مقالاتمقالات اجتماعی

به جای فستیوال های پاییزی، خود را برای از سرگیری مبارزه با کرونا آماده کنید

 

پاییز از راه رسیده و در کنار زیبایی های فراوان، هوای سرد و روزهای کوتاه و حسی از دلگیری و افسردگی را با خود به همراه آورده است. و تازه امسال قرار است اولین پاییز کرونا زده را نیز تجربه کنیم. 

در میان همه حرف های این هفته جولی پایت، فرماندار کل کانادا، در سخنرانی سلطنتی و نخست وزیر، جاستین ترودو، 3 جمله از همه تکان دهنده تر بود.

ترودو این هفته به خبرنگاران گفت: موج دوم کرونا نزدیک نیست، بلکه شروع شده است. در آستانه پاییزی قرار داریم که ممکن است خیلی بدتر از بهار باشد.

او همچنین افزود: به احتمال زیاد نخواهیم توانست برای جشن شکرگزاری دور هم جمع شویم، اما شاید در کریسمس این شانس را داشته باشیم؛ تصویری که آدم را یاد جمله امیدبخش سربازان در جنگ می اندازد که: برای کریسمس حتما خانه خواهم بود! اما معمولا چنین نمی شود. ترودو هم عمدا خواست ما را به یاد جنگ بیندازد تا به این روش بر حساسیت موضوع تاکید کند.

کارشناسان سلامت در حال حاضر نگران آغاز فصل شیوع ویروس آنفلوانزا، هوای سرد و اوج گیری موج دوم کرونا هستند.

 

 

هنوز درگیر تاثیر بازگشایی مدارس بر گسترش شیوع کرونا بودیم که با کاهش دمای هوا و تجمع مردم در فضاهای سرپوشیده، همان تنها سلاح محافظتی در برابر ویروس کرونا که حفظ فاصله فیزیکی بود را هم کمتر از قبل در اختیار داریم.

همان طور که در سخنرانی سلطنتی هم گفته شد، ویروس دشمنی نامرئی است که هیچ مرزی نمی شناسد، همه جا می چرخد و هر کسی را درگیر می کند.

در سایر نقاط جهان نیز وضع بهتر نیست. این هفته، بریتانیا شاهد بالاترین میزان افزایش روزانه تعداد مبتلایان از اوایل ماه می تاکنون بود که منجر به بازگشت برخی محدودیت ها از جمله اجازه مداخله ارتش برای کمک به نیروی پلیس در صورت عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی شد. همچنین با افزایش تعداد مبتلایان در اسرائیل، دولت این کشور در نظر دارد مجددا مشاغل را تعطیل و مردم را دعوت به خانه نشینی کند. همین وضعیت در بسیاری از کشورهای اروپا نیز قابل مشاهده است.

در بزرگ ترین مرکز شیوع با بالاترین آمار ابتلا و مرگ و میر، یعنی آمریکا، دکتر آنتونی فوشی، مشاور سلامت دولت مثل همیشه اعلام کرد کشور در آستانه ورود به یک دوره پر خطر قرار دارد. 

در این میان، انتخابات نزدیک آمریکا نیز اوضاع را پیچیده تر کرده است، آن هم در شرایطی که روز به روز به تعداد آمریکایی هایی که بی خیال ارزش های دمکراتیک کشور شده و آماده انتخاب مجدد یک اتوکرات جاه طلب هستند، افزوده می شود. جای تاسف خواهد بود اگر کانادا مجبور شود 4 سال دیگر هم این فیلم ژانر وحشت را تماشا کند!

به موضوع کرونا برگردیم. ترودو این هفته سعی کرد در سخنرانی خود با اشاره به عدم امکان برگزاری مراسم و سنت ها و دورهمی ها، تصویر روشنی از تهدید جدی کووید-19 به مردم ارائه دهد.

باید بپذیریم پاییز امسال رونق هر ساله را نخواهد داشت: بیشتر مراسم مربوط به هالوین لغو شده و سرنوشت رژه سانتا کلاز هم نامعلوم است. بازار کریسمس در دیستیلری دیستریکت، و جشن های شب سال نو در میدان ناتان فیلیپس هم کنسل شده و ممنوعیت گردهمایی های خیابانی تا 31 دسامبر تمدید شده است.

حتی در سخنرانی سلطنتی هم سعی شد ذهن مردم بر بحران کرونا متمرکز شود.

فرماندار کل کانادا در این سخنرانی گفت: این پاندمی بزرگ ترین بحران سلامتی بوده که کانادا تاکنون با آن مواجه شده است. طی 6 ماه، 9 هزار کانادایی، 200 هزار نفر در آمریکا، و حدود یک میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را در اثر ابتلا به ویروس از دست  داده اند.

اما این ها فقط آمار و ارقام نیستند. این یعنی مرگ عزیزان ما، خانواده و دوستان ما، یعنی از بین رفتن مشاغل، و حسرت دانش آموزان برای دیدار دوستان شان.

سازمان بین المللی کار نیز این هفته گزارش داد ضرر اقتصادی پاندمی معادل 3.5 هزار میلیارد دلار، بزرگ تر از آن بود که پیش بینی می شد، و جبران آن کندتر از چیزی است که امید داشتیم.

جاستین ترودو نیز با یاد کردن از کسانی که جنگ و بحران رکود اقتصادی بزرگ را پشت سر گذاشته و کشور را تحویل نسل حاضر دادند، گفت امروز نوبت ما است که با تاسی به صبر و مقاومتی که آنها به ما یاد دادند، فردای کشور را بسازیم.

او در پایان گفت هرچند روزهای زیادی تا پشت سر گذاشتن بحران باقی مانده اما همه ما به کمک هم می توانیم از آن عبور کنیم.

پس پاییز امسال، صرفنظر از همه برنامه هایی که دوست داریم در این فصل زیبا تجربه کنیم، باید پیش از هر چیز به عقل سلیم و هدف جمعی متعهد باشیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست