مقالاتمقالات اجتماعی

بهترین درس هایی که می توان در بازگشایی اقتصادی از کشورهای دیگر آموخت

به گزارش گلوب اند میل، با نشانه‌های دلگرم کننده از کنترل بیماری و بالا رفتن هزینه های کنترل ویروس، توجهات به سمت اقتصاد های بزرگ جهان معطوف شده است. کشورها هر یک به روش خودشان بازگشایی را آغاز کرده اند. اینجا در کانادا دولت ‌های انتاریو، ساسکاچوان، جزیره پرینس ادوارد و نیوبرانزویک برنامه‌ های خود را برای کاهش محدودیت ها اعلام کرده‌ اند. 

از کشورهای دیگر چه درس هایی می توان آموخت

کشورهای زیادی هستند که دوست داریم از آنها تقلید کنیم- مانند تایوان، کره جنوبی و هنگ کنگ. آنها چک کردن مسافران و اعمال محدودیت ها را خیلی زود شروع کردند، ظرفیت تولید کیت های آزمایش و تجهیزات محافظتی را افزایش دادند، و بر روی قرنطینه چنان نظارت جدی و هدفمندی اعمال کردند که شاید اگر ما امکانش را هم داشتیم در انجام آن تردید می کردیم. دو کشور دیگری که معمولا به آنها نگاه می‌کنیم استرالیا و نیوزیلند هستند که آنها نیز برای ما قابل دستیابی نیستند. این دو کشور جزیره هستند و خیلی زود سفرها و فعالیت های داخلی خود را تعطیل کردند. ما می توانیم به آنها نگاه کنیم اما فقط به این امید که با شروع پاییز در جایی قرار داشته باشیم که آنها امروز قرار دارند. 

با این حال، قطعا دوست نداریم در میان کشورهای گروه دوم باشیم که محدودیت ها را دیر، ناکافی و سهل انگارانه اعمال کردند. کشورهایی مانند سنگاپور و ژاپن فقط زمانی به صورت جدی وارد عمل شدند که موارد ابتلا در آنها زیاد شده بود. سوئد دیگر کشوری است که محدودیت‌ های زیادی اعمال نکرد و همچنان در همان مسیر پیش می رود. اما بریتانیا که شروعی سهل انگارانه داشت، با افزایش موارد ابتلا و آمار مرگ و میر، سختگیری ها را افزایش داد. در کانادا نیز استان هایی مانند کبک، انتاریو و نوااسکوشیا که شروع سختی داشتند هزینه سنگینی برای خم کردن منحنی ابتلا پرداختند.

و اما گروه سوم که تجربیات آنها بیش از همه به درد کانادا می خورد: بعضی از این کشورها که بیشتر در اروپا قرار دارند در ابتدا شرایط سختی را تحمل کردند، سپس برای مقابله با بیماری محدودیت های سنگینی اعمال کردند، و حالا در حال برداشتن تدریجی آن محدودیت ها هستند. دانمارک و اسرائیل به سرعت پس از تایید اولین مورد ابتلا کشور را تعطیل کردند و انجام تست را افزایش دادند. ایتالیا و اسپانیا نیز به شدت درگیر شیوع بیماری شدند، اما موفق شدند آن را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، محدود کردن رفت و آمد، و تعطیل کردن کسب و کارها- مانند کانادا- کنترل کنند. همچنین، ایتالیا مجازات سنگینی برای نادیده گرفتن محدودیت های رفت و آمد اعمال کرد. اتریش علاوه بر تعطیل کردن کشور از ابتدا پوشیدن ماسک را اجباری، و آلمان تجمع افراد را ممنوع اعلام کرد.

 

 

 با نزدیک شدن کانادا به مرحله بعدی کنترل بیماری، از کشورهای گروه سوم که در کنترل ویروس از ما موفق تر عمل کرده اند، درس های زیادی می توان گرفت. بسیاری از آنها مدارس و مهدکودک ها را باز کرده اند تا ضمن از سر گیری آموزش، والدین نیز امکان بازگشت به کار خود را داشته باشند. همچنین مشاغل، با اولویت مشاغل ضروری و کسب و کارهای خرد که احتمال در معرض خطر قرار گرفتن کارکنان و مراجعان آنها حداقل باشد، را بازگشایی کرده اند. فاصله گذاری اجتماعی و ممنوعیت تجمعات همچنان با جدیت اعمال می شود، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی هنوز اجباری است، تست ها بیش از پیش انجام می شود، و افراد در قرنطینه تحت کنترل کامل قرار دارند. آنها به دنبال برقراری تعادل بین مراقبت و کنترل شدید از یک طرف و آزادی های اجتماعی از طرف دیگر، هستند؛ همان چالشی که کانادا نیز در هفته های آتی با آن رو به رو خواهد شد.

و اما آمریکا- به لحاظ جغرافیایی نزدیک و از نظر اقتصادی حائز اهمیت. در آمریکا نیز، مانند کانادا، کووید-19 هر ایالت را به نوعی درگیر کرده است. با وجود اینکه آمریکا نیز بسیاری از اقدامات لازم را دیرتر از آنچه باید، انجام داد بالاخره موفق شد منحنی شیوع را صاف کند. حتی نیویورک و میشیگان که وضعیت قرمز داشتند با بهتر شدن اوضاع، به فکر کاهش محدودیت ها هستند. این برای ما خبر خوبی است، ما دوست داریم آنها را به لحاظ جسمی و اقتصادی قوی ببینیم- هم به خاطر خودشان و هم به خاطر خودمان.

در شرایط کنونی، یکی از چالش های اصلی تشخیص آمار و اطلاعات درست و منطبق با شرایط کشور است. ما نمی توانیم یک شبه به جایی که کشورهای پیشرو در کنترل کووید-19 قرار دارند برسیم. اما قطعا نمی خواهیم بین کشورهای ناموفق باشیم. پس می توانیم  از کشورهایی مانند دانمارک، اتریش و اسرائیل که با کنترل شیوع، مردم را به زندگی عادی بازگردانده اند، الگوبرداری کنیم





برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!