صفحه اصلی / مقالات / بهترین آزمایش برای سرطان روده بزرگ همانی است، که خود  انسان می خواهد

بهترین آزمایش برای سرطان روده بزرگ همانی است، که خود  انسان می خواهد

اداره مراقبت از سرطان انتاریو، نهاد مربوطه دولت استانی ما برای رسیدگی به مسایل در پیوند با این بیماری است. در حال حاضر این اداره از طریق ارسال نامه موسوم به تولد برای ساکنان از 50 سال به بالای انتاریو که در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند، توصیه هایی به آنان ارائه می دهد. بیماری که دومین عامل مرگ و میر بر اثر ابتلاء به سرطان در کانادا می باشد. در این نامه ها به دریافت کنندگان آنها توصیه می شود با مراجعه به پزشک عمومی/ خانوادگی آزمایش مدفوع بدهند، تا بتوانند در صورت مبتلا بودن به این بیماری در زمانی از ابتلای خود آگاه شوند، که احتمال درمان آن بیشتر است.

آزمایش مورد اشاره ساده می باشد. اما ضرورت دارد در سه روز مختلف نمونه های مدفوع را روی کارت های مربوط قرار داد، کارت ها را در پاکت هایی گذاشت که هزینه پست آنها پرداخت شده، و در نهایت این کارت ها را در صندوق های پستی انداخت. اگر نتیجه آزمایش منفی باشد، باید هر دو سال یک بار آن را تکرار کرد. اما در صورتی که مثبت باشد، گام بعدی پس ‌روده ‌بینی/ colonoscopy است. برای این کار یک پزشک دوربینی را وارد روده می کند، تا ببیند آیا چیز مشکوکی در روده هست، که باید برداشته شود؟

اداره مورد اشاره در سال 2008 ارسال نامه های تولد را به عنوان بخشی از برنامه بررسی سرطان خود راه اندازی کرد. بسیاری از استان های دیگر کشور نیز، برنامه های مشابهی دارند. خبر خوش اینکه این راه اندازی میزان افرادی را که برای آزمایش مورد اشاره مراجعه می کنند، افزایش داده است. اما در عین حال مدتی است که آشکار شده احتمال اینکه مهاجران و افراد فقیرتر برای سرطان روده بزرگ مورد آزمایش قرار بگیرند، کمتر است. این امر به ویژه از آنجا که ما در کشوری زندگی می کنیم که همه برای نیازهای اساسی پزشکی پوشش خدمات درمانی دولتی دارند، منصفانه نیست.

پژوهشی که در این پیوند صورت گرفت نیز نشان می دهد ارسال نامه های تولد برای همه انتاریویی های گروه سنی مورد اشاره، سبب اندکی کاهش در فاصله بین آزمایش دادن دارا و ندار، و نومهاجران با افرادی که مدتی می شود در کانادا زندگی می کنند، شده است. اما این فاصله همچنان زیاد است. کمااینکه شش سال پس از راه اندازی برنامه مورد اشاره 63 درصد زنان و 61 درصد مردانی که مدتی می شود در کانادا زندگی می کنند و ساکن محله های ثروتمندتر هستند، آزمایش سرطان روده بزرگ داده اند. اما این میزان برای نومهاجران و ساکنان محله های فقیرتر، به ترتیب 40 و 36 درصد می باشد.   

به نظر می رسد فاصله مورد اشاره عمدتا ناشی از تفاوت بین نوع آزمایشی است، که برای افراد مختلف صورت می گیرد. یعنی در حالی که برای همه آزمایش مدفوع توصیه شده، ولی از بسیاری از مراجعان و به ویژه آن هایی که مدتی بیشتر در کانادا زندگی کرده اند، برای احراز اطمینان از عدم احتمال ابتلاء به سرطان روده بزرگ، آزمایش پس ‌روده ‌بینی می گیرند. بگونه ای که بر اساس همان پژوهش بیش از 49 درصد ساکنان درازمدت کانادا که در محله های ثروتمند زندگی می کنند، پس ‌روده ‌بینی شده اند. اما این میزان برای نومهاجران و ساکنان محله های فقیرتر، تنها 10 درصد است. در حالی که در دستورالعمل های کانادایی برای احتمال خطر معمولی چنین آزمایشی توصیه نشده است. اما بسیاری از این پزشکان (و بیماران) با این دستورالعمل ها موافق نیستند. زیرا فکر می کنند ارزشش را ندارد که اول آزمایش مدفوع و بعدا پس ‌روده ‌بینی بدهند. بنابراین بهتر است از همان ابتدا به سراغ پس ‌روده ‌بینی بروند. دستورالعمل های آمریکا شامل پس ‌روده ‌بینی به عنوان یکی از نخستین آزمایش های توصیه شده می باشد. بنابراین احتمال دارد، این امر بر دیدگاه کانادایی ها تاثیر داشته باشد.

ارسال نامه های تولد برای تشویق مردم به دادن آزمایش سرطان روده بزرگ موثر واقع شده است. اما دست اندرکاران مربوطه در پی آنند که دریابند چه چیز سبب می شود، افرادی برای آزمایش سرطان روده بزرگ مراجعه نکنند. همچنین بر این باورند که وقت آن فرارسیده که در مورد گزینه هایی که برای این آزمایش ها در اختیار مردم قرار می دهند، تجدیدنظر کنند. چراکه بر این باورند که شاید همه کسانی که واجد شرایط دادن این آزمایش ها هستند و -نه تنها آن هایی که وضع مالی و یا ارتباط های شان بهتر می باشد-، باید نکات مثبت و منفی آزمایش مدفوع و پس ‌روده ‌بینی را بشنوند. زیرا همانگونه که موسسه ملی سرطان آمریکا می گوید، زمانی که پای آزمایش سرطان روده بزرگ به میان می آید، بهترین آزمایش همانی است که خود  انسان می خواهد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *