مقالاتمقالات سیاسی

برکناری یک قاضی یهودی از بررسی پرونده های مسلمانان در دادگاه مالیات

اداره مالیات کانادا از بررسی پرونده های مسلمانان توسط یک قاضی یهودی، که اتهامات جانبداری او در زمینه جنگ اسرائیل و فلسطین در دست بررسی است، جلوگیری کرد. سال گذشته، شورای قضایی کانادا اعلام کرد با توجه به اتهامات مطرح شده علیه قاضی دیوید اسپیرو هیچ پرونده ای که یکی از طرفین آن مسلمان باشد توسط این قاضی بررسی نخواهد شد و او موظف است حتی اگر پرونده تا مراحل پایانی پیش رفته است به محض اطلاع از مسلمان بودن یکی از طرفین، صلاحیت ادامه دادرسی را از خود سلب کند. این حکم با وجود اجرایی شدن از اواخر سال 2020، تا کنون علنی نشده بود.

اما حقوقدانان و دانشگاهیان از جمله پیتر راسل، استاد علوم سیاسی دانشگاه تورنتو، دخالت دادن گرایشات مذهبی قاضی و طرفین دعوی را در دادگاه امری بی سابقه توصیف می کنند. حقوقدانان این حکم را مورد انتقاد قرار داده و معتقدند اتهامات مطرح شده علیه قاضی اسپیرو، عدالت او را به عنوان یک قاضی زیر سوال می برد و صرفا حذف پرونده مسلمانان از پرونده های یک قاضی، با عدالت در سیستم قضایی کانادا ناهمخوان به نظر می رسد. انور امون، استاد حقوق اسلامی و تاریخ دانشگاه تورنتو نیز معتقد است اگر شورای قضایی به این نتیجه رسیده که قاضی در مورد یک گروه خاص جانبدارانه عمل می کند، اصلا چرا او باید هنوز در کرسی قضاوت بنیشند؟

به نوشته گلوب اند میل، پس از بررسی اتهامات قاضی اسپیرو در ماه می، این قاضی از اتهامات تبرئه و اعلام شد با وجود پاره ای اشتباهات، خطاهای او به اندازه ای بزرگ نبوده که موجب اخراج وی شود.

شکایت اصلی علیه قاضی اسپیرو به تماس این قاضی با یکی از مقامات دانشگاه تورنتو در رابطه با استخدام مدیر برنامه حقوق بشر دانشکده حقوق در سال 2020 مربوط می شود. کاندید اول این پست، شخصی به نام والنتینا آزاروا بود که قاضی اسپیرو نگرانی خود را از استخدام او، به دلیل کتابی که درباره اختلاف اسرائیل و فلسطین به چاپ رسانده بود، ابراز کرد. در نتیجه این ابراز نگرانی، دانشکده حقوق دکتر آزاروا را در این سمت نپذیرفت و دلیل آن را مشکلات مهاجرتی در دوران پاندمی توصیف کرد، با این وجود، انجمن وکلای عرب- کانادایی از اعمال نفوذ این قاضی شکایت کرد و آن را مصداق جانبداری دانست. قاضی اسپیرو در پاسخ به این شکایت قول داد مجددا چنین رفتاری از او در جایگاه یک قاضی سر نزند.

با این وجود، محمد فادل، استاد حقوق دانشگاه تورنتو می گوید سیاست شورای قضایی در سلب صلاحیت از قاضی اسپیرو برای بررسی پرونده های مسلمانان به نوعی مسلمان و یهودی را در مقابل هم قرار می دهد. به عقیده او، این سیاست علاوه بر دامن زدن به دشمنی با اسلام، تاییدی است بر اینکه عجیب نیست اگر مسلمانی فکر کند یک قاضی یهودی پرونده او را تحت تاثیر تعصبات مذهبی قضاوت خواهد کرد.

پروفسور سالیزین، استاد حقوق دانشگا اتاوا نیز معتقد است اگر روشن شود که یک قاضی از بی طرفی در پرونده های مربوط به پیروان یک مذهب ناتوان است، چه طور می توان به او اجازه داد به فعالیت در جایگاه قاضی ادامه دهد؟.

قاضی اسپیرو که قبلا عضو هیئت رئیسه مرکز امور اسرائیل و یهودیان بوده و با دانشکده حقوق دانشگاه تورنتو نیز در ارتباط نزدیک است، در نامه ای در توضیح رفتار خود تصریح کرد نسبت به استخدام دکتر آزاروا ابراز نگرانی نکرده و صرفا به دلیل اهمیتی که برای دانشکده حقوق قائل است از مقامات دانشکده خواسته است نهایت دقت را در انتخاب مدیر برنامه حقوق بشر اعمال کنند تا از چالش های آینده جلوگیری شود. سوفی مت، سخنگوی شورای قضایی، نیز ابراز امیدواری کرد دادگاه مالیات با احیای تعهد خود به بی طرفی کامل بتواند به پرونده همه شاکیان و متهمین، فارغ از گرایشات مذهبی افراد، رسیدگی کند

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست