املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

تاثیر اندک آزمایش توان بازپرداخت وام مسکن بر کاهش معاملات

گزارش آخرین پژوهش بانک مرکزی کانادا نشان می دهد، که در دو سال اخیر آزمایش توان بازپرداخت وام مسکن که در اکتبر 2016 از سوی دولت مرکزی به اجرا درآمد، بر کاهش معاملات مربوطه تاثیراندکی داشته است. در واقع این عمدتا افزایش بهای ملک و املاک در بازارهای با رشد بادکنکی استان های بریتیش کلمبیا و انتاریو (به ویژه شهرهای ونکوور و تورنتو) بوده، که به سبب کم کردن توان خرید مردم به چنین کاهشی منجر شده است.

این در حالی می باشد که نتایج پژوهش سازمان هایی مانند اتحادیه سازندگان مسکن کانادا و حرفه ای های وام مسکن کانادا که پیشتر منتشر شد، اعمال دو بار قوانین سفت و سخت تر از جمله آزمایش مورد اشاره برای واجد شرایط شدن متقاضیان اخد وام مسکن را سبب کاهش فروش در سال های 2017 و 2018 اعلام کرده بود. به همین سبب این دو سازمان به سایر دست اندرکاران حوزه مسکن پیوستند، که خواستار جرح و تعدیل این آزمایش بودند. آزمایشی که به گفته آنها سد راه شمار بیش از اندازه ای از متقاضیان اخذ وام مسکن جهت واجد شرایط شدنشان گشته است. کمااینکه بنجامین تال معاون بخش بازارهای جهانی و اقتصاددان ارشد بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی می گوید، آزمایش توان پرداخت وام مسکن بزرگترین عامل کاهش 8 درصدی درخواست وام های نوین مربوطه در سال گذشته بود. به برآورد وی امکان دارد، این آزمایش سبب کاهش 15 میلیارد دلاری گرفتن وام مسکن گرفتن از سوی کانادایی ها بین سال های 2017 و 2018 باشد.

اما همانگونه که پیشتر آمد، گزارش بانک مرکزی خلاف این اظهارات را نشان می دهد. کمااینکه برآورد دست اندرکاران پژوهش مربوطه که میزان معاملات نخستین فصل 2015 با آخرین فصل 2018 را مقایسه کرده اند، این می باشد که حدود 40 درصد این کاهش ناشی از مسایل در پیوند با وام بوده، و افزایش بهای مسکن و به عبارت دیگر از بین رفتن توان خرید، سبب عمده کاهش چنین معاملاتی شده است.

کمااینکه این واقعیت که بیشترین تفاوت در کاهش معاملات در شهرهای ونکوور و تورنتو بوده به خوبی روشن می کند که نه قوانین مورد اشاره، بلکه اعتماد کم خریداران بالقوه به قیمت های رو به افزایش در این روند تاثیر داشته است. کرولین ویلکینز معاون بانک مرکزی در تایید چنین تاثیری خطاب به خبرنگاران خاطرنشان کرده که میزان فروش مسکن در سال های 2015 و 2016  در این دو شهر به سبب مسایلی مانند اشتغال و افزایش جمعیت، بیش از اندازه انتظار بود.

از دیگر سو به گفته وی میزان کاهش اخیر معاملات در ونکوور و تورنتو نیز، بیش از اندازه انتظار بوده است. بنابراین عوامل اصلی دانستن آزمایش توان پرداخت وام مسکن و افزایش بهره آن، با واقعیت همخوانی ندارد. البته طبیعتا بخشی از این کاهش می تواند، به چنین عواملی مربوط باشد.

از دیگر سو در گزارش مورد اشاره مطالب قابل توجه دیگری هم به چشم می خورند. مثلا بانک مرکزی انتظار دارد، در سال جاری اجرای آزمایش مذکور در بسیاری از بازارهای مسکن کشور متوقف شود. اما امکان دارد، در شهرهای خیلی گران همچنان به اجرا درآید.

در بخش دیگری از آن نیز آمده، که توقعات خریداران بالقوه درباره بهای مسکن در بریتیش کلمبیا و انتاریو دارد ثبات پیدا می کند. مساله ای که به نوبه خود نشانگر آن است، که در اواخر امسال فروش مسکن در این دو استان دوباره افزایش خواهد داشت. البته امکان دارد، چنین روندی در ونکوور به تعویق بیفتد. کمااینکه استوین پلوز رئیس بانک مرکزی خطاب به خبرنگاران گفته جرح و تعدیل ها در بازارهای مسکن تورنتو و ونکوور، توانایی این بانک برای ردگیری تاثیرات تغییرات بر مبنای کل کشور را پیچیده می کند. در حالی که سایر بازارها مانند هالیفکس، مونترال، اتاوا و وینی پگ، به موازات رشد اقتصادی شاهد فعالیت های یکپارچه هستند. این بدان معنی می باشد که به موازات ایجاد ثبات در تورنتو و ونکوور، در اواخر سال جاری بازار مسکن کل کشور به رشد معمول خود باز خواهد گشت.

پرسش و پاسخ هفته:

در صورت عدم پرداخت اقساط بانک چه اتفاقی خواهد افتاد و بانک ها چقدر مهلت خواهند داد؟

خیلی از افراد به دلیل نگرانی از این که ممکن است در آینده به هر دلیلی توانایی پرداخت اقساط بانک را نداشته باشند از خرید خانه صرفنظر می کنند غافل از این که برای زندگی در تورنتو و حومه اگر معیار را یک واحد آپارتمانی یک خوابه در نظر بگیریم می بایست حدودا 2000$ بابت اجاره در هر ماه پرداخت کنیم.

در صورتی که یک واحد آپارتمان با حدود قیمت $400,000 خریداری نماییم مجموع اقساط و شارژ و مالیات ماهیانه آن حدود همان مبلغ 2000$ خواهد بود.

پس نتیجه می گیریم چه اجاره پرداخت کنیم و چه اقساط بانک را پرداخت کنیم در ماهیت پرداختی هیچ تفاوتی نخواهد کرد. ضمن این که هر سال حدود 30% تا 40% از پرداختی از اصل بدهی بانک کسر می گردد که خود به نوعی پس انداز محسوب می شود.

حال اگر به هر دلیلی مشکلی در پرداخت اقساط پیدا کنیم راهکارهای مختلفی داریم که از جمله اجاره دادن محل فوق و تامین اقساط از محل اجاره، دریافت Equity Loan و یا Second Mortgage و یا در بدترین حالت فروش ملک فوق که مطمئنا در طول مدتی که از خرید آن گذشته سود قابل توجهی هم مشمول شما خواهد شد.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0