مقالاتمقالات اقتصادی

بیشتر کانادایی‌ها شاد و از زندگی راضی هستند

یافته‌های یک نظرسنجی:

یافته‌های یک نظرسنجی، که توسط بنیاد پژوهشی Gandalf انجام شده، نشان می‌دهد که بیشتر بزرگسالان کانادایی، از بسیاری از ابعاد زندگی خود رضایت دارند. این نظرسنجی که به صورت آنلاین و در میان 2500 نفر انجام شده، سطح کلی رضایت کانادایی‌ها را از نظر زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی، شغلی و مالی آنها، بررسی کرده است. به گفته بنیاد Gandalf، گروه نمونه ای که برای این نظرسنجی انتخاب شده، بازتاب دهنده بافت جنسیتی، سنی و منطقه‌ای جمعیت کانادا است.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، مهم ترین عوامل تعیین‌کننده‌ خوشبختی و رضایت کلی از زندگی، در میان کانادایی‌ها، آرامش و سلامت روانی، و وجود احساس هدفمندی هستند. این یافته‌ها، همچنین نشان می دهد که جنبه‌ای از زندگی که، بیش از بقیه ابعاد باعث احساس نارضایتی در کانادایی‌ها می‌شود، زندگی و روابط جنسی آنهاست. از میان شرکت‌کنندگان، تنها 37 درصد گفته‌اند که از روابط جنسی خود رضایت کامل دارند. این پایین‌ترین امتیاز، در میان پرسش‌های این نظرسنجی است.

درآمد ماهیانه (پول)

در این نظرسنجی 67 درصد از کانادایی‌ها، گفته‌اند که به طور کلی خوشبخت هستند و 68 درصد نیز از زندگی شان ابراز رضایت کامل کرده‌اند. احتمالا، جای شگفتی نیست که در این نظرسنجی، درآمد ماهانه، به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی خوشبختی نشان داده شده: 80 درصد از پاسخ‌دهندگان به پرسش‌ها، با درآمد سالانه‌ بالاتر از 150 هزار دلار، خود را خوشبخت توصیف می‌کردند.

با بالا رفتن درآمد، سطح خوشبختی کانادایی‌ها هم بالا می‌رود، چرا که بر اساس این پژوهش، بالا رفتن درآمد، بهبود سلامت روانی، حس هدفمندی، تعادل شغل و زندگی، سلامت جسمی و کیفیت و کمیت روابط و برخوردهای جنسی را نیز در پی دارد و به رشد شخصیتی نیز، کمک می‌کند. اما پول، تنها یکی از فاکتورهای تعیین کننده‌ رضایت از زندگی است.

در واقع بسیاری از کانادایی‌ها که خود را خوشبخت دانسته و از زندگی راضی هستند، یعنی یک میزان 47 درصدی، می‌گویند که از نظر مالی خیلی روبه راه نیستند و تنها 47 درصد گفته‌اند که از درآمد ماهیانه‌ خود، راضی هستند.

سن

در میان کانادایی‌ها، بالا رفتن سن، برابر است با بالا رفتن رضایت و احساس خوشبختی، و افرادی که 55 سال و بیشتر سن دارند، از جوانان خوشبخت‌تر هستند. نظرسنجی می‌گوید که 78 درصد از افراد بالای 65 سال، احساس خوشبختی کامل دارند؛ این میزان در گروه سنی 18 تا 34 سال، به 62 درصد کاهش می‌یابد.

آقای الکس سوان مدیر بنیاد Gandalf در این باره می‌گوید: <این نظرسنجی، نشان داد که افراد سالمند و جوان‌ها، از نظر معیارهای خوشبختی نیز با هم تفاوت دارند. این حقیقت که سالمندان نسبت به جوانان، از شکل ظاهری و سلامت جسمی خود راضی‌تر هستند، کمی کنایه‌آمیز به نظر می‌رسد. این می‌تواند به خاطر انتظار کمتر آنها از این موارد باشد و اینکه جوانان، اضطراب بیشتری به خود وارد می‌کنند>.

استان محل زندگی

ظاهرا مردم استان کبک، از قواعدی پنهانی پیروی می‌کنند که کیفیت زندگی شان را بالا برده است، چرا که این مردم، بالاترین سطح رضایت از زندگی را، در کل کانادا نشان داده‌اند. در حالی که بر اساس این نظرسنجی، 67 درصد از کل شهروندان کانادا گفته‌اند که از زندگی کاملا راضی هستند، این میزان برای اهالی استان کبک، به 74 درصد می‌رسد.

افزون بر این، شصت و یک درصد از اهالی کبک، از میزان وقتی که برای استراحت و تفریح دارند، راضی هستند؛ این رضایت در میان کل کانادایی‌ها، تنها 57 درصد است. در مقایسه با کل کانادا، شمار بالاتری از کبکی‌ها می‌گویند که از میزان خواب شبانه و سلامت روانی و جسمی خود، راضی هستند. افزون بر این، حس هدفمندی در زندگی، در مقایسه با کل کانادا (62 درصد)، در میان درصد بالاتری از کبکی‌ها (67 درصد) یافت می‌شود.

شغل

رضایت کانادایی‌ها در مورد شغل، کمی پیچیده است. بسیاری از کانادایی‌ها، با شغلی که در حال حاضر دارند، کاری که ارزشمند و جالب است و در زمینه‌ تحصیلی آنهاست و همچنین ساعات کاری و جو محیط کار، راضی هستند.

اما، کمتر از نیمی از آنها از درآمد ماهیانه‌ خود، حقوق و مزایا، ارزش کیفی کاری که انجام می‌دهند، امکان پیشرفت حرفه‌ای، میزان استرس و فرصت‌های موجود برای بهبود توانایی های شخصی خود، ابراز رضایت کرده‌اند. آقای سوان می‌گوید: <برای کارفرمایانی که نمی‌توانند درآمد ماهانه را افزایش دهند، جا برای بهبود شرایط کاری است. آنها می‌توانند استرس را کاهش داده و فرصت‌هایی برای ارتقا و پیشرفت حرفه‌ای برای کارمندان شان ایجاد کنند>.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان