صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / تأثیر بحران مؤسسه اعطای وام عمده بر بازار مسکن

تأثیر بحران مؤسسه اعطای وام عمده بر بازار مسکن

Behnam Marfou

در فوریه 2016 جرالد سولووی رئیس هیئت مدیره گروه هوم کپیتال/ Home Capital Group (بزرگترین وام مسکن دهنده غیربانکی کانادا) از سمت خود کناره گیری کرد. وی در عین حال یکی از بنیانگزاران این گروه در 30 سال پیش بود. او در هنگام کناره گیری در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت که بسیار مطمئن است این شرکت در اختیار افراد فوق العاده ای قرار می گیرد، که توانایی دارند آن را به سطوح بالاتر نوین برسانند.

اما نه تنها چنین نشد، بلکه مسیر شرکت در جهت کاملا برعکس قرارگرفت. کمااینکه از آن هنگام به این سو ارزش سهامش 78 درصد کاهش یافته، داشته هایی که برای دادن وام رویشان حساب می کند به سرعت دارند دود می شوند و به هوا می روند، و آینده کل شرکت در ابهام قرار دارد. مشکلات از ژوئیه 2015 آغاز شدند، که این شرکت فاش ساخت ارتباط خود با 45 دست اندرکار وام معاملات املاک را قطع کرده است. چراکه کندوکاوهای درون سازمانی آشکار ساخته اند که اطلاعات اشتغال و میزان درآمد وام گیرندگان جعلی بوده، تا بتوانند از وام استفاده کنند. در ماه آوریل کمیسیون اعتبارات مالی استان انتارپو شرکت مورد اشاره و سه تن از دست اندرکاران آن از جمله جرالد سولووی را به گمراه کردن سرمایه گذاران از طریق فاش نکردن چند ماهه تأثیرات آن کندوکاو متهم نمود. البته دست اندرکاران گروه هوم کپیتال این اتهامات را بدون مبنای معتبر دانسته اند. بااینهمه سرمایه گذاران پول های خود را از یکی از منابع کلیدی تأمین اعتبار مالی این شرکت بیرون کشیده اند. مسئله ای که به نوبه خود توانایی گروه هوم کپیتال برای ادامه کارش را با تهدید روبرومی کند. بگونه ای که حتی اعتبار 2 میلیادر دلاریش برای کاستن از شدت ترس سقوط آن کافی نیست.

دلایل قابل قبولی وجود دارند، که فاجعه گروه هوم کپیتال باید سبب نگرانی همه کانادایی ها باشد. چراکه ناظران کهنه کار مربوطه، این شرکت را نماد برخی از بدترین عملکردهای صنعت وام ملک و املاک- مانند اقدامات غیرشفاف در وام دادن، نبود کنترل کافی درون سازمانی، و سوء اداره مدیران- می دانند.

فراتر اینکه پس از افشاء مسائل در ژوئیه 2015، کمیسیون خدمات اعتبارات مالی استان انتاریو که همانگونه که از نامش برمی آید متولی نظارت بر اینگونه اعتبارات است، خود مستقلا به بررسی اوضاع پرداخت. بنا به ای-میل یکی از سخنگویان این کمیسیون ادعای گروه هوم کپیتال مبنی بر تعلیق برخی از دست اندرکاران و عاملان وام مسکن خود درست نبود. کمااینکه این سخنگو می افزاید: بیشتر دست اندرکاران و عاملان وام مسکنی که هدف تحقیقات ما بودند، همچنان مجوز کار خود را در اختیار داشتند…. یعنی نتیجه روش غلط آن 45 تن این نشده بود، که آنها را به کلی برای انجام حرفه خود واجد شرابط لازم ندانند. بلکه تنها نمی توانستند، دیگر در گروه هوم کپیتال کار کنند. به عبارت دیگر ظاهرا این منع شامل اشتغال در سایر نهادهای مربوطه نمی شد.

 

مایک رضوانوویچ تحلیلگر خدمات مالی نهاد موسم به تحقیقات سرمایه گذاری وریتاس نیز می گوید، چنین عملکردی تنها به گروه هوم کپیتال محدود نمی شود. بلکه مشکلی در سطح کل حوزه مربوطه است. وی در مورد چرایی وجود چنین مشکلی می افزاید: وقتی بازاری به این گرمی وجود دارد که مردم برای خرید خانه ای که ماه دیگر از عهده ابتیاعش برنمی آیند، بیش از پیش وام می گیرند، دست به نوآوری های بیشتری هم می زنند.

البته دانستن اینکه میزان تقلب ها – مانند ادعای داشتن درآمد کافی زمانی که چنین چیزی واقعیت ندارد- چقدر است، غیرممکن می باشد. اما اطلاعات در دست نشان می دهند، که از سال 2013 به این سو میزان درخواست وام مسکن های مشکوک افزایش 52 درصدی داشته است. یک نظرسنجی نیز حاکی از آن می باشد، که 13 درصد کانادایی براین باورند که گفتن یک دروغ مصلحت آمیز کوچک در هنگام درخواست وام مسکن، اشکالی ندارد. 8 درصد نیز اعتراف کردند، که در فرم درخواست دروغ هایی نوشته اند.

از دیگر سو مشکلات گروه هوم کپیتال سبب ایجاد پرسش هایی در مورد چگونگی عملکرد شرکت وام و مسکن کانادا (CMHC) هم شده است. شرکتی که پشتیبان اعتباری اکثریت وام های مسکنی می باشد، که نیازمند بیمه هستند. چراکه مت رابیتیل سرمایه گذار مستقل ساکن ثندربی انتاریو با عنایت به قانون دسترسی به اطلاعات درخواست کرد، که مطالب در پیوند با گروه هوم کپیتال موجود در CMHC در اختیارش قرار بگیرد. نتیجه اینکه بیش از 400 صفحه ای- میل های رد و بدل شده بین دست اندرکاران گروه هوم کپیتال و CMHC را در اینترنت قرار داد، که از جمله نشان می دهند مقامات این شرکت از سال 2014 در جریان مشکلات گروه هوم کپیتال قرار داشته اند. بااینهمه معلوم نیست، این مقامات پس از آن سال در این مورد چه اقداماتی به عمل آورده اند. البته پس از افشاگری های ژوئیه 2015، از جمله در پی درخواست رسمی جهت کسب نام دست اندرکاران و عاملان وام مسکن تعلیق شده، بودند. اما بن رابیدو رئیس شرکت تحقیقاتی موسوم به مشاوران کو شمالی که تحلیلگر اقتصاد کانادا و بازار مسکن کشور می باشد، می گوید: افشاگری هایی از این دست بیش از پیش مرا متقاعد می کنند، که وقتی پای تقلب و جعل مدارک به میان می آید، CMHC خیلی ار قافله عقب است.

در واقع برداشت بن رابیدو  پس از مطالعه آن اسناد این می باشد، که CMHC بیش از آنکه بخواهد پیش از بروز یک مشکل به آن بپردازد، نگران کنترل روایت رسانه ها از آن مشکل است.

از دیگر سو CMHC با ذکر اینکه در حال حاضر اقدام قانونی بر علیه گروه هوم کپیتال در دست اقدام می باشد، به پرسش های جو کستالدو (نویسنده این مقاله در نشریه مک لینز) در مورد این اسناد پاسخی نداده است. اما در ای-میل ارسالی جاناتان روتوندو سخنگوس CMHC به این نشریه، از جمله آمده که شرکت متبوعش در پیشگیری از اینگونه تقلب ها طرفی متعهد می باشد، که به ندرت شاهد اسناد جعلی و تقلبی بوده است. اما در صورت مشاهده دلایل پذیرفتنی، بیمه وام مربوطه لغو می شود.  

بااینهمه کارشناسان بر این باورند، که مشکل موجود عمدتا دامن گروه هوم کپیتال را گرفته، و بقیه بازار مالی روندی عادی دارد. اما با توجه به این مشکل که گریبان وام دهنده ای عمده را گرفته، صنعت اعطای وام‌ بانک ‌ها و مؤسسات مالی برای ادامه رونق بازار مسکن، به متقاضیان وام‌ با اعتبار مالی پایین ‌تر از حد معمول، نیاز دارد.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *