مقالاتمقالات پزشکی

بیمارستان ها چگونه یکصد هزار جراحی به تعویق افتاده بر اثر پاندمی را جبران خواهند کرد؟

 

به گزارش CBC، شری بتی یکی از بیمارانی است که بعد از مدت ها انتظار، قرار بود در اواخر ماه مارچ برای درمان آریتمی قلبی تحت عمل جراحی قرار بگیرد. اما با شیوع ویروس کرونا بیمارستان ها همه عمل ها را، به جز عمل های اورژانسی، متوقف کردند تا تخت ها را برای بیماران کووید-19 خالی نگه دارند. تخمین زده می شود حدود 100 هزار عمل جراحی در سراسر کانادا به خاطر شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است. با وجود کاهش چشمگیر اعمال جراحی در دوران پاندمی، بیمارستان ها عمل های ضروری را که در صورت تاخیر، منجر به مرگ یا ناتوانی دائم بیمار می شود همچنان انجام می دهند. این دسته بیشتر شامل عمل های بیماران سرطانی و قلبی می شود.

با این حال هنوز هزاران بیمار قلبی و سرطانی  وجود دارند که چون وضعیت آنها اورژانسی تشخیص داده نشده، عمل جراحی شان به تاخیر افتاده است. به گفته انجمن بیماران قلبی کانادا، بین 15 هزار تا 20 هزار عمل مربوط به مشکلات قلبی به دلیل کووید-19 به تعویق افتاده است. 

همچنین، بر اساس آمار وزارت بهداشت انتاریو، عمل های بیماران سرطانی بین 15 مارچ تا 12 آوریل 40 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش داشته است. اگر تعداد بیماران سرطانی امسال را با سال گذشته برابر در نظر بگیریم، یعنی فقط در انتاریو 1700 بیمار از انجام عمل محروم شده اند. آندریا سیل، رئیس انجمن سرطان کانادا می گوید: پاندمی سیستم سلامت را در شرایط دشواری قرار داده است. بیمارانی که روند درمان آنها دچار وقفه شده استرس زیادی را تحمل می کنند. او گفت: ابتلا به سرطان به تنهایی زندگی را زیر و رو می کند و این وضعیت اوضاع این بیماران را بدتر از بد کرد، چون می دانیم سرطان منتظر تمام شدن پاندمی نمی ماند.

هزاران مورد عمل جراحی دیگر نیز با شیوع ویروس کنسل شد که هرچند خطر مرگ به دنبال ندارد اما می تواند موجب کاهش دید، درد شدید و به طور کل، کاهش قابل توجه کیفیت زندگی بیماران شود.

 

 

متخصصان و تیم های پزشکی در این مدت ارتباط خود را با این بیماران حفظ کرده و با کنترل شرایط  سلامتی شان، به آنها اطمینان می دهند که فراموش نشده اند.

رئیس شبکه بهداشت دانشگاه، دکتر شف کشاوجی می گوید: در این دوران جراحان بسیار نگران بوده و هستند. آنها هر روز شاهد طولانی تر شدن لیست های انتظار عمل های جراحی و تماس های مکرر بیماران مضطرب هستند.

انجام اعمال جراحی چه موقع از سر گرفته خواهد شد؟ 

با صاف شدن منحنی ابتلا به کووید-19 در بسیاری از نقاط کانادا، بعضی بیمارستان ها در پی برنامه ریزی برای آغاز عمل های جراحی پر تعداد به تعویق افتاده هستند، اما با توجه به قطعی نبودن این وضعیت و احتمال وقوع موج جدید کووید-19 که بار دیگر همه امکانات بیمارستان ها را به خود اختصاص خواهد داد، بیمارستان ها باید بسیار محتاطانه برنامه ریزی کنند.  

به گفته مقامات بهداشت و سلامت، قرار است این جراحی ها با اولویت جراحی های اورژانسی به تدریج آغاز شوند. دکتر کشاوجی گفت: هیچ عملی کم اهمیت نیست، فقط موضوع زمان است. عمل های مربوط به سرطان، قلب، پیوند اعضا و سایر عمل های فوری باید در اولویت قرار بگیرند. شبکه سلامت دانشگاه در تورنتو از این هفته تعداد عمل های جراحی بیماران سرطانی و پیوند اعضا را افزایش داده است. کشاوجی ابراز امیدواری کرد بیمارستان ها بتوانند عمل های فوری به تاخیر افتاده را تا پاییز به انجام برسانند. به گفته کارشناسان مشخص نیست کی بتوان همه عمل های عقب افتاده را به انجام رساند و همه چیز بستگی به این دارد که چه زمان بیمارستان ها به شرایط عادی برگردند. 

کشاوجی 3 عامل را پیش نیاز از سرگیری انجام عمل های عقب افتاده معرفی می کند:

  • کمک مالی دولت برای اضافه کردن ساعات کاری بخش جراحی در شیفت های عصر و تعطیلات آخر هفته
  • کیت های آزمایش کووید-19 به تعداد کافی به منظور تست گرفتن از بیماران پیش از انجام عمل
  • تجهیزات حفاظتی کافی برای تیم جراحی و سایر کارکنان بیمارستان

همچنین، به گفته رئیس انجمن بیماران قلبی کانادا، لازم است به توان جراحان برای انجام عمل های متعدد نیز توجه شود. زیرا هیچ کس دوست ندارد توسط یک تیم خسته و فرسوده عمل شود. 

یکی دیگر از عوامل موثر، همراهی مردم با توصیه های بهداشتی مانند شستشوی مرتب دست ها، رعایت فاصله اجتماعی، و در خانه ماندن است زیرا اگر موج جدید کووید-19 ایجاد شود، همه فعالیت های بخش جراحی دوباره باید متوقف گردد. 

به گفته رئیس انجمن بیماران سرطانی، هرچه سریع تر بتوانیم از پاندمی عبور کنیم، سریع تر می توانیم سیستم سلامت و بهداشت را به شرایط عادی بازگردانیم و زندگی های بیشتری را نجات دهیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!