ورزشورزشی

بیانکا آندرسکو نوجوان قهرمان و نماد مهاجران موفق در کانادا 

شنبه 7 سپتامبر، بیانکا وانسا آندرسکو، نوجوان 19 ساله متولد میسی ساگا در حومه تورنتو (ساکن تورن هیل)، بزرگترین قهرمان عرصه تنیس زنان را در فینال مسابقات اوپن آمریکا به زانو در آورد. آندرسکو نه تنها سرینا ویلیامز را از دستیابی به بیست و چهارمین مقام قهرمانی محروم کرد، بلکه با پیروزی اش تاریخ ساز شد. زیرا بیانکا اولین تنیس باز کانادایی است که در یکی از مسابقات انفرادی Grand Slam  به مقام قهرمانی می رسد. 

نوجوان کانادایی در حالی این پیروزی ارزشمند را کسب کرد که تقریبا همه 24 هزار تماشاچی حاضر در ورزشگاه Arthur Ashe  نیویورک، یکصدا ویلیامز را تشویق می کردند. بازی در چنین جوی برای باتجربه ترین ورزشکاران دشوار است. اما تشویق های بی امان و کر کننده دوستداران ویلیامز بر بیانکای خونسرد و مطمئن به توانایی هایش بی تاثیر بود. 

آندرسکو پس از مسابقه در کنفرانس خبری شرکت کرد تا به سوالات خبرنگاران از گوشه و کنار جهان پاسخ بدهد. اواخر مصاحبه، یکی از خبرنگاران بین المللی از او پرسید با توجه به اینکه والدینش رومانیایی هستند، آیا زندگی در کانادا به عنوان فرزند دو مهاجر دشوارتر نبود؟ 

آندرسکو بدون تامل پاسخ داد: البته که نه. کانادا کشور فوق العاده و چند فرهنگی است. با داشتن والدین رومانیایی با هیچ مشکلی روبرو نشدم. به همین دلیل است که این کشور را بسیار دوست می دارم. 

نیکو و ماریا، اواسط سال های 1990 رومانی را به مقصد کانادا ترک کردند. یعنی دوران اغتشاشات و ناآرامی ها در رومانی. پدر بیانکا، پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه ترانسیلوانیا در براسوف، شغلی در کانادا یافت. مادرش که فارغ التحصیل دانشگاه کرایووا بود در تورنتو در موسسه سرمایه گذاری Global Maxfin مشغول کار شد. 

بیانکا درباره مهاجرت والدینش گفت: آنها به دنبال زندگی بهتری بودند. به همین دلیل به کانادا آمدند. معتقدم انتخاب شان درست بود! 

آندرسکو تنیس را از 7 سالگی و هنگامی که والدین بیانکا به رومانی بازگشتند، در آن کشور و تحت نظر گابریل هریستاچ آغاز کرد. چند سال بعد، خانواده به کانادا بازگشتند تا بیانکا تنیس را در باشگاه Ontario Racquet Club واقع در میسی ساگا دنبال کند. او در 11 سالگی به اردوی آموزشی فدراسیون تنیس کانادا در تورنتو راه یافت و جدی تر به این ورزش پرداخت. 

آندرسکو برای رسیدن به فینال مسابقات اوپن آمریکا، به ترتیب کیتی وولینتز، کریستن فلیپکنز، کارولین وزنیاکی، تیلور تاونزند، الیس مرتن و بلیندا بنچیچ را از پیش رو برداشت. 

بد نیست این را هم بدانید که بیانکا اولین تنیسور زنی است که از سال 1997 به این سو، در اولین حضور خود در اوپن آمریکا توانست به فینال انفرادی راه یابد. پیش از او تنها ونوس ویلیامز (خواهر بزرگتر سرینا ویلیامز) در سال 1997 به این رکورد دست یافته بود. آندرسکو همچنین بعد از ماریا شاراپووا که 13 سال پیش به این رکورد دست یافته بود، اولین تنیسور زیر 20 سالی است که به قهرمانی گرند اسلم دست می یابد. 

Grand Slam مهم ترین مسابقات تنیس در سال هستند. هر سال 4 گرند اسلم برگزار می شود. این مسابقات از نظر رده بندی جهانی، جایزه نقدی و توجه عمومی دارای بیشترین اهمیت می باشند و عبارتند از: اوپن آمریکا، اوپن استرالیا، اوپن فرانسه و ویمبلدون که قدیمی ترین این مسابقات است و اولین بار در سال 1877 برگزار شد. 

***

مهاجرت به یک کشور بیگانه، علیرغم دشواری هایی که برای والدین ایجاد می کند، اما برای فرزندان رویدادی مثبت تلقی می شود. بیانکا آندرسکو، نمونه ایده آل موفقیت مهاجران در کانادا می باشد. والدین او به امید زندگی بهتر به کانادا مهاجرت کرده و صاحب فرزند شدند. دختری که در کشور جدید از فرصت ها و امکانات لازم برای رشد و پرورش استعدادهایش برخوردار بود. مهم این بود که توانست با پشتکار و انگیزه و البته حمایت والدین، دوستان و مربیانش از این فرصت ها به نحو احسن استفاده کند. 

کانادا نیز در عوض صاحب یک ستاره شده است. اولین قهرمان کانادا در یک مسابقه گرند اسلم با آینده ای درخشان و قهرمانی ها و پیروزی های متعدد در آینده . 

تصمیمی که والدین بیانکا 25 سال قبل گرفتند، بهترین تصمیم بود. اینطور فکر نمی کنید؟!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0