صفحه اصلی / اخبار / تاثیر افزایش نرخ بهره بر کند شدن هرچه بیشتر خرید و فروش مسکن در کانادا

تاثیر افزایش نرخ بهره بر کند شدن هرچه بیشتر خرید و فروش مسکن در کانادا

Razi-Clinic

تورنتو- با ادامه روند افزایش تدریجی نرخ بهره، خرید و فروش مسکن در کشور که از ابتدای سال 2018  به دلیل اعمال قوانین سخت گیرانه تر برای اعطای وام، نسبتا کند شده است، کندتر خواهد شد.

افزایش نرخ بهره، فشار مضاعفی را بر روی متقاضیان خرید ملک وارد خواهد کرد. خریدارانی که در حال حاضر نیز با محدودیت های زیادی مواجه هستند. همانطور که می دانید، طی چند روز گذشته بانک های عمده کانادا، از جمله CIBC، RBC و TD نرخ بهره وام پنج ساله ثابت را افزایش دادند.

بنجامین تال، کارشناس ارشد اقتصادی CIBC، کند شدن بیشتر بازار مسکن در سه ماهه نخست سال 2018 را پیش بینی کرده است. او می گوید که خریدارانی که قصد خرید داشتند، تصمیم خود را برای مدتی دیگر به تاخیر انداخته اند. ولی سوال مهم این است که سرمایه گذاران بخش مسکن، تحت چه شرایطی به کل از خرید منصرف خواهند شد؟ انصراف آنها مسلما تاثیر زیادی بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

انجمن املاک و مستغلات کانادا (CREA)، میزان فروش مسکن در سال 2018 را با 5.3 درصد کاهش، 486 هزار و 600 واحد پیش بینی کرد. در حالی که برآورد قبلی آن رقم 8 هزار و 500 واحد را نشان می داد.

این کاهش در حالیست که طی ماه دسامبر (در مقایسه با ماه نوامبر)، افزایش 4.5 درصدی در سطح کشور مشاهده شد. بخشی از این افزایش مرهون تعجیل خریداران به نهایی کردن معامله قبل از پایان سال و اجتناب از مواجه شدن با قوانین جدید وام مسکن، بود. بر اساس قوانین جدید، متقاضیان خرید با بیش از 20 درصد پیش پرداخت بایستی ثابت کنند که قادر به پرداخت اقساط وام مسکن بیمه نشده با نرخ بهره بالاتر (2 درصد بالاتر از نرخ وام فعلی خود) را دارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *