علم و دانش

برنده ها و بازنده های تغییرات آب و هوایی در جنوبگان

جنوبگان قاره ای در قطب جنوب و سردترین مکان زمین است که کمابیش همه سطح آن با یخ پوشیده شده است. Antarctica پنجمین قاره پس از آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است، ولی کمترین جمعیت را دارد. بد نیست بدانید که نزدیک به 30 کشور جهان، 70 پایگاه پژوهشی، 40 پایگاه موقت یا دائمی و 30 پایگاه تابستانی در آن دارند.

با عقب نشینی و آب شدن یخ ها، برخی از گونه های جانوران از تغییرات آب و هوایی سود برده و برخی دیگر منبع غذایی و زیستگاه خود را از دست می دهند. دانشمندان برای تعیین برنده ها و بازنده های گرمایش و آب شدن یخ ها تلاش می کنند. در گزارش علمی که در نشریه Frontiers in Marine Science منتشر شده است، دانشمندان اثرات تغییرات آب و هوایی بر PH، شوری، موجودی مواد غذایی، عقب نشینی یخ ها و همچنین عوامل انسانی و افزایش UV و باد بر هر کدام از گونه های حیوانی در <جنوبگان> را محاسبه کرده اند. آنها در واقع، سود و زیان تغییرات اقلیمی بر هر کدام از گونه های حیوانی را با استفاده از سیستم نمره دهی ساده ارزیابی کردند.
مسلما حیواناتی که از موجودات دریایی تغذیه می کنند، به دلیل دسترسی بیشتر به منابع آبی، از آب شدن یا عقب نشینی یخ ها سود خواهند برد. اما سوال مهم این است که این زیستگاه های جدید و کم عمق تا چه مدت برای جانوران مناسب باقی خواهند ماند؟ مسلما در مقطعی از زمان، این زیستگاه ها بیش از حد گرم و اسیدیک خواهند شد. در اینصورت زنجیره غذایی مختل شده و حیات گونه های حیوانی به خطر خواهد افتاد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0