صفحه اصلی / اخبار / برنده ها و بازنده های افزایش ارزش دلار کانادا

برنده ها و بازنده های افزایش ارزش دلار کانادا

اتاوا- به دنبال افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی کانادا و احتمال افزایش بیشتر در آینده، ارزش دلار کانادا طی شش هفته گذشته 10 درصد افزایش داشت. دوشنبه 24 جولای ارزش دلار کانادا به 79.97 سنت آمریکا رسید. عده ای از این افزایش نفع برده و عده ای دیگر متضرر خواهند شد.

داگ پورتر، اقتصاددان ارشد بانک BMO می گوید: کانادایی های معمولی که قصد سفر به آمریکا و یا خرید از آن را دارند برنده خواهند بود.
افزایش ارزش دلار کانادا، به نفع کانادایی هایی تمام می شود که برای خرید پکیج تعطیلات بایستی مبلغ را به دلار آمریکا بپردازند. برای مثال، یک سفر یک هفته ای با کشتی از Fort Lauderdale فلوریدا که 878 دلار آمریکا می باشد، هنگامی که 1 دلار کانادا با 73 سنت آمریکا برابر بود، برای کانادایی ها 1 هزار و 203 دلار تمام می شد. حال با افزایش ارزش دلار کانادا به 80 سنت آمریکا، همان سفر دریایی 1 هزار و 97 دلار کانادا هزینه خواهد داشت. این یعنی 106 دلار صرفه جویی در هزینه.
مانند مصرف کنندگان، شرکت های کانادایی که کالا و خدمات را با دلار آمریکا خریداری می کنند نیز، متحمل هزینه کمتری خواهند شد.

اما بازندگان چه کسانی خواهند بود؟

پورتر می گوید: بازندگان کسانی هستند که نه تنها بایستی با تولیدکنندگان آمریکایی، بلکه با جهان رقابت کنند.
افزایش ارزش دلار کانادا، خرید اقلامی که به دلار آمریکا فروخته می شوند را آسان تر و در مقابل فروش محصولات تولیدی کانادایی به مشتریان آمریکایی را دشوارتر می کند. پورتر معتقد است که تقویت دلار کانادا، قدرت رقابت کسب و کارهای کانادایی، تولیدکنندگان و صنعت گردشگری کانادا را تضعیف می کند.
پورتر می گوید: بازندگان دیگر که کمتر درباره آنها صحبت می شود، کسانی هستند که در آمریکا سرمایه گذاری کرده اند؛ چه املاک و مستغلات و چه بازار سهام.
بر اساس گزارش های اخیر، سرمایه گذاری کانادایی ها در بازار املاک و مستغلات آمریکا از بهار 2016 تا بهار 2017 به 19 میلیارد دلار رسیده است.

 

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *