علم و دانش

بر خلاف باور عمومی؛ مردان نیز از اختلال روانی در غذا خوردن رنج می برند

جک دورسی، از نام آوران عرصه فن آوری در یکی از مصاحبه های اخیرش فاش کرد که در طول هفته کاری، فقط روزی یک بار (آن هم برای شام)، غذا می خورد و آخر هفته ها را روزه می گیرد. دورسی گفت: اولین بار که این کار را انجام دادم، در سومین روز دچار توهم شدم. اما به مرور به آن عادت کردم. متوجه شدم که ما بخش زیادی از ساعات روز را بیهوده صرف غذا و کارهای مربوط به آن می کنیم. تجربه ثابت کرده که وقتی روزه هستیم، وقت دیرتر می گذرد.

دورسی ادعا می کند که این رژیم غذایی بهره وری اش را افزایش داده و قدرت تمرکزش را تقویت کرده است.

برخی از افراد رژیم غذایی نامبرده را با عنوان biohacking توصیف می کنند که در Silicon Valley محبوبیت زیادی دارد. پیروان این رژیم ادعا می کنند به وسیله آن بهره وری شان را بهبود بخشیده اند. اما منتقدین می گویند که عادت غذا خوردن دورسی بسیار شبیه افردی است که از اختلال روانی در غذا خوردن رنج می برند.

دکتر سایمون شری، روانشناس و متخصص اختلالات روانی در غذا خوردن می گوید: مردان متوجه نیستند که عادات غذا خوردن آنها نیز می تواند نشانه وجود این اختلال باشد. دکتر شری معتقد است که اختلال غذا خوردن به غلط به عنوان یک عارضه زنانه تلقی می شود. به گفته او، بین 0.2 تا 0.3 درصد از مردان مبتلا به اختلال anorexia nervosa (بی اشتهایی عصبی) می باشند. تعداد مبتلایان مرد به bulimia nervosa (پرخوری عصبی) بین 2.1 تا 2.5 درصد جمعیت مردان تخمین زده می شود.

دکتر شری می گوید به دلیل برداشت عمومی اشتباه، یعنی زنانه تلقی شدن این اختلال، مردان و پسران از اعتراف به مشکل امتناع کرده و بالطبع به پزشک مراجعه نمی کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان