اخباراخبار جهان

بیماری ریوی ناشی از مصرف سیگار الکترونیکی اولین قربانی را گرفت 

آمریکا- مقامات بهداشتی و درمانی ایالت ایلینویز آمریکا، خبر درگذشت نوجوان 17 ساله به نام تریستن زوفلد (اهل Aledo تگزاس) در اثر نارسایی ریوی ناشی از ویپینگ (مصرف سیگار الکترونیکی) را اعلام کرد. مرگ این نوجوان در حالی رخ داد که کارشناسان آژانس غذا و دارو در حال تحقیق بر روی 193 مورد ابتلا به بیماری های ریوی در 22 ایالت کشور می باشند. در تمام این موارد، بیماران سیگار الکترونیکی مصرف می کردند. 

تریستن زوفلد، با از کار افتادن ریه ها به بیمارستان منتقل شده و به دستگاه تنفس مصنوعی وصل شد. او قبل از از دست دادن هوشیاری اش گفت: احساس می کردم قلبم با سرعت صدها مایل در ساعت می تپد. زوفلد از چند سال قبل ویپینگ را شروع کرده بود. مت زوفلد (پدر تریستن) می گوید: روزی که آنها لوله تنفسی را به تریستن وصل کردند، بدترین روز زندگی ام بود. وضعیت ریه ها در عکسبرداری X-ray از وحشتناک بود. 

علیرغم درگذشت تریستن، مقامات وزارت بهداشت و درمان کانادا می گویند که در داخل کشور هیچگونه گزارشی مبنی بر ابتلا به بیماری ریوی دریافت نکرده اند. آنان در عین حال تاکید کردند که مساله را از نزدیک و با دقت تحت نظر دارند. دکتر ترزا تم، مقام ارشد سازمان بهداشت عمومی کانادا با همتایان خود در استان های کشور تماس گرفته و بر لزوم جمع آوری هرچه سریعتر داده ها و گزارش موارد مشابه به دولت فدرال تاکید کرده است. 

به گفته دیوید هاموند، پژوهشگر دانشگاه واترلو، بیشترین ریسک ناشی از مصرف سیگار الکترونیکی در استفاده طولانی مدت است. وی معتقد است که شیوع بیماری ریوی در آمریکا ناشی از مصرف محصولات آلوده است. 

وزارت بهداشت و درمان کانادا در فاصله ژانویه 2015 تا آگوست 2019، تنها 14 گزارش مربوط به مصرف سیگار الکترونیکی را دریافت کرده است. یک مورد مربوط به دچار شدن فرد به مشکل تنفسی؛ یک مورد مربوط به افزایش فشار خون؛ یک مورد مربوط به سکته خفیف؛ 4 مورد مربوط به حساسیت و 7 مورد مربوط به سوزش گلو، سرگیجه و مشکلات ریوی.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *