مقالاتمقالات سیاسی

بهره برداری سیاسی ترودو از اعطای پناهندگی به رهف محمد؛ چه کسی از نجات نوجوان سعودی سود می برد؟

تمام مراحل از زمانی که رهف محمد القنون خود را به تایلند رساند و در اتاق هتل حبس کرد تا ورود او به کانادا و روبرو شدن با استقبال گرم مقامات، از جمله کریستیا فریلند (وزیر امور خارجه)  در فرودگاه بین المللی پیرسون، به سرعت طی شد. کریستیا فریلند با در آغوش گرفتن رهف مقابل دوربین خبرنگاران گفت: <معتقدم حتی اگر بتوانیم به یک نفر، به یک زن کمک کنیم، عالی است.>

حال با آغاز زندگی جدید در کانادا از سوی پناهجوی عربستانی که ادعا می کند از خشونت خانگی و سرکوب والدین فرار کرده است، سوالات مختلف ذهن کانادایی ها را به خود مشغول کرده است. از جمله اینکه چرا و چگونه دولت با مستثنی قائل شدن رهف محمد، در کوتاه ترین زمان ممکن مراحل درخواست پناهندگی و پذیرش را طی کرد و او را به کانادا آورد؟ آن هم در حالی که نامبرده در ابتدا از طریق کمیساریای امور پناهندگان سازمان ملل از استرالیا تقاضای پناهندگی کرده بود تا به دوستانش در آن کشور ملحق شود. استرالیا نیز برای بررسی درخواست پناهندگی رهف اعلام آمادگی کرده بود. اما کانادا پیشدستی کرد و رهف محمد را نه به عنوان متقاضی پناهندگی، بلکه به عنوان پناهنده به کشور منتقل کرد.

پرسش بعدی درباره پیامدهای اعطای پناهندگی به نوجوان عربستانی در شرایط کنونی است. همگان از متزلزل و شکننده بودن روابط دو جانبه بین دو کشور آگاه هستند. پیامد این تصمیم بر آینده 17 هزار کانادایی که در عربستان زندگی می کنند چه خواهد بود؟

سوالات دیگر اینکه، آیا بار دیگر که یک دختر نوجوان یا زن عربستانی از خانواده و کشورش فرار کرده و ادعا کند که از اسلام رویگردان شده و یا از ظلم و ستم خانواده گریخته است، تقاضای پناهندگی اش به طور اتوماتیک پذیرفته می شود؟ آیا COSTI Immigrant Services برای او هم مانند رهف محافظ 24 ساعته استخدام می کند تا از جانش در برابر تهدیدات محافظت شود؟

 

 

در حالی که رهف محمد زندگی جدیدی را در کانادا آغاز کرده، یک زن جوان عربستانی دیگر به نام لجین الهذلول، فارغ التحصیل دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 2014، به همراه تعدادی از کنشگران و فعالان حقوق زنان در عربستان از ماه مه 2018 در زندانی در عربستان بسر می برد. الهذلول که در سال 2015 در مکان سوم جدول 100 زن قدرتمند جهان عرب قرار گرفت، به دلیل مبارزاتش برای احقاق حقوق زنان و همچنین مخالفت با قانون قیم و ولایت مردان بر زنان و کودکان در عربستان مشهور می باشد. به گزارش گروه های حامی حقوق بشر، الهذلول در زندان تحت شکنجه و آزار جنسی قرار دارد و فریادهایش به گوش جهانیان نمی رسد. در مقابل همه صدای رهف محمد را شنیدند!

واقعیت این است که توییت کریستیا فریلند و درخواست آزادی فوری فعالان زندانی در عربستان، باعث شد روابط بین کانادا و عربستان متشنج بشود. تا جایی که سعودی ها سفیر خود از کانادا را فراخوانده و روابط تجاری با کانادا را قطع کردند. اما از آن زمان به این سو، امور خارجه کانادا اشاره خاصی به وضعیت الهذلول نکرده است.

اعطای پناهندگی به رهف محمد می تواند واکنش منفی عربستان را در پی داشته باشد و بهانه ای به دست مخالفان اعطای آزادی های اجتماعی به زنان عربستانی در داخل کشور بدهد. آنها می توانند با اشاره به مورد اخیر، روند اصلاحات اجتماعی به نفع زنان را مختل و متوقف کنند. خانواده ها و رهبران محافظه کار عربستان می توانند آزادی های معدود دختران و زنان را محدودتر کنند.

***

رهف محمد 18 ساله که زندگی جدیدش در کانادا را با خوردن پیتزا و امتحان کردن بیکن (برای اولین بار)، قهوه استارباکس و پوشیدن لباس کوتاه جشن گرفت، متعهد شده که در کشور جدیدش برای آزادی زنان سعودی و ابطال قوانین زن ستیزانه مبارزه کند.

دولت و حامیان اعطای پناهندگی به رهف محمد، از جمله بسما مومانی، استاد دانشگاه واترلو، آن را وظیفه اخلاقی-انسانی و نشان دهنده تعهد کانادا به حمایت از تساوی جنسیتی و اثبات فمینیست بودن دولت ترودو می دانند.

واقعیت این است که ترودو و لیبرال ها برای پیروزی در انتخابات فدرال که اکتبر امسال برگزار خواهد شد به رای کانادایی ها نیاز دارند. بنابراین بعید نیست که با هدف بهره برداری سیاسی و حامی حقوق بشر نشان دادن خود چنین کاری را انجام داده باشند.

به اینکه دولت کانادا به یک نوجوان فراری از خشونت فیزیکی و تهدید جانی پناه داده است، اشکالی وارد نیست. مشکل امتیاز و استثنایی است که برای رهف محمد قائل شده است، در حالی که هزاران زن و دختر در جهان تحت بدترین و سخت ترین شرایط بسر برده، شدیدترین آزارها را تحمل کرده و آرزوی آزادی و زندگی در آرامش و امنیت را با خود به گور می برند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *