مقالاتمقالات اجتماعی

به زودی اعلام برندگان قرعه کشی اسپانسرشیپ والدین – اما آیا قرعه کشی بهترین روش است؟

 

 

مهاجرانی که امیدوارند بتوانند پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را برای اقامت دائم به کانادا بیاورند، به زودی از نتیجه  این قرعه کشی جنجالی مطلع خواهند شد.

اداره مهاجرت کانادا پروسه اطلاع رسانی به متقاضیانی که فرم های آنلاین اسپانسر شیپ والدین را در پاییز پر کرده بودند، طی 10 روز آینده آغاز خواهد کرد.

این اداره از بین فرم های دریافت شده، پس از جدا کردن فرم های ناقص یا فاقد شرایط، به طور تصادفی 10 هزار اسپانسر را انتخاب کرده و به آنها اطلاع می دهد تا رسما تقاضای خود را ارسال کنند.

به نوشته سی بی سی نیوز، سالانه ده ها هزار نفر از انتخاب شدن در این برنامه ناکام می مانند. سال گذشته دولت با تغییر رویکرد خود، اعلام کرد به فرم های آنلاینی ترتیب اثر داده خواهد شد که زودتر به اداره مهاجرت ارسال شود، اما با بروز مشکلات جدید، دولت امسال تصمیم گرفت به سیستم قرعه کشی برگردد. پیش از سیستم قرعه کشی نیز، روش اجرای برنامه به این صورت بود که کسانی که زودتر مدارک خود را به مراکز مربوطه تحویل می دادند، می توانستند از برنامه اسپانسرشیپ استفاده کنند.

 

 

مارکو مندیچینو، وزیر مهاجرت، اخیرا برنامه اسپانسر شیپ والدین را یک برنامه پیشرو خواند که با وجود برخی محدودیت ها و مشکلات در اجرای برنامه، فقط مختص کانادا است.

او گفت: دور هم جمع کردن خانواده ها یکی از اهداف اولیه سیاست مهاجرتی ماست، و به همین دلیل دولت ما بیش از هر دولت دیگری برای جمع کردن اعضای خانواده در کنار هم تلاش کرده است.

مندیچینو افزود: با توجه به بحران پاندمی و مشکلات ناشی از آن، دولت شرایط مالی را ساده تر و زمانبندی ها را منعطف تر کرده است. او همچنین سیستم قرعه کشی را منصفانه ترین سیستم ممکن در اجرای این برنامه خواند.

اما از میان روش هایی که تا کنون امتحان شده، هر یک مشکلات خاص خود را داشته اند. روش اول، یعنی پذیرش فرم هایی که زودتر ارسال شوند- که در سال 2019 اجرا شد- استرس زیادی را به افرادی که قادر به دسترسی به فرم ها نبوده یا سرعت عمل کافی در پر کردن آن نداشتند، وارد کرد. در این روش، پورتال تنها پس از 11 دقیقه بسته شد.

سی بی سی نیوز می نویسد به نظر کارشناسان این روش اجحاف آشکار در حق افراد دچار ناتوانی، یا کسانی بود که به اینترنت پر سرعت دسترسی نداشتند. 

اما بسیاری نیز معتقدند سپردن سرنوشت اسپانسرشیپ خانواده ها به دست شانس راه حل خوبی نیست. بعضی معتقدند دولت باید بر اساس معیارهایی مانند مدت اقامت فرد در کانادا، شرایط مالی و شرایط عاطفی، تقاضاها را اولویت بندی کند.

بعضی دیگر نیز معتقدند باید بر اساس تعداد سال هایی که فرد درخواست خود را ارائه کرده و انتخاب نشده است، از شانس بیشتری برای برنده شدن در قرعه کشی بعدی برخوردار باشد. بعضی دیگر نیز می گویند اگر دولت بابت پر کردن درخواست اولیه مبلغی را دریافت کند، بسیاری از کسانی که واجد شرایط اسپانسرشیپ نیستند و صرفا جهت محک زدن شانس خود فرم پر می کنند، از اقدام کردن منصرف می شوند. 

سال گذشته با ظهور ویروس کرونا و آغاز بحران پاندمی برنامه اسپانسرشیپ والدین اجرا نشد. به همین دلیل، به گفته مندیچینو، امسال 30 هزار نفر برای اسپانسر شدن انتخاب خواهند شد .

اما در نکوهش سیستم موجود، نامه سرگشاده ای خطاب به مندیچینو تهیه شده و برای جمع آوری امضا در وبسایت مجلس قرار گرفته است که در آن گفته شده تغییر رویکرد دولت از سیستم قرعه کشی به یک روش جایگزین در سال 2019، خود موید این مطلب است که دولت به اشکالات فراوان این روش آگاهی دارد.

در این نامه که توسط کارشناس مهاجرت حزب NDP، جنی کوان ارائه شده، از دولت خواسته شده ضمن توضیح دلیل بازگشت به این روش، و ارائه مدارک دال بر  انجام بررسی ها و مشاوره های لازم از سوی دولت، مطالعه ای را با هدف تعیین یک روش بهتر و عادلانه تر آغاز کند.

در پایان این نامه آمده است: با توجه به مزایای جمع شدن افراد خانواده در کنار هم، روش هوشمندانه تری را ابداع کنید که صرفا مبتنی بر شانس نباشد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست