مقالاتمقالات اجتماعی

بزرگترین رسوایی‌های سیاسی در تاریخ کانادا

 

کانادا، همیشه در عرصه بین‌المللی، دارای اعتباری پاک و بی‌خدشه بوده است. گرچه این سرزمین بزرگ شمالی، هیچگاه به فساد سیاسی مشهور نشده، اما سهم خود از رسوایی‌های این گونه را نیز داشته است. در واقع، سابقه‌ این رسوایی‌هایی‌ها، که فضای سیاسی کشور را لرزانده، به روزهای رهبری <جان مک دونالد> باز می‌گردد. در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

رسوایی راه‌آهن Pacific در سال 1873

نخستین رسوایی سیاسی بزرگ در کانادا، در زمان برگزاری مزایده برای پیدا کردن شرکتی که ساختن راه‌آهن سراسری کانادا موسوم به Pacific را بر عهده گیرد، روی داد. جان مک‌دونالد و دیگر اعضای حزب محافظه‌کار، مبلغی پول را به صورت غیرقانونی و از سوی آقای هیو آلن تاجر بزرگ اهل مونترال دریافت کردند تا قرارداد پردرآمد ساخت این خط آهن را به او بدهند. این انتقال انجام شد، اما پس از آن، اسناد این رشوه‌خواری دزدیده شد و به دست رسانه‌ها رسید. در نتیجه انتشار این اسناد، جان مک‌دونالد نخستین نخست وزیر کانادا، مجبور شد از سمت خود استعفا دهد.

رسوایی ماکسیم برنیه – سال 2008

سال 2008 برای ماکسیم برنیه نماینده‌ پارلمان، سال دشواری بود، که با اخباری مبنی بر ارتباط دوست دختر او <جولی کولارد> با یک گروه از تبهکاران موتورسوار، آغاز شد. چند هفته پس از این که این خبر به رسانه ها رسید، خبر دیگری رسید مبنی بر اینکه <برنیه> یک پوشه حاوی اسناد محرمانه کشوری را در منزل دوست‌دخترش گم کرده بود. پس از این رسوایی، برنیه به اجبار، از پست خود به عنوان وزیر امور خارجه استعفا داد.

رسوایی Shawiningate – سال 1997

ماجرای Shawinigate در دهه 90 فضای سیاسی کانادا را تکان داد. ماجرا، پیرامون ژان کرتین نخست وزیر وقت بود که بر اساس گزارشات، از مقام سیاسی خود استفاده کرده بود تا مسیر دریافت یک وام شخصی را برای یکی از دوستانش، که قصد خرید یکی از زمین‌های گلف نخست‌وزیر را داشت، هموار کند.

ماجرای King-Byng – سال 1926

نخست وزیر ویلیام لیون مکنزی کینگ، پس از روبرو شدن با رای عدم اعتماد از سوی پارلمان که در پی اتهامات فساد او، روی داد، از فرماندار کل، لرد بینگ خواست که پارلمان را منحل کند. اما فرماندار، در عوض از رهبران حزب مخالف دعوت کرد تا رهبری کشور را در دست گیرند. این تغییر البته بیش از پنج روز دوام نیاورد، زیرا نامزدهای این حزب نیز، موفق به کسب رای اعتماد پارلمان نشدند. سپس انتخابات عمومی برگزار شد. در میانه‌ این انتخابات، کینگ فرماندار کل را به دخالت در امور داخلی کانادا متهم کرد و رای دهندگان را قانع کرد که او را بر سر قدرت بازگردانند.

 

رسوایی Munsinger – سال 1966

این رسوایی جنسی، پیرامون یک دختر آلمانی بی‌بندوبار به نام گردا مانسینگر شکل گرفت که با چند تن از مقامات بلندپایه‌ دولت نخست وزیر جان دیفنبیکر در دهه 1950، رابطه داشت. این دختر بعدها به جاسوسی برای سازمان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی موسوم به KGB متهم شد. روایت روابط این دختر با مقامات سیاسی، برای سال‌ها، به صورت پنهان نگه داشته شده بود و هنگامی که خبر آن در سال 1966 به رسانه‌ها رسید، موجی از بهت و حیرت را در میان مردم به راه انداخت.

رسوایی Grant Bristow – سال 1994

در سال 1994، گزارشی در روزنامه‌ Toronto Sun، آشکار کرد که آقای گرانت بریستو، از بنیانگذاران یکی از پرنفوذترین سازمان‌های نژادپرستانه کانادا، در حقیقت مامور مخفی سازمان اطلاعات کانادا CSIS است. بریستو که از انتقام‌جویی اعضای این گروه وحشت داشت، به همراه خانواده‌اش به یک مخفیگاه رفت و در همان جا به زندگی ادامه داد، در حالی که مردم کانادا، همچنان تلاش می‌کردند این خبر بهت‌آور را درک کنند.

رسوایی جنسی جان ادوارد براونلی در سال 1934

در میانه‌ دهه 30 میلادی، اخبار یک رسوایی، نام شهر کلگری را به تیتر اخبار بین‌المللی برد. در آن زمان، نام جان ادوارد براونلی استاندار آلبرتا، با یک رسوایی جنسی، که از هرزگی شخصیتی او حکایت می‌کرد، مرتبط شد. این رسوایی پیرامون شهادت‌های یک دختر 18 ساله شکل گرفت که براونلی او را، تنها به خاطر اغوای جنسی، در دفتر خود به کار گرفته بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0