اخباراخبار کانادا

به زودی؛ هوش مصنوعی در خدمت پزشکان تورنتو

انتاریو- پزشکان شاغل در تورنتو ممکن است به زودی بتوانند از هوش مصنوعی برای تشخیص دوم استفاده نمایند. University Health Network   با همکاری پژوهشگران دانشگاه واترلو و Vector Institute، نرم افزاری ساخته اند که می تواند تصاویر پزشکی مانند اشعه ایکس و سونوگرافی را بخواند و بازخورد ارائه نماید. این فن آوری نوین بخصوص برای متخصصین رادیولوژی و پاتولوژی (آسیب شناسی) مفید خواهد بود.

دکتر حمید تیزهوش، مدیر آزمایشگاه KIMIA در دانشگاه واترلو گفت: ما اساسا سعی می کنیم به دنبال بزرگترین مشکلات تصویربرداری پزشکی، برویم. رادیولوژیست های مختلف ممکن است با نگاه به همان تصویر، تشخیص متفاوتی داشته باشند. به نظر می رسد که AI (هوش مصنوعی) می تواند به از بین بردن آن تنوع کمک کند. 

نرم افزار هوش مصنوعی بر روی یک برنامه موجود در UHN با عنوان Coral Review ساخته خواهد شد که به پزشکان این امکان را می دهد تا کیفیت کار یکدیگر را بررسی کنند. مدیر ارشد سازمان تحقیقات پزشکی، لئون گوناراتن گفت: به جای استفاده از یک جفت چشم دیگر در دو یا سه درصد از موارد، می توانیم از آن در 100 درصد موارد استفاده کنیم. 

کارهای مقدماتی روی نرم افزار انجام شده است. هم اکنونUHN  از حدود 25 هزار تصویر پرتونگاری با کیفیت بالا، و یک گروه تخصصی از رادیولوژیست ها برای آموزش الگوریتم هوش مصنوعی استفاده می کند. 

گوناراتن گفت این فناوری به معنای جایگزینی نقش پزشک در تشخیص نیست. وی تاکید کرد: این رادیولوژیست یا آسیب شناس است که از این الگوریتم، نرم افزار استفاده می کند و در نهایت اوست که منطقی بودن یا نبودن تشخیص را تفسیر می کند. 

 

 

UHN (شبکه بیمارستان های وابسته به دانشگاه ها) امیدوار است که فن آوری هوش مصنوعی را طی 18 ماه آینده تکمیل کند و آن را ابتدا در شبکه بیمارستان های وابسته به خود مورد استفاده قرار بدهد. اگر نتیجه موفقیت آمیز باشد، می توان آن را با استفاده از Coral Review در سراسر استان مورد بهره برداری قرار داد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0