اخباراخبار کانادا

بهای جنگ دارویی کانادا را بیماران می پردازند

 

به گزارش نشنال پست، شاید روی کاغذ، هزینه کردن 1.3 میلیارد دلار برای متحول کردن زندگی 3700 کانادایی چندان عاقلانه به نظر نرسد، اما ران جابگی که هر دو فرزندش از فیبروز سیستیک رنج می برند، از دولت فدرال می خواهد صرفا از روی اعداد و ارقام تصمیم گیری نکند؛ به ویژه وقتی صحبت از داروی تریکافتا- داروی نجات بخشی که از سال گذشته در آمریکا در دسترس مردم قرار گرفته اما در کانادا هنوز وارد پروسه تایید هم نشده- به میان می آید. جاگبی می گوید: این بیماری هیولایی است که خانواده را می خورد. ما چیز عجیب و غیر ممکنی نمی خواهیم. این دارو به فاصله چند ساعت آن طرف تر وجود دارد. اکنون فرزند بزرگ او آلیسا فقط با یک سوم ظرفیت شش هایش می تواند نفس بکشد که بسیاری از کارها، از جمله اسب سواری که عشق زندگی اوست، را برایش غیر ممکن ساخته است. اما درد ناشی از این بیماری فقط روحی و جسمی نیست بلکه مالی هم هست. جاگبی می گوید خانواده او در سال حدود 300 هزار دلار برای خرید انواع داروها هزینه می کند که بیشتر آنها تحت برنامه های بیمه پوشش داده می شود.

جاگبی می گوید در صورتی که تریکافتا در کانادا در دسترس بیماران قرار بگیرد، حجم زیادی از این داروها با 3 قرص تریکافتا در روز جایگزین می شود.

این دارو به عنوان معجزه درمان فیبروز سیستیک شناخته می شود به طوری که نزدیک به 10 سال به عمر بیماران می افزاید، در 60 درصد بیماران مانع از حاد شدن مشکلات ریوی می شود و 15 درصد مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش می دهد.

اما قیمت این دارو برای هر بیمار در سال به 311 هزار دلار می رسد. یعنی اگر دولت کانادا 50 درصد هم تخفیف بگیرد، برای 3700 بیمار مبتلا به این بیماری باید سالانه 700 میلیون دلار هزینه کند.

این در حالی است که کانادا اوایل ماه جاری برنامه دارویی جدید خود را اعلام کرد که بر اساس آن، نرخ دارو بر اساس اثرگذاری آن در درمان بیماری تعیین می شود، معیاری که به گفته کارشناسان به سادگی قابل اندازه گیری نیست. همچنین کارشناسان معتقدند رویکرد این برنامه برای کاهش قیمت دارو در کانادا باعث بی رغبتی شرکت های داروسازی در ارائه داروهای خود به کانادا می شود. اما کارشناسان دولتی معتقدند عوامل مختلفی در عدم استقبال شرکت های داروسازی از معرفی داروی خود در کانادا دخیل است که قیمت دارو فقط یکی از آنها است. آنها استدلال می کنند در حال حاضر کانادا از نظر میزان هزینه-کرد در زمینه دارو در جایگاه سوم یا چهارم جهان قرار دارد و با این وجود، هنوز داروهای جدید بعد از دو یا سه سال به کانادا ارائه می شود. بنابراین نمی توان گفت مساله فقط قیمت دارو است. آمار نشان می دهد از 37 دارویی که در سال 2018 در سراسر جهان به تولید رسید، تنها تولید 43 درصد در کانادا راه اندازی شد. 

 

 

با این حال کسی نمی داند وقتی از اول ژانویه نرخ دارو در کانادا کاهش پیدا کند چه اتفاقی رخ خواهد داد. و این مساله ای است که برای بیماران نیازمند به تریکافتا بسیار حساس و تعیین کننده است. در حالی که انجمن بیماران فیبروز سیستیک کانادا منتظر ورود دولت به این مساله هستند، دولت جولای سال گذشته اعلام کرد از شرکت Vertex، شرکت تولیدکننده تریکافتا، خواسته به منظور تسریع روند ارزیابی دارو، پکیجی از نتایج بالینی آن را ارسال کند.

این در حالی است که وزیر بهداشت در مجلس اعلام کرد علیرغم درخواست کانادا از شرکت  Vertex این شرکت هنوز برای ارائه دارو به کانادا اقدام نکرده است. پتی هاجو تاکید کرد به Vertex درباره تسهیل روند تایید دارو اطمینان خاطر داده شده است. اما شرکت Vertex هر گونه وعده رسمی از سوی دولت در این باره را تکذیب کرد.

در حال حاضر این شرکت تحت یک برنامه ویژه تامین دارو، فقط برای بیماران اورژانسی سهمی از دارو را به کانادا ارسال می کند. به گفته جاگبی، بسیاری از بیماران ترجیح می دهند زودتر به مراحل حاد بیماری برسند تا مشمول دریافت داروی تریکافتا شوند.

رئیس انجمن بیماران فیبروز سیستیک گفت: احساس می کنم در این ماجرا هر کس خود را کنار می کشد و دیگری را مقصر معرفی می کند، اما این بیماران هستند که این وسط گیر کرده اند.

دولت معتقد است عدم همکاری Vertex به این دلیل است که شرکت های داروسازی می ترسند بقیه کشورها از کاهش قیمت دارو در کانادا الگوبرداری کنند و این به نفع آنها نیست.

شرکت Vertex در سال گذشته تنها از فروش داروی تریکافتا به 213 درصد افزایش درآمد خالص رسید. 

جاگبی می گوید هرچند طبیعی است که این شرکت بخواهد بیشترین درآمد را از محصول خود داشته باشد، اما چرا نباید با دولت کانادا برای تامین داروی بیماران به توافق برسد. او می افزاید: هر روز یک نفر از آستانه اثربخشی دارو عبور می کند و دیگر تریکافتا هم نمی تواند زندگی او را نجات دهد. 

جاگبی در پایان به دولت خاطرنشان می کند: کاهش انواع معالجات این بیماران به 3 قرص در روز بسیاری از مشکلات روحی و روانی خانواده های آنها را التیام می بخشد و اگر آنها فرصت زندگی طبیعی را پیدا کنند، شهروندان شایسته ای برای کانادا خواهند شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست