتورز برای ماندن در آشووا ندارد. به نظر می رسد که هیچ محرک اقتصادی، از تخفیف مالیاتی گرفته تا نیروی کار ارزان و پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک در انتقال فن آوری نوین به کارخانه، نمی تواند شرکت را از تصمیم خود منصرف کند.

<نه> قاطع GM به پیشنهاد داگ فورد، بایستی دولت را نگران کند، زیرا اینها نمونه محرک های اقتصادی است که محافظه کاران برای جلب سرمایه و بیزنس ها به انتاریو، در نظر گرفته بودند.

واقعیت این است که تصمیمات شرکت ها اغلب بر مبنای فاکتورهای مختلف که ربطی به سیاست های دولت محلی ندارند، گرفته می شوند. این فاکتورها شامل کاهش تقاضا برای برخی از محصولات، تغییرات جمعیتی، ورود فن آوری های نوین و غیره می باشند.

GM در طول 3 سال گذشته، سالانه بیش از 3 میلیون اتومبیل در آمریکا و سال گذشته نیز بیش از 300 هزار اتومبیل در کانادا فروخته است. میزان فروش در هر دو کشور افزایش یافته، اما کارخانه آشووا که در سال 1953 تاسیس شد، برای ساخت اتومبیل هایی که GM قصد تمرکز بر روی آن را دارد، مناسب نیست. یعنی اتومبیل های خودران با امیشن صفر!

 

 

شرکت همچنین دو کارخانه خود در آمریکا یعنی در ایالت میشیگان و اوهایو را تعطیل می کند.

علیرغم بیانیه GM، رهبران احزاب مخالف دولت انتاریو، از جمله آندریا هوروات (رهبر حزب نیودموکرات انتاریو) معتقدند که داگ فورد می تواند شرکت را از تصمیم خود منصرف کند. آندریا هوروات گفت: <این وظیفه دولت است تا برای نجات مشاغل و سرمایه گذاری در انتاریو تلاش کند، نه این که دست روی دست بگذارد. طی 14 سالی که در مجلس حضور داشتم، هرگز دولتی را ندیدم که مانند دولت فعلی به این سرعت تسلیم بشود.>

گویا سیاستمداران به این مساله توجه ندارند که GM به دنبال گرفتن محرک مالی از دولت نیست. فورد در واکنش به انتقادات، سوء مدیریت دولت لیبرال کتلین وین را مقصر دانست و گفت که تصمیم تعطیلی کارخانه یک شبه گرفته نشده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *