مقالاتمقالات اجتماعی

بیایید آلودگی‌های صوتی شهرمان را از میان ببریم

شهرنشینان، می‌آموزند که میزان معینی از صداهای محیطی را در اطراف و زندگی شان تحمل کنند. غرش اتوبوس‌های برقی و قطارهای مترو، صدای ترافیک و اتومبیل های در حال گذر، غوغای کودکان در حیاط مدرسه، سر و صدای آزاردهنده‌ پروژه‌های ساختمانی سنگین، همه و همه بخشی از موسیقی زندگی شهری است. اما، صداهای غیرضروری و زیان‌بخش، مساله دیگری است. در شهرهای کانادا، از این نوع صداها زیاد به گوش می‌رسد؛ صداهایی که مزاحم گفتگوهای ما می‌گردند، همسایگان را آزار می‌دهند و همه‌ ما را خشمگین می‌کنند.

وقتی یک راننده در تراک غول پیکر خود با موتورش که نعره می‌کشد، با سر و صدا از یک سر خیابان به آن سرش می‌راند و پنجره‌ها را به لرزه می‌اندازد، به دیگران اهمیتی نمی‌دهد. آن موتورسیکلت سواری که لوله‌های اگزوزش را بزرگتر کرده که صدای بلندی تولید کنند، آن باغبانی که زوزه‌ برگ جمع‌کنش را در روز تعطیل درمی‌آورد یا تعمیرکاری که اره برقی‌اش را در تمام ساعات روز استفاده می کند؛ همه همین طرز فکر را دارند.  

بد نیست بدانیم که برخی از این شهرها، از وجود این مشکل آگاه شده و تصمیم گرفته‌اند چاره‌ای برای آن بیندیشند. <ادمونتون> دارد یک جور تله‌ صوتی را آزمایش می‌کند که صدای اتومبیل های پرسروصدا را ضبط کرده و در همان لحظه از آن اتومبیل، عکسی نیز می‌گیرد. پلیس <ونکوور> تابستان سال گذشته هشدار داد که رانندگان اتومبیل ها و موتورسیکلت‌هایی که صداهای بلند و زاید تولید می‌کنند را جریمه خواهد کرد. مقامات بخش <وستمونت> در جزیره‌ <مونترال>، محدودیت‌هایی را برای باغبانان در استفاده از دستگاه‌های برگ جمع‌کن، ایجاد کرده‌اند؛ بر این اساس تنها در زمان‌های ویژه‌ای در سال، می‌توان از این دستگاه‌ها استفاده کرد.

حالا، <جان توری> شهردار <تورنتو>، دارد با مقامات شهر مشورت می کند تا راهکاری برای برخورد با رانندگانی که اتومبیل های پرسروصدا دارند، پیدا کنند. <توری> در نامه‌ای خطاب به رئیس بخش صدور گواهینامه و صدور آیین‌نامه‌های شهرداری می نویسد: <این صداها، برای مردم در خانه‌هایشان، در طول روز و شب  مزاحمت ایجاد می‌کند، در کار فروشگاه ها و بنگاه‌های تجاری اخلال ایجاد می‌کند و تاثیری منفی بر صنعت جهانگردی در شهر دارد. افزون بر این، تمام این سر و صداها به این دلیل ایجاد می‌شود که عده‌ای می‌خواهند کمبودهای شخصیت شان را با صدای بلند موتورشان جبران کنند>.

این مساله دقیقا همین‌طور است. کسی که عمدا موتور اتومبیلش را دستکاری می‌کند که صدای بلندتری ایجاد کند نمی‌گوید: <آهای به من نگاه کنید>، او در واقع دارد می‌گوید: <آسایش و وجود دیگران، برای من اهمیتی ندارد>. این طرز فکر زشت و بی‌ادبانه‌ای است. برای زندگی در محیط‌های محدود شهری و در کنار دیگران، به میزان معینی درک و احترام متقابل نیاز است، و چه چیزی می‌تواند از آزار همسایگانت با سر و صدای زاید، بیشتر نماد بی‌احترامی باشد؟

به طور کلی، شهرها در طول چند دهه‌ اخیر، به مکان‌های دلپذیرتری برای زندگی تبدیل شده‌اند. اکنون که صنایع رشد کرده و کارخانه‌ها از هسته‌های شهری دور شده‌اند، هوا را می‌توان آسان‌تر تنفس کرد. افزون بر این، اتومبیل های نوین، آلودگی کمتری تولید می‌کنند و آب در خلیج‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها تمیزتر است. بوهای زیان‌بخش و آزاردهنده‌ای که حال شهرنشینان را به هم می‌زدند نیز، به همراه اسب‌ها، کشتارگاه‌ها و کارخانه‌های آلاینده، از شهرها رفته‌اند. حتی آلودگی صوتی نیز کاهش پیدا کرده است، چرا که، برای نمونه، اتومبیل‌ها و هواپیماها کم‌صداتر شده‌اند. اما همه‌ این پیشرفت‌ها، همچنین موجب می‌شود که این صداهای آزاردهنده‌ بر جای مانده، بیشتر به چشم بیایند.

تنها راه‌حلی که در برخورد با آلاینده‌های صوتی، کار خواهد کرد، قانونگذاری و نظارت بر اجرای قوانین است. اما همین حالا هم، قوانین بسیار روشنی در این زمینه وجود دارند. در یکی از مواد قوانین استانی <انتاریو> می خوانیم: <هیچ فردی، در هیچ زمانی، نمی‌تواند صدایی تولید کرده یا اجازه‌ تولید صدا یا لرزشی را بدهد که سکوت، آرامش، وقت استراحت، لذت و یا راحتی ساکنان شهر را مختل کند>.

اما یکی از ایده‌هایی که آقای <توری> برای برخورد با افرادی که آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند، ارائه داده، نصب تابلوهایی است که محدوده‌ دسیبل صوتی را، در مناطق مختلف شهر مشخص می کنند. این کار، دست کم برای این افراد پرسروصدا پیامی خواهد فرستاد که: اتومبیل شما خیلی پرسروصدا است، دوست من!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0