مقالاتمقالات اجتماعی

تاثیرات متفاوت ماری جوانا بر زنان؟

میشل بیلودو- پایگاه اینترنتی ام اس ان

گرچه صنعت ماری جوانا به رشد خود در کانادا ادامه می دهد، اما هنوز از بسیاری از تاثیرات آن آگاهی نداریم. کمااینکه به نظر می رسد همچنان و به ویژه زمانی که پای تاثیرات آن بر زنان به میان می آید، واقعا از آگاهی های علمی چندانی برخوردار نیستیم. این ناآگاهی با توجه به میزان پولی که برخی از کسب و کارهای بزرگ مربوطه برای بازاریابی ماری جوانا هزینه می کنند که شامل از کمک به دستیابی به آرامش تا داشتن روابط جنسی بهتر می شود، خیلی آزاردهنده است. اما از آنجا که صنعت مربوطه هنوز رو به پیدایش تلقی می شود، بسیاری امیدوارند در مورد آن پژوهش های تازه تری و به ویژه با تمرکز جداگانه بر زنان و مردان صورت بگیرند. یعنی همانگونه که در گذشته درباره سایر حوزه های در پیوند با بهداشت و تندرستی انجام شده اند.

به همین سبب در حال حاضر تنها می توانیم، بر شواهد بیانی در این مورد که  ماری جوانا بر زنان تاثیرات متفاوتی دارد اتکاء کنیم، که شمارشان هم فراوانند. برای نمونه اینکه مثلا با استفاده از یکی از روغن های ماری جوانا دل دردهای شدید ناشی از عادت ماهانه زنان تنها در چند دقیقه از بین می روند. از این نمونه ها آنقدر زیاد شنیده و می شنویم، که می توان فهرستی بلند از آنها تهیه کرد.

تاباتا فریتز یکی از بنیانگذاران نهاد موسوم به بست که در زمینه بهداشت جنسی زنان فعالیت می کند و به شمار زیادی از این نمونه ها باور دارد، می گوید بی تردید ماری جوانا سبب کاهش فشار روانی و اضطراب مردان می شود. همچنین می تواند از راه هایی کاملا متفاوت بر جسم آنها نیز تاثیر داشته باشد. اما این تاثیرات الزاما درباره زنان صدق نمی کنند. کمااینکه برخی از مشتقات ماری جوانا در مردان سبب ایجاد احساسی مطلوب، آرامش و علاقه به گفت و گو می شوند. حال آن که در زنان اضطراب به وجود می آورند. فراتر اینکه در برهه های گوناگون زندگی یک فرد نیز، پیامدهای متفاوتی به چشم می خورند. برای نمونه در هنگامی که میزان هورمون استروژن در بدن بالا باشد، ماری جوانا نیز آسان تر تاثیر می گذارد. اما همین تاثیرات هم زنان را بیشتر از مردان در قبال عوارض جنبی این ماده حساس می کند.

از دیگر سو تاثیر ماری جوانا بر مغز زنان نیز، بیشتر است. پیامد منفی چنین تاثیری احتمال افزایش برخی از اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی می باشد.

به گفته ایمی واسرمن معاون شرکت کنوپی گروت که در حوزه ماری جوانا فعالیت دارد، دیگر مساله ای که تنها برای زنان پیامد منفی دارد، برداشت و قضاوت متفاوت جامعه درباره دو جنس است. زیرا درباره استفاده از ماری جوانا نیز مانند نوشیدن مشروبات الکلی، تنها به زنان برچسب های ناخوشایند زده می شود. وی در عین حال مشتاق و امیدوار است که پژوهش های بیشتر و به ویژه زن- مداری درباره ماری جوانا صورت بگیرند، که به کنار زدن حرف ها و اظهارات صرفا مبتنی بر تجربیات فردی منجر شوند. در نتیجه راه را برای گفت وگوهای برمبنای یافته های علمی در مورد منافع این گیاه و به ویژه برای زنان باز کنند.

وقتی زنان به هر دلیل از جمله کم خطرتر بودن استفاده از ماری جوانا در مقایسه با مشروبات الکلی به سراغ مصرف این گیاه می روند، طبیعتا ماری جوانا به بخش بزرگتری از سبک زندگی شان تبدیل می شود. بنابراین به پژوهش هایی نیاز است، که بتوان از همه تاثیرات خوب و بد آن آگاه شد.

چکیده اینکه به گونه ای مستمر گفته می شود این گیاه جادویی بسیاری از چیزهایی را که سبب درد کشیدن و ناخوش شدن می گردند، درمان می کند. اما هنوز در مورد اینکه چگونه به ویژه بر زنان تاثیر می گذارد، پژوهش های کافی صورت نگرفته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان