مقالاتمقالات پزشکی

بی‌ وزنی سلول ‌های سرطانی را از بین می‌ برد

جاشوا چو، محقق استرالیایی از دانشگاه سیدنی می‌ گوید ابتلای بسیاری از اطرافیانش به سرطان به او انگیزه داد که ببنید در سلول های که سرطانی شدند دقیقا چه اتفاقی رخ داد. وی می افزاید: درمان سرطان روش قطعی ندارد، چون سرطان ها متفاوت از یکدیگر هستند و واکنش بدن بیماران به روش های درمانی هم متفاوت است. می خواستم بدانم وجه مشترک سلول های سرطانی چیست و برای همین آنها را در دستگاه های شبیه ساز بی وزنی قرار دادم. 

چو می گوید که بیش از 80 درصد از سلول‌ های سرطانی با قرار گرفتن در شرایط بی ‌وزنی پس از یک روز از بین می ‌روند. نتیجه پژوهش تاز‌ه آنها یافته‌ های پیشین در مورد تأثیر بی ‌وزنی بر سلول‌ های سرطانی را تأیید می ‌کند.

آنچه این پژوهشگر استرالیایی و تیم همراه او در مورد تأثیر بی ‌وزنی بر سلول های سرطانی یافته ‌اند، بسیاری را به درمان بیماری سرطان امیدوار کرده است. او می‌گوید: ما چهار نوع مختلف از سلول سرطانی در قسمت های مختلف بدن از جمله پستان، تخمدان، ریه و بینی را به آزماشیگاه بردیم و آنها را در حالت بی‌ وزنی قرار دادیم و دیدم که پس از 24 ساعت 80 تا 90 درصد سلول ‌های سرطانی از بین رفتند.

جاشوا چو و تیم او دلیل اصلی مرگ سلول ‌های سرطانی در این شرایط را نمی دانند و می خواند آزمایش خود را در شرایط بی ‌وزنی واقعی، یعنی در فضا تکرار کنند. آنها می ‌خواهند نمونه‌ های خود را به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بفرستند. او در ادامه تأکید می‌ کند که انجام چنین آزمایش‌هایی پیچیده و زما‌ن ‌بر است و می ‌گوید: تکنیکی که ما استفاده کردیم دشوار است اما چالش بزرگ تر ما زنده نگه داشتن سلول ‌های سرطانی در فضا و سپس بازگرداندن آنها به زمین است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!