علم و دانش

به زودی؛ تلفن همراه قادر به تشخیص میزان مستی و جلوگیری از رانندگی کاربر

 

محققان دانشگاه پیتزبورگ، ابزار جدیدی برای جلوگیری از رانندگی تحت تاثیر الکل، بدون استفاده از دستگاه های تست تنفسی را پیدا کرده اند: تلفن هوشمند! 

بر اساس گزارش مطالعاتی مورخ 18 آگوست 2020 در Journal of Alcohol and Drugs ، تلفن های هوشمند به زودی می توانند میزان مست بودن کاربر را تشخیص بدهند. فناوری هوشمند با تشخیص نحوه راه رفتن، می تواند بالا بودن میزان الکل در خون از حد مجاز را تشخیص بدهد. دانشمندان امیدوارند که با استفاده از فناوری نوین، از رانندگی در حالت مستی و بروز سوانح منجر به فوت جلوگیری شود. 

دانشمندان گروه متشکل از 22 داوطلب 21 تا  43 ساله را در پروژه مطالعاتی خود شرکت دادند. به هر یک مقدار کافی نوشیدنی الکلی (ترکیبی از ودکا، آبلیمو و شکر) داده شد تا الکل خون آنها به 0.20 درصد برسد. آنها می بایست نوشیدنی را در کمتر از یک ساعت صرف می کردند. 

محققان شرکت کنندگان را در طی هفت ساعت آینده تحت کنترل قرار داده و میزان الکل خون آنها را در ابتدا و هر نیم ساعت اندازه گیری کردند. هر ساعت، شرکت کنندگان باید یک تست ساده را انجام می دادند. یعنی در حالی که تلفن هوشمند آنها به قسمت پایین کمرشان نصب شده بود، 10 گام در یک خط مستقیم قدم برداشته، سپس برگشته و 10 قدم دیگر بردارند.

محققان دریافتند که می توان از روی نحوه ایستادن و راه رفتن کاربر، از جمله طول گام ها، به طور دقیق سطح الکل خون شرکت کنندگان را به وسیله داده های ثبت شده روی تلفن آنها تشخیص داد. داده ها از شتاب سنج تلفن ها جمع آوری شده است، ویژگی ای که تقریبا در هر تلفن هوشمند وجود دارد.

 

 

دکتر برایان سوفولتو، نویسنده اصلی این گزارش تحقیقاتی و استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، در بیانیه مطبوعاتی گفت: من یک دوست صمیمی را به علت تصادف ناشی از رانندگی تحت تاثیر الکل از دست داده ام و به عنوان یک پزشک اورژانس بیمارانی که دچار مسمومیت شدید با الکل شده بودند را معالجه کرده ام. به همین دلیل 10 سال گذشته را با آزمایش مداخلات دیجیتالی برای جلوگیری از مرگ و میر و صدمات ناشی از مصرف بیش از حد الکل سپری کرده ام. 

در مرحله بعد ، محققان قصد دارند چگونگی عملکرد فناوری در شرایط واقعی را آزمایش کنند و همچنین استراتژی هایی را برای مداخله تهیه کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست