اخباراخبار کانادا

بسته سفارشی تان نرسیده است؟ خریدار آنلاین، گرفتار در میان خرده فروش و شرکت حمل و نقل! 

 

کانادا- به نقل از سی بی سی: به وارطان هوواکیمیان، ساکن کلگری که یک جاز 2 هزار دلاری را به صورت آنلاین خریده بود، گفته شد که کالای خریداری شده اش در حین حمل و نقل گم شده و او باید هزینه حمل را بپردازد! 

یک مرد اهل ونکوور نیز، تاییدیه تحویل کالای سفارشی را در حالی دریافت کرد که تصاویر ضبط شده با دوربین نشان می دهد تحویل هرگز انجام نشده است! 

کانادایی ها در دوران پاندمی، به میزان بی سابقه ای به خرید آنلاین روی آورده اند. طبق گزارش اداره آمار کانادا میزان فروش آنلاین از 1.6 میلیارد دلار در فوریه به 2.8 میلیارد دلار در ماه آگوست افزایش یافت. 

اما هنگامی که کالای خریداری شده تحویل داده نمی شود، چه اتفاقی می افتد؟ برای وارطان هوواکیميان، دانشجوی رشته موسیقی، بیش از یک سال طول کشید تا پول لازم برای خرید یک جاز الکترونیکی گرانقیمت، پس انداز کند. اما نه تنها به او گفته شد که کالای سفارشی اش در حین حمل و نقل گم شده، بلکه شنید که بایستی هزینه 1800 دلاری حمل و نقل را بپردازد. 

ست طبل الکترونیکی 40003 Speedlight در دو جعبه حمل شد. اما فقط یکی از بسته ها 16 سپتامبر وارد انبار شرکت حمل و نقل Purolator شد ، در حالی که قطعات اصلی گم شده و آلت موسیقی عملا بی مصرف شده بود. 

 

 

وقتی هوواکیمیان برای پس گرفتن پولش اقدام کرد، اوضاع پیچیده شد. او چندین هفته بین شرکت حمل و نقل و فروشگاه سرگردان بود، تا شاید بتواند بسته گم شده را ردیابی کند و یا پولش را پس بگیرد. 

Purolator گفت که بسته را جستجو می کند، اما هوواکیمیان باید برای پس گرفتن پول با فروشگاه مذاکره کند.

فروشنده، Acclaim Sound and Lighting واقع در نورت بی – انتاریو، تنها جایگزین کردن ست ناقص را در صورت موجود بودن آن در انبار یا پرداخت 100 دلار خسارت از محل بیمه حمل و نقل را تقبل کرد. 

هوواکیمیان که از شرکت حمل و نقل و Purolator ناامید شده بود، با خبرنگاران بخش Go Public خبرگزاری CBC تماس گرفت و گفت: من تحقیر شده و بسیار عصبانی بودم. برخورد آنها درست نبود. 

قوانین کانادا در صورت از بین رفتن یا گم شدن کالای خریداری شده به صورت آنلاین، از خریداران حمایت می کند. اما کارشناسان می گویند برخورداری از این حمایت چندان آسان نیست و بخصوص هنگامی که شرکت ها هزینه کالای گم شده را به خریدار منتقل می کنند، پیچیده تر می شود. 

کن وایتهورست، مدیر اجرایی شورای مصرف کنندگان کانادا، گفت: این غیر معمول نیست که شرکت ها سیاست های یک طرفه را تدوین کنند. هدف این است که مصرف کنندگان احساس کنند در برابر این شرکت ها از حقوق کمتری برخوردار می باشند. 

وایتهورست می گوید در برخی از موارد قراردادها به نوعی تنظیم شده اند که خریدار مسئول کالاهایی باشد که در حین حمل و نقل گم شده است، در حالی که قوانین مصرف کننده به وضوح مسئولیت را به عهده فروشنده می داند. 

هوواکیمیان گفت: تضادهایی بین قوانین و سیاست های فروشگاه ها وجود دارد. مشتریان نمی دانند با چه چیزی روبرو هستند.

هوواکیمیان سرانجام از فروشگاه پولش را پس گرفت، اما تنها پس از اینکه Purolator بعد از یک ماه بسته گم شده را در یکی از انبارهایش پیدا کرد. 

صاحب فروشگاه، تیم هازلوود، به Go Public گفت که سیاست فروشگاه او به نحوی تدوین شده است تا کسب و کار کوچک را در برابر ضرر و زیان ناشی از گم شدن کالا توسط شرکت حمل و نقل محافظت کند. وی همچنین مدعی شد که از قانون حمایت از حقوق مصرف کننده بی اطلاع بود. 

نامبرده گفت: من هرگز چنین چیزی نشنیده ام و 30 سال است که تجارت می کنم. خرده فروشان کوچک در هنگام فروش آنلاین در معرض آسیب بیشتر قرار دارند، زیرا نمی توانند هزینه ضرر و زیان را جذب کنند. ما در حال بررسی قوانین مربوطه هستیم تا ببینیم این قوانین در مورد بیزنس من چگونه اعمال می شود.

و اما مورد دوم: کامیار یوسفی، ساکن ونکوور، در حالی تاییدیه امضاء شده تحویل بسته را از FedEx دریافت کرد که بر اساس تصاویر ضبط شده با دوربین مداربسته در اتاق محل قرار گرفتن صندوق های پستی ساختمان، سفارش آنلاین هرگز تحویل داده نشده بود. 

یوسفی درباره خرید آنلاین 330 دلاری اش در ماه آگوست از فروشگاه Diesel ، گفت: آنها نام من را به عنوان نام شخص امضا كننده درج کرده بودند، در حالی که من چیزی را امضا نکرده بودم. 

یوسفی می گوید FedEx در ابتدا شکایت او را جدی نگرفت و تنها پس از تماس وی با Go Public، فردی را برای بررسی و در نهایت تایید عدم تحویل بسته به ساختمان محل زندگی اش اعزام کرد.   

وی همچنین مطمئن نبود که دیزل پولش را پس بدهد. زیرا براساس سیاست فروشگاه، مسوولیت بسته گمشده به محض خروج کالا از انبار فروشگاه به عهده خریدار است. 

این شرکت پس از تایید عدم تحویل بسته توسط FedEx ، با کسر 35 دلار هزینه حمل و نقل و عوارض، باقی پول یوسفی را پس داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست