مقالاتمقالات اجتماعی

بوکس یوتیوبی در برابر بوکس حرفه ای- بیزنس در برابر ورزش! 

اواخر آگوست، جیک پائول، یوتیوبری که کارش به رینگ بوکس کشید، مقابل تایرون وودلی، قهرمان سابق UFC قرار گرفت. این در حالی بود که برادر جیک، لوگان پائول، نیز در ماه جون در مبارزه ای پر حرف و حدیث، مقابل فلوید می ودر مبارزه کرد. اما فالوورهای برادران پائول برای تماشای مسابقه بوکس نبود که آنها را در یوتیوب سابسکرایب کردند، بلکه آنها صفحه برادران پائول را دنبال می کنند تا اصولا هر کاری که این دو برادر در زندگی انجام می دهند را تماشا کنند. همان طور که کوری اردمن، روزنامه نگار، می نویسد: واقعی بودن کلمه ای کلیدی در اقتصاد آنلاین است. همه اینفلوئنسرها می دانند که باید در ویدیوهایشان سرنخی از واقعیت زندگی شان، از سبک لباس پوشیدن، سلیقه موسیقی، یا چیدمان خانه خود قرار دهند و این چیزی است که به مخاطب القا می کند به تماشای زندگی واقعی یک نفر دیگر نشسته است. در واقع مسابقات بوکس برادران پائول چیزی اضافه بر زندگی واقعی آنها بود. این دو برادر تا پیش از ورود به دنیای بوکس نیز یک گردان هوادار داشتند که همه ویدیوهای آنها را، از انجام عادی ترین کارهای روزانه تا عجیب ترین ها، تماشا کرده و پول های هنگفتی را به جیب پائول ها سرازیر می کردند.

اما آیا مسابقات سلبریتی ها یا اینفلوئنسرها با پیشکسوت های بازنشسته ورزش های رزمی و به جیب زدن میلیون ها دلار از این مسابقات نمایشی به ذات ورزش های رزمی لطمه می زند؟ هرچند استفن اسپینوزا، کارشناس ورزشی، ورود این افراد به دنیای بوکس را فرصتی برای تبدیل هواداران آنها به هواداران ورزش بوکس می داند. اما به عقیده تحلیلگر وبسایت کانورسیشن، به نظر می رسد اینگونه مسابقات چیزی جز یک تصمیم تجاری ساده و موقتی نیست، که البته در درازمدت به مشروعیت و محبوبیت ورزش حرفه ای صدمه خواهد زد.

در حالی که قهرمانان بوکس حرفه ای در آمریکا بیش از هر ورزشکار دیگری تجسم رویای آمریکایی ها بودند. اینکه می توان از اوج فقر با تکیه بر تلاش و پشتکار، همه سختی ها را ضربه فنی کرد و به اوج شهرت و ثروت دست یافت. به یکباره در این میدان با برادران پائول رو به رو می شویم: دو سفیدپوست پولدار که سمبل برخورداری از امتیازات اجتماعی هستند و نشانی از سختی و فقر در گذشته آنها دیده نمی شود.

برادران پائول که تا سال 2018 میلیون ها دلار از ویدیوهای یوتیوبی خود درآمد داشتند، به دنبال فرصت های بهتر، ارسال پست های متفرقه را متوقف کردند. در سال 2019، لوگان دوران ورزشی خود را با مبارزه با جی جیاولاتونجی، که او هم از دنیای یوتیوب سر از بوکس درآورده بود، آغاز کرد. اگر فکر می کنید این مبارزه به اندازه کافی جذابیت ورزشی ندارد، خوب است بدانید جذابیت اقتصادی آن حیرت انگیز است. پس از برگزاری چهار راند، هر یک از آن دو حداقل 900 هزار دلار، معادل قهرمانان حرفه ای بوکس، به خانه برد. اگر حضور پائول ها در بوکس یک چیز به دوستداران و اهالی این ورزش آموخته باشد این است که بوکس بیش از آن که ورزش باشد یک بیزنس است، یک نمایش، یک سرگرمی، که اقتصاد آن را محبوبیت خارج از رینگ طرفین مبارزه رقم می زند.

در واقع، میلیون ها دلاری که بوکسورهای تازه از راه رسیده ای مثل برادران پائول به جیب می زنند نه علت مشکلات در ورزش بوکس، بلکه معلول آن است. این ورزش بیش از سازماندهی های جهانی به بازار آزاد شبیه شده است. نهادهای ناظر بر برگزاری رقابت ها هر یک ساز خود را می زنند و تشخیص روند مسابقات نه تنها برای هواداران، که برای خود بوکسورها و مربیان نیز شفاف نیست. کوین یول، خبرنگار ورزشی یاهو، می نویسد: تصمیم گیری های WBA یا انجمن جهانی بوکس  برای خود ورزشی ها، اعم از مدیران و برگزارکنندگان مبارزات، دشوار است چه برسد به هواداران. تصور کنید یک تیم فوتبال در لیگ حذفی حریف را شکست می دهد اما سازمان لیگ، هفته بعد دستور برگزاری مجدد مسابقه را بدهد!

هفتم آگوست همین امسال مایکل فاکس در مبارزه ای حرفه ای در برابر با گابریل میستر، تقریبا همه راندها را به نفع خود تمام کرد در حالی که حتی یک داور هم نتیجه را به نفع فاکس اعلام نکرد. کارت امتیازات گلوریا ریزو، داور زن برگزیده سال 2019 انجمن جهانی بوکس، نتیجه را 10 بر 2 به نفع میستر نشان می داد. این در حالی است که ریزو در توییتر بارها با توییت های نژادپرستانه ضدیت خود را با سیاهان نشان داده بود و اینکه چنین شخصی بتواند بالاترین رده های مسابقات قهرمانی بوکس را داوری کند، آن هم در بازی هایی که یک طرف بوکسور سیاهپوست ایستاده است، نشان از سهل انگاری فاحش WBA دارد.

ورزش بوکس بیمار است، که اگر اینگونه نبود امروز برادران پائول در ادامه تولید محتوا از زندگی روزمره خود، با چرخش به سمت رینگ بوکس میلیون ها دلار پارو نمی کردند و قهرمانانی چون فاکس نتیجه سال ها تلاش و مبارزه را به نژادپرستی یک داور نمی باختند. شاید بوکس امروز به بیزنس نزدیک تر باشد تا ورزش.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست