علم و دانش

بیماری شاگاس ؛ هشدار پزشکان آمریکایی در مورد شیوع این عفونت انگلی

انجمن قلب آمریکا (AHA)، با هدف اطلاع رسانی در مورد این بیماری و کمک به پزشکان جهت شناسایی علائم ابتلا قبل از بروز عوارض جدی عفونت، هشداری را در مورد بیماری شاگاس ((Chagas که نوعی عفونت انگلی استوایی می باشد، صادر کرده است. در بیانیه انجمن، Chagas عفونت ناشی از انگل Trypanosoma cruzi (T cruzi) توصیف شده است. انگل این بیماری معمولا در آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شود.

پزشکان نگرانند، زیرا 300 هزار نفر در آمریکا، بخصوص ایالت های جنوبی، به آن مبتلا شده اند. اکثر این افراد مهاجران مکزیکی، آمریکای مرکزی و جنوبی هستند که بیماری در کشورهایشان شایع می باشد. حشره ناقل این بیماری در بسیاری از ایالت های جنوبی آمریکا مشاهده شده است. این حشره اصطلاحا با لقب kissing bug یا <ساس بوسه زن> نیز شناخته می شود. علت انتخاب این اسم این است که حشره صورت انسان (اطراف دهان) را نیش می زند، از خون تغذیه می کند و سپس مدفوع آن از طریق محل نیش، وارد پوست می شود. علائم این بیماری در طول عفونت تغییر می کنند. در مرحله اول، علائم معمولا بروز نمی کنند یا خفیف هستند و شامل تب، متورم شدن غدد لنفاوی، سردرد یا تورم محل گزش می باشد. اکثر علائم به خودی خود برطرف می شوند. اما این به معنی از بین رفتن عفونت نیست. حدود 30 درصد از مبتلایان، دچار عوارض قلبی یا روده ای مانند بزرگ شدن قلب، نارسایی قلبی، ضربان نامنظم قلب، یا بزرگ شدن مری یا انبساط روده بزرگ می شوند که می توانند مرگبار باشند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، بین 6 تا 7 میلیون انسان در جهان به این بیماری مبتلا می باشند. این بیماری عامل مرگ 10 هزار نفر در سال می باشد.

این بیماری به طور معمول از طریق نیش حشره منتقل می شود، اما می تواند از مادر به کودک یا از طریق انتقال خون یا پیوند عضو نیز منتقل شود. برای این بیماری واکسن وجود ندارد، اما درمان دارویی برای از بین بردن انگل در دسترس می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان