صفحه اصلی / اخبار / برندا لاکی، کمیسیونر جدید آر سی ام پی، زنی مدیر و مدبر!

برندا لاکی، کمیسیونر جدید آر سی ام پی، زنی مدیر و مدبر!

اتاوا- در سال 1993 و در دوران جنگ داخلی در یوگسلاوی سابق، گروه کوچکی از افسران RCMP و سربازان لهستانی در داخل پناهگاه به انتظار فروکش کردن گلوله باران نشسته بودند. همه نگران بودند اما برندا لاکی، افسر پلیس کانادایی 20 و چند ساله در آن هنگام، ناگهان شروع به زمزمه کردن ترانه Jeopardy  کرد و برای سرگرم کردن همقطارانش و وقت کشی، بازی سوال و جواب را به راه انداخت.

افسر پلیسی که در آن روز با آرامش و درایت خود همقطارانش را تحت تاثیر قرار داد، از دوشنبه 16 آوریل، کار خود را به عنوان اولین فرمانده زن نیروی پلیس RCMP آغاز کرده است.

مسیر رسیدن او به بالاترین مقام نیروی پلیس ملی کانادا، غیر متعارف بود. او در دورانی به این سمت گماشته شده که سازمان متبوعش به تغییر و تحول مثبت و شروعی تازه نیازمند است. چالش های پیش روی لاکی بیشمار و متنوع هستند، از جمله بهبود روحیه افسران زیر دست، فراهم کردن زمینه برای افزایش نظارت غیرنظامی، اصلاح شیوه رسیدگی به شکایات مبنی بر آزار جنسی و اتخاذ رویکرد جدید در قبال جوامع بومی یا اقوام نخستین کانادا.

هنگامی که باب پالسون، فرمانده پلیس RCMP سال گذشته بازنشسته شد، لاکی جزو نامزدهای دارای شانس برای جانشینی پالسون محسوب نمی شد. با این حال جاستین ترودو می خواست با انتخاب او، تولدی دیگر را برای RCMP رقم بزند. او با بررسی 5 نامزد کسب مقام فرماندهی، به دنبال انتخاب فردی بود که بتواند تغییر واقعی در ساختار پلیس ملی ایجاد کند.

دولت فدرال، برای احراز اطمینان از آگاهی و درک فرمانده جدید از انتظاراتی که از وی می رود، دستورالعملی را آماده کرده و در آن به اهدافی که فرمانده لاکی موظف به احقاق آنها طی چند سال آینده است، اشاره نموده است. در حالی که معمولا نامه مشابه برای وزرای دولت صادر می شود، دولت فدرال قصد دارد به لاکی بفهماند که کانادایی ها چه انتظاری از وی دارند.

کمیسیونر لاکی هم اکنون 52 ساله متولد ادمونتون، در سال 1986 زن 20 ساله ای بود که می خواست وارد دانشکده حقوق در  آلبرتا بشود، اما برای خدمت در RCMP پذیرفته شد. از 11 سال قبل از آن، خدمت زنان در RCMP مجاز اعلام شده بود، اما همه پست های فرماندهی و رهبری توسط افسران مرد اشغال شده بودند. این وضعیت تا سال 1998، یعنی هنگام گماشته شدن خانم بوسون به سمت معاون کمیسیونر پلیس، ادامه داشت.

یکی از اهداف لاکی خدمت در مناطق مختلف کانادا بود. RCMP با این درخواست وی موافقت کرد و او را در انتاریو، کبک، مانیتوبا، آلبرتا، ساسکاچوان و البته یوگسلاوی سابق به خدمت گرفت. او در       سال های 1990، از میان همقطاران مرد خود متمایز شد. زیرا سه سال را به عنوان مامور مخفی در کسب و کار صوری Montreal International Currency Center سپری کرده بود تا با پولشویی مبارزه کند.

پست بعدی او در Plaski (واقع در کرواسی فعلی)، باعث شد نام و آوازه لاکی به عنوان افسر پلیس ماهر و مجرب بیشتر شود. تیم 3 نفره ماموران RCMP که به نمایندگی از سوی کانادا به یوگسلاوی اعزام شده بودند، بدون اسلحه و جلیقه ضد گلوله برای حاکم کردن قانون در منطقه بحران زده تلاش می کردند. در گزارش مربوط به وقایع سال 1993 که از سوی Globe and Mail منتشر شد، ماجرای هدایت جیپ توسط لاکی به خط مقدم و زیر گلوله باران برای تخلیه و نجات افسران لهستانی از مقرشان، با جزئیات شرح داده شد.

پس از بازگشت لاکی به کانادا، هیچ چیز مانع ارتقاء درجه او در RCMP نشد. او به دلیل تلاش صادقانه برای بهبود رابطه RCMP با اقوام نخستین در دوران خدمت در مانیتوبا، مورد تحسین و تشویق قرار گرفت. پالسون دو بار، جانشین آینده خود را ترفیع درجه داد. یک بار به مقام فرمانده RCMP در شمال غرب آلبرتا و بار دوم به عنوان افسر فرمانده در ساسکاچوان.
آیا فرمانده جدید می تواند RCMP را متحول کرده و تغییر مثبت در آن ایجاد کند؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *