مقالاتمقالات اجتماعی

بیماران، قربانیان اصلی کشمکش بین اپتومتریست ها و دولت

وزارت بهداشت انتاریو در سال 2021 حدود 5 دلار بیشتر از سال 1989 برای یک معاینه چشم پرداخت می کند؛ 5 دلاری که به جای پوشش افزایش دستمزد کارکنان، مبلغ اجاره مطب و قیمت نجومی تجهیزات، تقریبا قیمت یک فنجان قهوه است. بنابراین واضح است که پوشش مالی بیمه همگانی یا اوهیپ برای مراجعه بیماران به اپتومتریست بسیار کمتر از هزینه خدمات بینایی سنجی و موجب نارضایتی شدید این صنف است.  

اما در این میان، این بیماران هستند که متحمل بیشترین ضرر از این نارضایتی می شوند. به نوشته وبسایت استار، اکنون هفته ها است که بسیاری از اپتومتریست ها در اعتراض به کمک هزینه اندک دولت، از ویزیت کردن کودکان، سالمندان و بسیاری از بیماران دارای کارت سلامت خودداری می کنند. در واقع، از اول سپتامبر تا کنون حدود 250 هزار قرار ویزیت بیماران کنسل شده و روزانه حدود 15 هزار مورد به کنسلی ها اضافه می شود، خبرنگار استار در بیان تاثیر غیر منصفانه این اقدام اپتومتریست ها بر مردم، دانش آموز 10 ساله ای را مثال می زند که مجبور شد با وجود نیاز به دریافت عینک، بدون عینک به مدرسه بازگردد و برای خواندن مطالب کتاب از دوستانش کمک بگیرد؛ ضمن اینکه در همین حین، هر هفته ارجاع 2000 مورد بیمار نیازمند عمل آب مروارید به تاخیر می افتد. 

البته این اولین بار نیست که انجمن اپتومتریست های انتاریو برای وادار کردن دولت به شنیدن صدایشان، از تاکتیک هایی استفاده می کند که به ضرر بیماران تمام می شود. سال گذشته نیز این انجمن از اعضای خود خواست بعضی از بیماران شان را برای درمان مشکلات بینایی به اورژانس بیمارستان ها ارجاع دهند، آن هم درست وسط شیوع کووید-19!

این وسط بیماران دارای کارت سلامت نه راه پس دارند و نه پیش! اپتومتریست ها قرارهای ویزیت این دسته از بیماران را کنسل می کنند و حتی اگر خود بیمار بخواهد و توان مالی لازم را داشته باشد، پرداخت این هزینه از جیب شخصی خلاف قانون است.

با این اوصاف، این وضعیت نمی تواند ادامه پیدا کند، راه حل این معضل نیز در دست دولت استانی است تا با پرداخت کمک هزینه عادلانه رضایت اپتومتریست ها را جلب کرده و آنها را برای ادامه خدمت رسانی به مردم ترغیب کند. دولت نمی تواند انتظار داشته باشد اپتومتریست ها هزینه بیمارانی را تقبل کنند که دولت با صدور کارت سلامت ادعای تحت پوشش قرار دادن آنها را دارد. 

کریستین الیوت، وزیر بهداشت استان، در ماه آگوست در نامه سرگشاده ای پیشنهاد دولت به انجمن اپتومتریست ها را اعلام کرد، او در این نامه فقدان قرارداد منصفانه را تصدیق کرد و البته دولت های قبل را مسئول این نقصان دانست. الیوت در ادامه تصریح کرد دولت فورد قصد دارد فورا توافق جدیدی را با اپتومتریست ها امضا کند تا در آینده بر روی ایجاد رابطه ای محکم و پایدار بر اساس کمک هزینه عادلانه کار کند، به عبارت دیگر، وزیر بهداشت به این صنف پیغام داد فعلا به افزایشی اندک رضایت بدهند تا بعدها، سر فرصت درباره مبلغ عادلانه با دولت به توافق برسند.

درک اینکه چرا انجمن اپتومتریست ها اشتیاقی به پذیرش این پیشنهاد ندارد کار سختی نیست. آنها همچنان اصرار دارند تا زمانی که دولت به پرداخت بخش عمده هزینه های معاینه چشم متعهد نشود، به اعتصاب خود پایان نخواهند داد. در حال حاضر دولت 55 درصد این هزینه، یعنی 44 دلار بابت هر معاینه پرداخت می کند و پیشنهاد اخیر دولت این مبلغ را به 48 دلار خواهد رساند؛ این در حالی است که هر معاینه طبق ادعای انجمن اپتومتریست ها، بین 75 تا 80 دلار هزینه دارد، البته ادعای این انجمن توسط یک مطالعه مستقل نیز تایید شده و با نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک کانادا نیز منطبق است. حالا اگر وزیر بهداشت حاضر به پذیرش این رقم نیست، باید برای آن استدلالی ارائه کند؛آنچه در حال حاضر مسلم و ضروری است اینکه دولت و وزارت بهداشت وظیفه دارند با توافقی منصفانه و معقول رضایت اپتومتریست ها را جلب کنند و با توجه به اینکه قربانی این دعوا بیماران هستند، هر آنچه لازم است برای خاتمه دادن به آن انجام دهند

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست