مقالاتمقالات سیاسی

برگزاری انتخابات زودهنگام در کانادا در دوران پاندمی- آری یا نه؟ 

 

حتی در بهترین روزها نیز درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام توسط دولت های اقلیت، ریسک سیاسی زیادی به دنبال دارد. اما با وجود اینکه این ریسک در وسط یک پاندمی به مراتب بیشتر است، برخی دولت ها با تکیه بر افزایش محبوبیت خود وسوسه می شوند با برگزاری انتخابات زودهنگام، اکثریت کرسی ها را از آن خود کنند.

به همین دلیل، هنوز هیچ یک از استان های کانادا احتمال برگزاری زودهنگام انتخابات را رد نکرده است. 

این وسوسه قابل درک است. در سراسر کشور احزاب حاکم شاهد افزایش موج حمایت مردم با توجه به شیوه مدیریت بحران پاندمی هستند.

انتخابات زودهنگام معمولا نتیجه تغییرات ناگهانی در نظرسنجی ها است. دولت های اقلیت اغلب به یکی از این دو دلیل به آن ترغیب می شوند: یا یک حزب محبوب حاکم به این باور می رسد که می تواند اقلیت خود را به اکثریت تبدیل کند، و یا حزب مخالف یک دولت مطرود فرصت را برای جایگزینی حزب حاکم مناسب می بیند.

قانون اکثر استان ها با تعیین تاریخ برای انتخابات، دولت های اکثریت را از انجام انتخابات زودهنگام به طمع دریافت حمایت بیشتر باز می دارد. هر چند می توان این قوانین را نادیده گرفت، اما معمولا دولت های اکثریت به قانون عمل کرده و این ریسک را نمی پذیرند.

 

 

اخیرا بحث درباره برگزاری انتخابات در اواخر تابستان در نیوبرانزویک بسیار داغ شده بود. دلیل آن هم روشن است: بلن هیگز، نخست وزیر، از سال 2018 در صدر یک دولت اقلیت قرار دارد. اما آخرین نظرسنجی حاکی از ان است که در این استان، حزب حاکم محافظه کار 18 درصد از رقبای لیبرال پیشی گرفته است. این رقم به نسبت انتخابات رسمی گذشته که محافظه کاران 6 درصد از لیبرال ها عقب تر بودند، پیشرفت قابل توجهی محسوب می شود. 

اما این هفته هیگز تردید خود را درباره برگزاری زودهنگام انتخابات علنی کرد. او ضمن اینکه احتمال آن را به طور کامل رد نکرد، گفت چنین گزینه ای اولویت او نیست و در ضمن ممکن است برای بسیاری از مردم این سوال پیش بیاید که آیا واقعا چنین کاری ضرورت دارد و  آیا در حال حاضر مسایل سلامت در اولویت نیست؟

جان هورگان، نخست وزیر بریتیش کلمبیا، نیز در حالی برگزاری انتخابات زودهنگام را در این استان در پاییز، بهار و تابستان آینده محتمل دانست که اندرو ویلکینسن رهبر لیبرال ها و آدام اولسن رهبر حزب سبز به این موضع گیری او اعتراض کردند. در واقع، نیودموکرات های دولت هورگان با حزب سبز برای حفظ دولت فعلی به توافق رسیده بودند.

در حالی که تنها یک سال به پایان دور قانونی دولت بریتیش کلمبیا باقی مانده و دولت اقلیت این استان همواره از ثبات قابل قبولی برخوردار بوده است، با افزایش حمایت از هورگان، آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد اختلاف بین لیبرال ها و حزب NDP  به 17 درصد رسیده که بیشترین حاشیه امنیت را برای حزب حاکم از سال 2001 به این سو ایجاد می کند.

در نیوفاندلند و لابرادور نیز  یک سال تا انتخابات قانونی باقی مانده است. لیبرال های حاکم ماه آینده رهبران جدید خود را اعلام خواهند کرد که از آن به بعد باید منتظر طرح پیشنهاد انتخابات زودهنگام بمانیم.

اما بعضی استان ها نیز اقبالی به برگزاری انتخابات پیش از موعد نداشته اند. در جزیره پرنس ادوارد صحبتی از انتخابات زودهنگام نبوده است در حالی که نظرسنجی ها حکایت از افزایش محبوبیت حزب حاکم به نسبت احزاب لیبرال و سبز دارد.

در اتاوا نیز لیبرال ها در دولت فدرال از حاشیه امنیت خوبی در برابر احزاب رقیب برخوردارند، اما میلی به جلو انداختن انتخابات در آنها دیده نمی شود. البته هنوز مشخص نیست ماجرای خیریه WE در درازمدت چه تاثیری بر محبوبیت لیبرال ها خواهد داشت. در این میان به نظر می رسد محافظه کاران نیز به تخریب نخست وزیر جاستین ترودو و وزیر اقتصاد بیل مورنو قانع هستند. 

با وجود مناقشه ای که علیه لیبرال ها به راه افتاد و آنها را به ناگاه در معرض آسیب قرار داد، محافظه کاران هیچ گونه تهدیدی مبنی بر تغییر دولت مطرح نکردند (هرچند حزب بلوک کبکوا روز جمعه گفت در صورت عدم استعفای ترودو و مورنو، این حزب در ماه سپتامبر تلاش خواهد کرد دولت را شکست دهد). شاید به دلیل همین آسیب پذیری است که بعید به نظر می رسد دولت فدرال ریسک درخواست انتخابات زودهنگام را بپذیرد، اتفاقی که تا چند هفته قبل کاملا محتمل به نظر می رسید.

کووید-19 برای دموکراسی استثنا قائل نمی شود

اما دلیل دیگری هم وجود دارد که موجب می شود احزاب اقلیت حاکم- حتی با وجود محبوبیت و مقبولیت بالا- بهتر است درباره انتخابات زودهنگام عجله نکنند. آن هم چیزی نیست جز پاندمی که تاکنون 600 هزار نفر در سراسر جهان، از جمله 9 هزار کانادایی، را به کام مرگ کشانده است. با وجود کاهش آمار مبتلایان به حدود 500 نفر در روز در سراسر کشور، نظرسنجی ها نشان می دهد نگرانی مردم از ابتلا به کووید-19 در بالاترین سطح خود قرار دارد و 82 مردم معتقدند موج دوم بیماری در راه است.

در چنین شرایطی می توان برگزاری انتخابات را یک رویداد مخاطره آمیز دانست. از طرفی، به خطر انداختن جان مردم به خاطر اهداف سیاسی مساله ای است که رای دهندگان به سادگی آن را نمی بخشند. به علاوه در شرایط فعلی، وضعیت کشور در 4 هفته آینده قابل پیش بینی نیست همان طور که وضعیت موجود از 4 هفته قبل قابل پیش بینی نبود. 

این دلایل برای منصرف شدن دولت ها از انتخابات زودهنگام به طمع به دست آوردن اکثریت کافی به نظر می رسد. به ویژه اینکه اکثر احزاب قدرتمند نیز در بحبوحه انتخاب رهبر حزب قرار دارند و هنوز تکلیف شرایط درون-حزبی آنها چندان مشخص نیست.

رای گیری در دوران پاندمی

 با وجود اینکه ممکن است انتخابات زودهنگام در هیچ استانی برگزار نشود، اما مسئولین برگزاری انتخابات باید تمهیداتی را جهت برگزاری انتخابات در دوران پاندمی بیاندیشند. برای مثال در ساسکاچوان تاریخ قانونی انتخابات در ماه اکتبر فرا می رسد. این استان در حال حاضر مشغول تهیه تعداد کافی ماسک و تعیین فاصله مجاز بین افراد در محل های رای گیری است و قرار است از رای دهندگان خواسته شود خودکار خود را به همراه بیاورند.

اما بهترین نمونه از حال و هوای انتخابات در دل پاندمی را می توان در انتخابات ماه نوامبر همسایه جنوبی مشاهده کرد که همچنان در آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کووید-19 پیشتاز است.

هرچند در بیشتر ایالت های آمریکا شرایط برای رای دادن از طریق پست فراهم است، اما بعضی ایالت ها هنوز این امکان را مختص افرادی که عذر موجهی برای آن دارند نگه داشته اند و جالب اینکه ترس از ابتلا به یک بیماری کشنده عذر قابل قبولی شمرده نمی شود.

از طرف دیگر، دونالد ترامپ از همین حالا صحت انتخاباتی را که در آن بیشتر رای ها از طریق پست ارسال شود زیر سوال برده و بدون ارائه دلیل و مدرک خاصی، مدعی شده است احتمال کلاهبرداری در این مدل رای گیری زیاد است. به علاوه، با پستی شدن رای گیری، نتیجه انتخابات تا چند روز نامشخص باقی خواهد ماند. 

با این اوصاف، به نظر می رسد بهتر است کانادایی ها هم تا پایان کامل پاندمی فکر برگزاری انتخابات را از سر بیرون کنند و آن را به زمانی موکول کنند که فایده آن بیشتر از خطرش باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید