علم و دانش

بهترین رژیم غذایی برای کمک به فشار خون بالا چیست؟

 

اگر فشار خون بالا دارید، احتمالا در میزان سدیم مصرفی دقت می کنید. این عاقلانه است، از آنجا که کاهش مصرف سدیم به 2000 میلی گرم در روز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. اما مهم است که رژیم غذایی کلی خود را نیز در نظر بگیرید. غذایی که میل می کنید می تواند اثر مهمی در کاهش فشار خون داشته باشد.

طبق تحقیقات جدید، شما این مواد غذایی مفید را در سه الگوی غذایی مختلف پیدا خواهید کرد: رژیم غذایی DASH مخفف کلمات Diet Approaches to Stop Hypertension؛ رژیم غذایی Nordic و رژیم Portfolio. 

فشار خون بالا که یک عامل قابل پیشگیری برای بیماری های قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی است، تقریبا یک نفر از هر چهار کانادایی را تحت تاثیر قرار می دهد. فشار خون مداوم درmmHg  90/140 یا بالاتر از آن (میلی متر جیوه) نشان دهنده فشار خون بالا است، اما اگر دیابت دارید 130/80 mmHg  فشار خون بالا تلقی می شود.

در آخرین تحقیق منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی یا Clinical Nutrition، شواهد موجود از 50 آزمایش کنترل شده تصادفی که اثر الگوهای رژیم غذایی در کاهش فشار خون را بررسی می کرد، جمع آوری و تجزیه و تحلیل شد.

الگوی غذایی، به عنوان ترکیب کلی غذاهایی که به طور منظم خورده می شوند و در کنار هم اثرات هم افزایی بر سلامتی دارند، تعریف می شود. 

 

 

تحقیقات اخیر شامل 12 الگوی غذایی از جمله رژیم های غذایی DASH، مدیترانه ای، نوردیک، گیاهخواری، کم چرب، کم کربوهیدرات، پروتئین بالا، کم سدیم، شاخص گلیسمی پایین، پورتفولیو، پالس و رژیم های پالئومیتیک بود.

در این میان، رژیم DASH، که توسط بسیاری از سازمان های بهداشتی توصیه شده، با بیشترین کاهش فشار خون همراه است. رعایت رژیم غذایی نوردیک، رژیم غذایی نمونه کارها و رژیم غذایی کم نمک نیز فشار خون را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

شواهد مربوط به اثر کاهش فشار خون سایر الگوهای رژیم غذایی متناقض بود.

توانایی رژیم های غذایی DASH ، Nordic و Portfolio در کاهش فشار خون به غذاهای مشترک موجود در این الگوی های غذایی مربوط می شود.

در هر سه رژیم غذایی، میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، حبوبات (به عنوان مثال لوبیا و عدس)، دانه ها و مغزها به وفور یافت می شوند و مقدار مصرف گوشت های فرآوری شده، شیرینی ها و چربی های اشباع شده بسیار پایین است. رژیم های DASH و Nordic نیز هر دو بر محصولات لبنی تاکید دارند.

اثر متقابل عناصر اصلی و آنتی اکسیدان های موجود در این غذاها، از جمله کلسیم، منیزیم، پتاسیم، ویتامین ها، فیبر، چربی های امگا 3 و پلی فنول ها اثر ضد فشار خون قوی دارد.

اگر فشار خون بالا دارید، رژیم غذایی مناسب نه تنها می تواند به کاهش فشار خون کمک کند، بلکه در وهله اول می تواند از فشار خون بالا نیز جلوگیری کند. 

در اینجا یک راهنمای سریع برای رژیم های غذایی DASH ، Nordic و Portfolio آورده شده است. به یاد داشته باشید، ورزش منظم، کنترل وزن، محدود کردن الکل و کاهش سدیم نیز راهکارهای اصلی جلوگیری و کاهش فشار خون است.

رژیم DASH شامل سبزیجات، میوه ها و لبنیات کم چرب است که روزانه مصرف می شوند. تعداد وعده های پیشنهادی به کالری دریافتی شما بستگی دارد. یک وعده آجیل باید چهار بار در هفته خورده شود. (یک وعده معادل نصف فنجان حبوبات، یک سوم فنجان آجیل، دو قاشق غذاخوری کره بادام است.) غلات کامل را به جای تصفیه شده انتخاب کنید. مصرف چربی و شیرینی اضافه شده را محدود کنید.

رژیم غذایی Nordic، الگوی غذایی مردمان دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد است و شامل سبزیجات، میوه، غلات سبوس دار و لبنیات کم چرب است. در این رژیم غذایی سبزیجاتی مانند سیب زمینی، هویج، چغندر و شلغم و کلم بروکلی، کلم و بروکسل غالب هستند. میوه های معمول شامل توت، سیب، گلابی و آلو است. جو دوسر، نان چاودار سبوس دار و جو، ماهی های روغنی کانولا به طور منظم مصرف می شوند و کانولا، روغن اصلی پخت و پز است.

رژیم غذایی Portfolio تهیه شده توسط دکتر دیوید جنکینز از دانشگاه تورنتو، ترکیبی از چهار ماده غذایی کاهش دهنده کلسترول است: آجیل، پروتئین سویا (به عنوان مثال، توفو، ادامام، شیر سویا، همبرگر سویا) ، فیبر، غلات کامل، جو، غلات صبحانه غنی شده با پسیلیوم، حبوبات، بادمجان و بامیه است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست