مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

بوهایی تهوع‌آور، در بطری‌های آب برندهای معروف کانادا

گزارشات بازرسی دولتی در یک دوره‌ چهار ساله، که توسط CBC News مورد بررسی قرار گرفته‌اند، نشان می دهند که برخی از بزرگترین برندهای موادغذایی کانادا، بطری‌های آبی را فروخته‌اند که بوی‌های آزاردهنده‌ای همچون بوی ادرار، جوراب های کهنه و اسهال می داده‌اند. برند Dasani تحت مالکیت Coca Cola، برند آب‌های معدنی Real Canadian تحت مالکیت شرکت Loblaw’s که بزرگترین فروشگاه مواد غذایی زنجیره‌ای کاناداست، و برند Refreshe که در مالکیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای Safeway قرار دارد، تنها چند نمونه از نام‌هایی هستند که نام شان در این گزارش آمده است. در مورد برخی دیگر از این کارخانه‌ها، بازرسی‌ها نشان داده که فرآیند پر کردن بطری‌ها، در شرایطی غیربهداشتی انجام می‌گرفته است. برای نمونه، یک گزارش نشان می دهد که شرکت Canadian Shield که در تورنتو کار می‌کند، آب‌ها را در منطقه‌ پشت یک پارک تفریحی و بدون تاسیسات آزمایش ایمنی مصرف، و همچنین توالت و دستشویی برای کارگران، پمپ می کرده است.

این سند 800 صفحه‌ای، توسط سازمان بازرسی مواد غذایی کانادا (CFIA)، و از گزارش‌هایی در دوره‌ میان سال‌های 2014 تا 2018 تهیه شده است. این گزارش‌ها، به مشکلاتی که گاه و بیگاه در همه‌ این تاسیسات پر کردن بطری دیده می شدند، مانند نگهداری در بطری‌ها در مکان‌های بسیار مرطوب، مشکلات مربوط به کارکرد کمپرسورهای هوا، و یافت‌‌شدن میزان قابل توجهی گوگرد در این تاسیسات، اشاره کرده‌اند. با این حال، CFIA، هیچ مشکل ساختاری امنیتی و بهداشتی را در این صنایع پیدا نکرده و می‌گوید که بوهای گزارش‌شده در آب ها، خطرآفرین نیست.

بر اساس این اسناد، از میان 24 گزارشی که در این دوره‌ چهارساله توسط CFIA مورد بازرسی قرار گرفته‌اند، تنها دو مورد به فراخوان داوطلبانه‌ محصولات به دلایل بهداشتی انجامیده است. مورد نخست، شرکت All 4 Water در شهر ادمونتون بود. در این مورد، رشته‌هایی پلاستیکی در بطری‌های آب چهارلیتری این شرکت، تحت نام Mountain Park Water پیدا شدند. پس از بررسی‌های سازمان CFIA مشخص شد مشکل از دستگاه درگذاری این کارخانه بوده و فراخوان به انجام رسید، اما رسما و به مصرف‌کنندگان اعلام نشد.

مورد دوم، پیرامون بطری‌های آب‌ شرکت Island Springs Water در جزیره‌ Prince Edward بود که در آنها، میزان بالا و غیرمجازی از باکتری Coliform یافت شد. در این مورد، بطری‌ها فروش نرفته و دور ریخته شدند، اما آب های فروخته شده فراخوانی نشدند و این کمپانی تعهد داد تاسیسات شستشوی خود را، بهبود دهد.
سازمان CFIA می گوید از سال 2014 تاکنون هیچ موردی از فراخوان اجباری برای آب‌های بسته‌بندی را صادر نکرده، چرا که مشکلات بهداشتی و امنیتی این کمپانی‌ها، عمومیت ندارند. سیلویان شارلبوا استاد رشته‌ سیاستگذاری خوراکی در دانشگاه Dalhousie می گوید از نظر موارد بهداشتی و امنیت مصرف، میان آب لوله‌کشی و بطری‌‌شده، تفاوتی وجود ندارد. او می‌گوید: بسیاری از مناطق شهری، سیستم‌های تسویه آب قدرتمندی دارند. اینکه آیا آب بطری شده بهتر از آب شهری است یا نه، هنوز موضوع مناظرات است، اما بهداشت و امنیت مصرف آن، بر عهده‌ کارخانه‌ تولیدکننده است.

در نهایت، برخی از برندها، نتوانستند از بازرسی کیفی شانه خالی کنند:
آب DASANI از Coca Cola
در سال 2015 یک مصرف کننده از استان منیتوبا به CFIA شکایت کرد که بطری آبی که خریداری کرده، بوی جوراب‌های کهنه می‌دهد. بازرسی‌های CFIA از یکی از کارخانه‌های این شرکت در برمپتون انتاریو، حضور بوی بد و آزاردهنده را تایید کرد. در پاسخ، شانون دِنی سخنگوی کمپانی در نامه‌ای به سازمان بازرسی نوشت: شهروندان کانادا می‌توانند از امنیت مصرف و کیفیت محصولات کوکاکولا و به ویژه آب Dasani مطمئن باشند. ما متوجه شدیم که بوی گزارش شده، به خاطر رطوبت باقی مانده در بطری‌های خالی، پیش از انبار کردن آنها بوده است. این موارد بسیار دفعی است و تکرار نمی‌شود.

کمپانی Loblaws
در همان سال 2015، یک مصرف‌کننده در ونکوور، شکایت کرده بود که بطری‌های آب Real Canadian که از فروشگاه No Frills خریداری کرده، بوی ادرار می دهند. چند شکایت دیگر نیز از سراسر کشور در همین مورد رسید که بوی این آب را، به بوی زباله، اسهال و آب توالت تشبیه کرده بودند. پاسخ نهایی CFIA به این شکایت‌ها، این بود که بوی بد، مربوط است به فعالیت میکروارگانیزم های تخمیری داخل آب، و نشانگر وجود عوامل بیماری زا در آب نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0