علم و دانش

بهترین شیوه زدودن سم آرسنیک از برنج هنگام پخت

 

 

برنج به طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی آرسنیک است، سمی که می تواند برای انسان مهلک باشد. کارشناسان بهترین روش برای حذف آن از محصول در حین پخت و پز را ارائه کرده اند: جوشاندن آب  قبل از اضافه کردن برنج به آن و آب کش کردن برنج 5 دقیقه بعد، باعث از بین رفتن بیشتر آرسنیک می شود. بعد از آن می توانید با افزودن آب تازه، پایین آوردن حرارت، مراحل پخت برنج را به پایان برسانید. 

محققات دانشگاه شفیلد، این روش را موثرترین روش برای پایین آوردن میزان آرسنیک می دانند. 

مطالعه آنها که در Science of the Total Environment منتشر شده، نشان می دهد که این روش بیش از 50 درصد آرسنیک طبیعی موجود در برنج قهوه ای و 74 درصد آرسنیک طبیعی موجود در برنج سفید را از بین می برد.

طبق آژانس استاندارد مواد غذایی (FSA) ، حداکثر میزان ایمن آرسنیک روزانه هشت میکروگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است. برای مثال، وزن یک مرد متوسط ​​در انگلیس 83.6 کیلوگرم است، بنابراین حد مجاز روزانه آنها 668 میکروگرم یا 0.6 میلی گرم است.

 

 

انگلستان از مقررات کنونی کمیسیون اروپا پیروی می کند که میزان آرسنیک در برنج سفید را حداکثر  0.20 میلی گرم در کیلوگرم و در برنج قهوه ای از 0.25 میلی گرم در کیلوگرم، مجاز دانسته است. 

شیوه پیشنهادی ضمن از بین بردن سم مضر، تمام مواد مغذی موجود در برنج را حفظ می کند.

دکتر مانوج منون، یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: این خبر بسیار خوب برای مصرف کنندگان برنج است. روش ما آسان است و همه می توانند آن را به کار بگیرند. 

وی افزود: ما از مقدار آرسنیک در هر بسته برنجی که خریداری می کنیم اطلاع نداریم. همانطور که داده های ما نشان می دهد برنج قهوه ای از نظر غذایی از برنج سفید بهتر است، اما حاوی آرسنیک بیشتری نسبت به برنج سفید است. ما استفاده از این روش را بخصوص در پخت برنج برای کودکان توصیه می کنیم. این ماده شیمیایی سمی به طور طبیعی در محصول وجود دارد و با بیماری، سرطان های مربوط به رژیم غذایی و بیماری کبد در ارتباط است و حتی می تواند منجر به مرگ بشود. 

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، آرسنیک را به عنوان یک ماده سرطان زا در گروه 1 طبقه بندی کرده است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست