مقالات سیاسی

بسته بودن مرز زمینی کانادا و آمریکا، اجازه سفر هوایی از کانادا به آمریکا- تناقضی بی پاسخ! 

 

به گزارش سی بی سی، این سوال ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده که چرا در شرایطی که مرز زمینی کانادا و آمریکا برای سفرهای غیر ضروری بسته است، کانادایی ها همچنان می توانند با هواپیما برای تفریح به آمریکا بروند؟

به گفته لن ساندرس، وکیل مهاجرت در آمریکا، این سیاست درست مثل این است که در اصلی خانه را قفل کنیم ولی در پشتی را چهار طاق باز بگذاریم.

و تازه شرایط وقتی گیج کننده تر می شود که بدانیم این قانون دو طرفه نیست. کانادا ورود مسافران آمریکایی را از هر طریق، چه زمینی و چه هوایی، ممنوع کرده مگر در صورتی که شامل موارد استثنا شوند.

ساندرز می گوید او در مدت بسته بودن مرزها هر روز تماس های بسیاری از طرف مردم کانادا درباره پرواز به آمریکا دریافت می کند. مردم مدام از او می پرسند چرا وقتی اجازه دارند با هواپیما به آمریکا سفر کنند، با ماشین اجازه ورود به خاک این کشور را ندارند. این در حالیست که دولت آمریکا هنوز پاسخی به این پرسش نداده است.

ادوارد الدن، کارشناس روابط خارجی، درباره یکطرفه بودن اجازه سفر از کانادا به آمریکا، معتقد است در مجموع آمریکا نسبت به کانادا محدودیت های سبک تری را در خصوص سفرهای هوایی اعمال کرد که آمار بالای ابتلا در آمریکا نیز نتیجه همین سهل انگاری در اعمال محدودیت است.

 

 

اما مجموع این محدودیت ها برای بعضی از مردم شرایط دشواری را به وجود آورده است. با بسته شدن مرز زمینی بین کانادا و آمریکا از ماه مارچ، بسیاری از کانادایی ها مجبورند با هواپیما به آمریکا سفر کنند. بیرگینت هینباچ در سوری بریتیش کلمبیا زندگی می کند، که 7 کیلومتر با خانه شوهرش در بلین فاصله دارد. اما در حال حاضر او چاره ای ندارد جز اینکه برای طی کردن این فاصله خود را با دو پرواز از ونکوور به سیاتل و از سیاتل به بلینگهام برساند و بیش از 7 ساعت در راه باشد. هینباچ می گوید: مضحک است. من این راه را با پای پیاده در 45 دقیقه می توانم بروم.

بسیاری دیگر نیز معتقدند باز گذاشتن مرز هوایی از سوی آمریکا و بستن مرز زمینی رویکرد بی معنایی است، چرا که در دوران پاندمی سفر با ماشین شخصی بسیار ایمن تر و مطمئن تر از اجبار یک عده غریبه به نشستن در فضای بسته هواپیما کنار همدیگر است.

الدن معتقد است ایده بسته شدن مرزها خواست کانادا بوده و آمریکا با وجود اینکه در ابتدا با این پیشنهاد موافقت کرده اما خیلی وقت است که تمایلی به ادامه آن ندارد. 

کانادا ورود بیشتر خارجی ها را به کشور در دوران پاندمی محدود کرده است. اما آمریکا این محدودیت را فقط در مورد کسانی که طی 14 روز گذشته به برزیل، چین، ایران، ایرلند، انگلیس، و هر یک از 26 کشور حوزه شینگن سفر کرده باشند، اعمال می کند. و مکزیک و کانادا هرگز در فهرست ممنوعیت های آمریکا نبوده اند.

به گفته الدن، آمریکا رویکرد بسیار بازتری نسبت به مساله سفر داشته است، چرا که با داشتن دغدغه هایی مانند مواد مخدر، مهاجران غیرقانونی و تروریسم، دیگر نمی توانند مسافران و گردشگران ها را هم تهدید به حساب بیاورند. به علاوه جداسازی سفرهای ضروری از غیر ضروری برای خطوط هوایی آمریکا می تواند بسیار دردسرساز باشد. اما ساندرز معتقد است باز بودن سفرهای هوایی برای کانادایی ها نتیجه لابی قدرتمند خطوط هواپیمایی آمریکا است که از متحمل شدن ضرر و زیان بیشتر در صورت ممنوعیت سفرهای هوایی بیمناک هستند.

با اینهمه تا زمانی که دولت آمریکا خود دلیل این کار را توضیح ندهد، این تناقض همچنان سوالی است که ذهن بسیاری را در کانادا و آمریکا به خود مشغول کرده است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست