صفحه اصلی / مقالات / برنامه اشتغال نومهاجران در خارج از تورنتو

برنامه اشتغال نومهاجران در خارج از تورنتو

Leeza

 

بسیاری از نومهاجران که تورنتو قلب اقتصادی و پرجمعیت ترین شهر کشور را برای زندگی برمی گزینند، طبیعتا بخت کاریابی خود را هم در تورنتو می آزمایند. کمااینکه بسیاری از آنان حتی تا بیش از 200 چکیده تجربیات/ résumé و فرم درخواست شغل برای کارفرمایان بالقوه می فرستند. به این امید که سرانجام از یکی از آنها پاسخ مثبت دریافت کنند. چراکه نه؟ مگر نه اینکه 95 درصد آگهی های اینترنتی مربوطه در بسیاری از تارنماها به کارفرمایانی اختصاص دارند، که محل کارشان در این کلانشهر قرار دارد؟ اما مساله این است، که بسیاری از درخواست های کاریابی این نومهاجران راه به جایی نمی برند.

مرکز تازه واردان پیل/ the Peel Newcomer Centre  که همانگونه که از نامش پیداست نهادی جهت ارائه خدمات به تازه واردان است، در نظر دارد با برنامه موسوم به ابتکار استخدام در مناطق روستایی/ Rural Employment Initiative دیدگاه نومهاجران را نسبت به کاریابی تغییر دهد. همچنین به آنها کمک کند زودتر شاغل، و از دغدغه بیکاری رها شوند. هدف این مرکز پیوند دادن تازه واردان به فرصت های شغلی موجود در جوامع کوچکتر استان انتاریو است.

این برنامه در حال حاضر به همه کارفرمایانی خدمات ارائه می دهد، که محل کارشان خارج از کلانشهر تورنتو قرار دارد. اما امیدش این است که در نهایت بر جوامعی تمرکز کند، که جمعیتشان زیر 10 هزار نفر می باشد. اولیور پرایس از هماهنگ کنندگان این برنامه می گوید: جوانان اینگونه جوامع برای درس خواندن به شهرهای بزرگ می روند. اما وقتی درسشان تمام می شود، به جوامع خود بازنمی گردند. بنابراین این جوامع به کارکنانی احتیاج دارند، که سمت های خالی مشاغل مورد نیازشان را پر کنند. ما امیدواریم فاصله های موجود را با تازه واردانی پر نماییم، که مایلند بیرون از کلانشهر تورنتو زندگی و کار کنند.  

این ابتکار حاصل همفکری مرکز مورد اشاره و اتحادیه انتاریویی شرکت توسعه آینده جوامع است، که نماینده 61 جامعه روستایی می باشد. اعتبار مالی این شرکت را دولت مرکزی تامین می کند. تامین اعتبار ابتکار مورد اشاره نیز، به عهده بنیاد تریلیوم انتاریو است.

در سال گذشته اولیور پرایس با ادارات توسعه اقتصادی شهرداری ها، بخش های کسب و کارهای محلی، و خدمات اشتغال جوامع کوچکتر، در تماس بوده است. همچنین برنامه مورد اشاره همکاری با قصبه های هیورن، ئونم ساند، تاندر بی، ویندزور و ووداستاک را، شکل داده است.

در حالی که سرمایه گذاران و کارفرمایان محلی متعهد به آگاهی رسانی در مورد فرصت های شغلی موجود هستند، مرکز مورد اشاره نیز آموزش آگاهی در مورد گوناگونی، و مهمتر، غربال تازه واردان و معرفی افراد واجد شرایط به آنها جهت مدنظر قرار دادن استخدام احتمالی این تازه واردان را تدارک خواهد دید. دست اندرکاران این برنامه همچنین با نومهاجران نقل مکان کرده تماس می گیرد، و آنها را با خدمات تازه واردان جامعه نوین خود آشنا می کند. فرصت های شغلی موجود و بالقوه در جوامع موردنظر در حوزه کارخانجات از جمله ساخت قطعات خودرو، استخراج معدن، اطلاعات فناوری/ IT، بهداشت و درمان، مدیریت پروژه و بازاریابی، هستند.

اولیور پرایس می گوید: وقتی یک مهاجر به ما مراجعه می کند، ما احراز اطمینان می نماییم که بفهمد منظورمان از روستایی و نقل مکان به جوامع چیست. همچنین ابزار لازم برای جستجوی آن فرصت ها در این جوامع را در اختیار او قرار می دهیم.

آپورویا کاپور که ماه می سال گذشته از هندوستان به کانادا مهاجرت کرده، از زادگاه خود مدارک کارشناسی (لیسانس) مهندسی شیمی زیست شناسی، و کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) مدیریت بیمارستان دارد. او یکی از  نومهاجرانی است، که فرستادن صدها چکیده تجربیات و فرم درخواست شغل برای کارفرمایان بالقوه برایش هیچ نتیجه ای نداشت. به همین سبب در ماه نوامبر همان سال در نمایشگاه کاریابی مرکز مورد اشاره شرکت کرد. یکی از کارکنان این مرکز از او پرسید که آیا مایلست، نقل مکان به خارج از کلانشهر تورنتو را مدنظر قرار دهد؟ پاسخ وی این بود: راستش تا به حال به این گزینه فکر نکرده بودم.

او با عمل به این گزینه به کیچنر نقل مکان نمود، و از فوریه سال جاری در سمت مدیر پروژه بیمارستان گرندریور این شهر مشغول به کار شده است. به گفته وی اشتغال از مهمترین فوریت های نخست نومهاجران، و به ویژه مجردهایی مانند خودش می باشد. بنابراین نقل مکان به نقاطی که امکان اشتغال دارند، ابدا مساله سختی نیست. البته تاکید می کند، که سایر مناطق کشور به اندازه شهرهای بزرگ از نظر فرهنگی- قومی تنوع ندارند. اما زندگی در مرکز شهر کیچنر نیازهایش را برآورده می کند.    

اولیور پرایس در تایید گفته های آپورویا کاپور می افزاید: فکر می کنم برنامه استخدام در مناطق روستایی برای نومهاجران که مشتاق اند نخستین تجربه کار در کانادا را کسب نمایند، بهترین کارکرد را دارد. زیرا تازه به کشور آمده اند، و بیشتر از دیگران مشتاق اند گام نخست خود را در جوامع کوچکتر بردارند.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *