صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / تأیید حکم دادگاه برای فاش سازی اینترنتی اطلاعات املاک معامله شده در تورنتو

تأیید حکم دادگاه برای فاش سازی اینترنتی اطلاعات املاک معامله شده در تورنتو

یک دادگاه تجدیدنظر کشوری، حکم ماه آوریل دیوان محاکمات رقابتی را مورد تأیید قرار داد. حکمی که بر اساس آن هیئت مشاوران املاک تورنتو باید به اعضایش اجازه دهد، جزئیات اطلاعات در پیوند با پیشینه فروش ملک و املاک را به صورت آن-لاین در تارنماهای واجد شرایط مربوطه قرار دهند. چراکه این هیئت با ندادن اجازه به اعضایش جهت قرار دادن اطلاعات در مورد فروش به صورت آن-لاین، از رقابت پیشگیری می کند.

این تأیید برای مشاوران املاک یک پیروزی به شمار می رود. مشاورانی که مایلند بهای فروش املاک مسکونی اعم از خانه، آپارتمان، و.. را، از طریق تارنماهای با رمز ورود/ پس ورد امن در اختیار مشتریان خویش قرار دهند. همچنین دارندگان مسکن و خریداران آنها را یک قدم به این امکان نزدیک تر می کند، که به صورت آن-لاین و بدون مراجعه شخصی به این مشاوران، از میزان مبلغی که فلان ملک مسکونی در خیابان و محله شان به فروش رفته، آگاه شوند.

هیئت مورد اشاره می گوید که حکم دادگاه تجدیدنظر را به دیوانعالی کشور ارجاع خواهد داد، و از این دیوانعالی خواهد خواست، لازم الاجرا بودن فوری این حکم را متوقف کند. در مقابل جان پکمن رئیس اداره رقابت کانادا خاطرنشان می نماید، که تأیید مورد اشاره پیروزی مهمی برای رقابت و مشتریان است. کمااینکه در بیانیه ای در باره پرونده مربوطه که شش سال در دست اقدام بوده، از جمله آورده: این تأیید راه را برای نوآوری های به شدت مورد نیاز صنعت ملک و املاک هموار می کند.

مشاوران املاک نیز می گویند، تأیید حکم مورد اشاره برای آن دسته از اعضای هیئت مذکور نیز پیروزی به شمار می رود، که مایلند پیشینه فروش ملک و املاک و سایر اطلاعات در پیوند با خدمات چندفهرسته (فهرست هایی که در آنها ملک و املاک عرضه شده در بازار لیست می شوند) مانند میزان کمیسیون (دریافتی برای معاملات انجام شده)، شمار دفعاتی که ملکی خاص در این لیست ها ارائه گشته، و معاملاتی که به مرحله نهایی نرسیده اند را، به صورت آن-لاین در اختیار مشتریان خود قرار بدهند. این در حالی است که هیئت مورد اشاره می خواهد، این اطلاعات از سوی مشاوران املاک به شکل مستقیم (و نه به صورت آن-لاین) به مشتریان ارائه شوند.

در حکم تجدیدنظر از اینکه حکم بدوی دریافته بود که این هیئت از این توانایی برخوردارست که بر چشم انداز رقابت نفوذ داشته باشد، و اینکه دلنگرانی اصلیش حفظ حریم خصوصی مشتریان نیست، پشتیبانی شده است.

از دیگر سو لارنس دیل که هم از هیئت مورد اشاره و هم از اتحادیه مشاوران املاک کانادا ادعای خسارت کرده، مدعیست که محدودیت استفاده از اینترنت سبب شد، که کاری را که ده سال پیش با شرکت بل کانادا آغاز نموده بود، از بین برود. کمااینکه می گوید، محدودیت های اینترنتی در مورد مشاوران املاک به تلاش هایش جهت ارائه خدمات نوآورانه و کم هزینه آسیب زد. وی در این پیوند می افزاید: روش هیئت مشاوران املاک تورنتو از طریق ایجاد محدودیت در گزینه های خدمات مشاوره املاک مسکونی، معاملات قانونی را متوقف کرد و به مشتریان آسیب زد.

بر اساس اظهارات جان پاسالیس مشاور شرکت املاک ریلوسوفی نیز که در این پرونده به رئیس اداره رقابت کانادا کمک کرده، ادامه مبارزه هیئت مشاوران املاک تورنتو برعلیه انتشار اینترنتی اطلاعات در مورد فروش املاک منفرد، با منافع بسیاری از 46 هزار مشاور املاک عضو خود در تضاد است. او همچنین می گوید، استدلال این هیئت در مورد حریم خصوصی را قبول ندارد. بلکه هیئت مورد اشاره در واقع تلاش می کرده، روش سنتی معاملات را حفظ نماید.

اندرو هریلد معاون شرکت تخصصی مشاوران املاک Condos.ca با اشاره به اینکه فورا روش شرکت متبوع خود را تغییر نخواهد داد، می افزاید اما ارائه اطلاعات آن-لاین غیرقابل اجتناب است. در عین حال در مورد چنین ارائه ای، هیچ جایی برای ترسیدن مشاوران املاک وجود ندارد.

اطلاعات در پیوند با بهای فروش املاک و وام مسکن برای ساکنان استان ما از طریق اداره ثبت اسناد انتاریو در اختیار عموم گذاشته می شود. اما در آمریکا سال هاست، که پیشینه فروش ملک و املاک به صورت آن-لاین از سوی تارنماهایی مانند Zillow.com ارائه می گردند.

اینک انتظار می رود تأیید حکم ماه آوریل دیوان محاکمات رقابتی از سوی دادگاه تجدیدنظر مورد اشاره، بر چگونگی ارائه خدمات سایر هیئت های مشاوران املاک به مشتریان در اینترنت نیز، تأثیرات گسترده ای بگذارد. همچنین پیامدهای چشمگیری داشته باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *