صفحه اصلی / اخبار / <آر سی ام پی> به دلیل غربالگری پناهجویان مسلمان به تبعیض نژادی متهم شد!

<آر سی ام پی> به دلیل غربالگری پناهجویان مسلمان به تبعیض نژادی متهم شد!

Razi-Clinic

اتاوا- دولت فدرال و RCMP به دلیل درخواست از پناهجویان برای تکمیل پرسشنامه ای برای غربالگری از ایشان مورد انتقاد قرار گرفته اند. در این پرسشنامه از پناهجو خواسته می شود که نظرش در مورد حجاب اسلامی، داعش و اینکه آیا با داشتن رئیس یا مدیر زن مشکل دارد یا نه را، بیان کند.

این پرسشنامه در پی ورود 10 هزار پناهجو از مرز زمینی آمریکا به کانادا، از سوی ماموران فدرال در کبک مورد استفاده قرار می گیرد.

وجود این پرسشنامه زمانی فاش شد که یکی از پناهجویان کپی آن را به وکیل اش در تورنتو ارائه کرد. در پی اعتراضات گسترده، رالف گودل، وزیر امنیت عمومی اعلام کرد که وزارتخانه متبوعش بلافاصله از RCMP درخواست کرده، استفاده از آن را متوقف کند. وی گفت که برخی از سوالات طرح شده در پرسشنامه مناسب نبوده و با سیاست های دولت فدرال مغایرت داشتند.

از سوی دیگر RCMP اعلام کرد که اطلاعات استخراج شده از پرسشنامه ها همچنان در بانک اطلاعاتی نگهداری شده و می توانند با سایر نهادها و سازمان ها از جمله آژانس خدمات مرزی کانادا به اشتراک گذاشته شوند.

وکلای پناهجویان، وجود این پرسشنامه سه صفحه ای را مورد انتقاد قرار داده و معتقدند که تنها پناهجویان مسلمان را هدف قرار می دهد. در این پرسشنامه برای مثال از فرد پرسیده شد که در مورد زنی که موهایش را نپوشانده چگونه فکر می کند. یا مثلا نظرش در مورد داعش و طالبان چیست.

کلیفورد مک کارتن، از وکلای شاغل در تورنتو می گوید: من با غربالگری امنیتی مشکل ندارم. بلکه به تعیض آمیز بودن سوالات معترض هستم. این سوالات بطور عمده بر روی اعتقادات مذهبی پناهجویان مسلمان متمرکز شده اند.

جنی کوان، نماینده مجلس فدرال از حزب نیودموکرات می گوید: اینکه یک فرد چند بار در روز دعا می کند، نباید در وضعیت پناهندگی وی تاثیر بگذارد. اینکه این پرسشنامه تنها پناهجویان مسلمان را هدف قرار داده، کاملا نگران کننده است.

RCMP می گوید: وقتی فردی بصورت غیرقانونی از مرز عبور کرده و وارد کشور می شود، انگیزه اش نامعلوم می باشد. افسران با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارند، ضمن رعایت مفاد حقوق بشر،  هویت فرد را تایید کرده و فعالیت ها و انگیزه آنها را مورد ارزیابی قرار می دهند.  

به گفته RCMP، پرسشنامه مورد بحث برای غربالگری بهتر و دقیق تر پناهجویان، اصلاح خواهد شد.

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *