مقالاتمقالات اجتماعی

برنده ها و بازنده های قانونی شدن مصرف ماری جوانا در کانادا

کانادا از 17 اکتبر 2018 به عنوان بزرگترین بازار ماری جوانا در جهان شناخته شد. آیا این را مایه مباهات کانادا می دانید یا اسباب شرمندگی؟ نقطه نظرات در مورد مثبت یا منفی بودن قانونی شدن مصرف تفننی ماری جوانا در سراسر کشور، متفاوت است. در یادداشت هفته شماره 1244 مجله، قصد داریم به برنده ها و بازنده های آن اشاره کنیم. کانادا بعد از اروگوئه دومین کشور جهان می باشد که مصرف تفننی ماری جوانا را قانونی کرده است. این کشور یکی از بالاترین نرخ های مصرف ماری جوانا در جهان را دارد. کانادایی ها، بخصوص قشر جوان در سال 2017، مبلغ 5 .7 میلیارد دلار کانادا بابت مصرف دارویی یا تفریحی ماری جوانا هزینه کردند. این یعنی 1 هزار و 200 دلار بابت هر نفر. بخش اعظم این سود عاید بازار سیاه شد.

 

برنده ها:

جاستین ترودو

ترودو در کمپین انتخاباتی سال 2015 خود قول قانونی کردن ماری جوانا را داد و سه سال بعد به قول اش عمل کرد. این برای ترودو که نتوانسته به بسیاری از وعده های انتخاباتی اش عمل کند، موفقیت تلقی می شود. اینطور فکر نمی کنید؟ دولت لیبرال با این استدلال که قانونی شدن ماری جوانا کودکان و نوجوانان را در برابر خطرات آن و بازار سیاه محافظت می کند، تصمیم اش را عملی کرد. اما بحث و جدل در مورد هزینه های اجتماعی قانونی شدن ماری جوانا و همچنین ریسک آن برای سلامتی انسان همچنان ادامه دارد.

 

 

 

وکلا و مشاوران حقوقی

متاسفانه به دلیل وجود ابهامات بسیار در مورد مقررات و قوانین مربوط به ماری جوانا، طی چند سال آینده باید انتظار افزایش تعداد پرونده های مربوط به ماری جوانا در دادگاه و بالطبع رونق کسب و کار وکلا و مشاوران حقوقی را داشته باشیم. یکی از مشکلات جدی، نحوه تشخیص رانندگی تحت تاثیر ماری جوانا توسط ماموران پلیس می باشد. در حال حاضر تشخیص رانندگی در حالت مستی برای ماموران پلیس آسان می باشد. اما این در مورد ماری جوانا صدق نمی کند. برخی از ادارات پلیس کانادا به دلیل بالا بودن هزینه آموزش و استفاده از دستگاه تست بزاق برای تشخیص مصرف ماری جوانا، از استفاده از آن منصرف شده اند.

کانادایی های دارای سوء سابقه کیفری به دلیل حمل ماری جوانا

دولت فدرال کانادایی هایی که قبل از قانونی شدن مصرف ماری جوانا در کشور به دلیل همراه داشتن 30 گرم یا کمتر ماری جوانا بازداشت و محکوم شده اند را عفو می کند. تا قبل از قانونی شدن ماری جوانا، متخلفین به پرداخت 1 هزار دلار جریمه و 6 ماه حبس محکوم می شدند.

 

برندهای جهانی

بازار ماری جوانا بیزنس چند میلیارد دلاری است. زیرا حدود 3.4 میلیون تا 6 میلیون نفر از مردم در اولین سال قانونی شدن آن، ماری جوانا مصرف خواهند کرد. عظیم بودن بازار ماری جوانا، برخی از شرکت های بزرگ از جمله کوکاکولا را تشویق کرده تا به تولید نوشیدنی حاوی ماری جوانا فکر کنند. تولیدکنندگان کانادایی امیدوارند که جهانیان مایل به خرید ماری جوانای تولید کانادا باشند.

 

پژوهشگرانی که درباره اثرات ماری جوانا تحقیق می کنند

پژوهشگران با سوالات بسیار در مورد اثرات مثبت و منفی مصرف ماری جوانا روبرو هستند. با قانونی شدن آن در کشور، دست دانشمندان برای تحقیق در مورد آن از طریق انجام مطالعات بالینی با شرکت گروه های سنی و اقشار مختلف جامعه باز خواهد شد. ضمن اینکه مشکل اختصاص بودجه برای پروژه های تحقیقاتی در زمینه ماری جوانا نیز برطرف خواهد شد.

 

Ontario Cannabis Store

فروشگاه دولتی و آنلاین ماری جوانا، بلافاصله پس از قانونی شدن ماری جوانا، سفارشات خرید را دریافت کرد. به گفته داگ فورد طی 24 ساعت نخست پس از قانونی شدن مصرف ماری جوانا، بیش از 100 هزار سفارش خرید آنلاین دریافت شد. خریداران انتاریویی تا آوریل 2019 می بایست محصول مورد نیاز خود را به صورت آنلاین و از فروشگاه دولتی خریداری کنند. اما دولت قصد دارد، عرضه خصوصی توسط واحدهای دارای مجوز را قانونی نماید.

 

بازنده ها:

سرمایه گذاران در صنعت ماری جوانا

پس از قانونی شدن ماری جوانا، ارزش سهام شرکت های تولیدکننده، از جمله Tilray، Cronos و Aurora Cannabis بین 4 تا 9 درصد کاهش داشت.

 

صاحبان مسکن اجاره ای

بر اساس قانون جدید، مصرف ماری جوانا در خانه و همچنین پرورش 4 بته در خانه برای مصرف شخصی قانونی است. صاحبخانه ها نگرانند که استعمال ماری جوانا و پرورش آن در خانه، به ملک شان خسارت وارد کند. بخصوص که ممکن است بسیاری از کانادایی ها مایل به اجاره یا خرید ملکی که در آن ماری جوانا پرورش داده شده، نباشند و این سبب پایین آمدن ارزش ملک بشود. این نگرانی ها باعث شده  صاحبان املاک اجاره ای در سراسر کشور به دنبال تعیین مقررات برای مستاجران خود باشند. یکی از صاحبان عمده مسکن اجاره ای در آلبرتا، مصرف و پرورش ماری جوانا در کلیه واحدهای تحت مالکیت خود را ممنوع کرد.

 

تولیدکنندگان کوچک ماری جوانا

تولیدکنندگان کوچک امکان رقابت را در برابر تولیدکننده های بزرگ از دست خواهند داد. زیرا با کمبود امکانات مالی و همچنین قوانین دست و پا گیر در اختصاص زمین برای احداث مرکز پرورش ماری جوانا روبرو هستند. در حال حاضر بیش از 135 شرکت دست اندرکار ماری جوانا در کانادا فعال می باشند، اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که به زودی این تعداد به چند شرکت انگشت شمار کاهش خواهد یافت. اریک پاول، مدیر شرکت CannTrust (واقع در وان – انتاریو) پیش بینی می کند که 3 سال بعد از قانونی شدن مصرف ماری جوانا، تنها چند شرکت بزرگ و عمده فعالی باقی بمانند و مابقی یا ورشکست شده و یا به حاشیه رانده شوند.

برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران تنها راه موفقیت حضور فعال در بازار ماری جوانای تفننی و نفوذ به بازار بین المللی ماری جوانای دارویی است. زیرا پیش بینی می شود که طی 5 سال آینده ارزش بازار ماری جوانای دارویی از 1 میلیارد دلار فعلی به 50 میلیارد یا 100 میلیارد دلار افزایش یابد. مسلما نیل به این هدف بلندپروازانه برای شرکت های کوچک دشوار خواهد بود.

 

مخالفان قانونی شدن به دلیل مضرات آن برای سلامتی

اعضای گروه های Smart Approaches to Marijuana Canada، Air We Share و Airspace Action on Smoking and Health با اجتماع در برابر گالری هنری در ونکوور، 17 اکتبر را روزی تاریک برای کانادا توصیف کردند. آنها معتقدند که نتیجه قانونی شدن مصرف ماری جوانا فاجعه بار خواهد بود و سبب سوانح رانندگی مرگبار، اختلال در رشد مرزی نوجوانان، افزایش اعتیاد و عوارض فاجتماعی و بهداشتی دیگر خواهد شد.

 

برنده و بازنده

شهرداری های کانادا

دولت فدرال اختیار تدوین مقررات شهری در مورد مکان مصرف، حداقل سن مجاز و محل عرضه ماری جوانا را به دولت های استانی و شهرداری ها واگذار کرده است. اما بسیاری از شهرداری ها هنوز نمی دانند که سهم شان از مالیاتی که دولت فدرال بابت عرضه ماری جوانا دریافت می کند، چقدر خواهد بود. زیرا بر روی آن جهت خنثی کردن و یا بهتر بگوییم پوشش هزینه های غیرقابل اجتناب حساب می کنند. مسوولین برخی از شهرهای کانادا همچنین مخالف راه اندازی مراکز عرضه ماری جوانا در محدوده خود  می باشند.

دولت فدرال، درآمد مالیاتی فروش ماری جوانا را 400 میلیون دلار در سال  تخمین می زند. دولت فدرال، قرار است 25 درصد از این درآمد مالیاتی را نزد خود نگه دارد. مابقی در اختیار دولت های استانی قرار می گیرد تا بین شهرداری ها تقسیم شود. به همین دلیل قرار دادن شهرداری ها در زیر گروه بازنده و برنده ممکن نیست.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *