صفحه اصلی / مقالات / برملا شدن مساله تکان دهنده عدم رعایت بهداشت در صنعت گوشت آمریکا

برملا شدن مساله تکان دهنده عدم رعایت بهداشت در صنعت گوشت آمریکا

Razi-Clinic

اندرو وسلی- گاردین

به موازات اینکه تجزیه و تحلیل نوین اسناد منتشر نشده دولت آمریکا آشکار می سازد که تا 15 درصد (یکی از هر 7 نفر) مردم این کشور همه ساله به نوعی از بیماری های ناشی از موادغذایی مبتلا می شوند، در برخی از بزرگترین کارخانجات گوشتی آمریکا حقایق تکان دهنده در مورد عدم رعایت بهداشت کشف شده اند. اسنادی که به 47 کارخانه گوشت در سراسر این کشور و از جمله افتخار زوار (Pilgrim’s Pride) پیوند دارد، که بزرگترین تولیدکننده گوشت مرغ این کشور است. البته این اسناد نمی توانند، نمایانگر کامل فعالیت های صنف گوشت باشند. چراکه 6 هزار کارخانه مربوطه بگونه ای مستمر از سوی بازرسان اداره ایمنی مواد غذایی و خدمات بازرسی مورد بازبینی قرار می گیرند. اما در عین حال اسناد مورد اشاره تصویری از مسایلی را نشان می دهند، که به ندرت در ملأعام و آشکارا به جزئیات آنها پرداخته می شود. مسایلی که همزمان زنگ هشدار را برای کنشگران آمریکایی و انگلیسی به صدا درآورده اند.  

به هر حال تجزیه و تحلیل مورد اشاره که کار مشترک اداره تحقیقی روزنامه نگاری(TBIJ)  بریتانیا و نشریه انگلیسی گاردین می باشد، نشان می دهد که شمار این عدم رعایت ها به اندازه ای است، که کارشناسان آن را به شدت نگران کننده خوانده اند. همچنین کنشگران آمریکایی یک بار دیگر خواستار بسته شدن مفرهای قانونی شده اند، که اجازه می دهند گوشت آلوده به باکتری سالمونلا در زنجیره موادغذایی انسانی به فروش برسد. آنها در مورد فشار صنعت گوشت برای تسریع تولید در کارخانجات کشور نیز، هشدار داده اند. کنشگران انگلیسی هم به نوبه خود هشدار داده اند، که امکان دارد در صورتی که بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا با آمریکا دست به مبادله گوشت بزند، انگلستان مملو از گوشت آلوده شود.

 

اسناد منتشر نشده دولت آمریکا از جمله شامل موارد زیر است:

  • وجود گوشت آلوده مرغ در ظروف مورد استفاده برای محصولات غذایی قابل خوردن!
  • پوست کندن لاشه خوک روی کف کارخانه در پی از کار افتادن دستگاه مربوطه، که سبب آلودگی گوشت خوک به روغن، خون، و سایر کثافت ها می شود.
  • یافته شدن گوشت آماده برای زنجیره مواد غذایی انسانی با سوراخ های مملو از مدفوع، و دمل های چرکی!
  • قرار داشتن شلنگ های محکم و بزرگ ویژه شستشوی کف های زمین کثیف، در کنار خطوط تولید محصولات غذایی!
  • جمع شدن آب کثیف روی کف کارخانه به سبب مسدود شدن لوله های فاضلاب با تکه های گوشت و آشغال!
  • ریختن کلر رقیق شده روی مرغ های آلوده به مدفوع و یا افتاده روی کف کارخانه، و بازگرداندن آنها به خط تولید!

البته کارخانجات مربوطه گزارش داده اند که به کلیه این موارد قانون شکنانه و نادرست رسیدگی، و آنها را برطرف کرده اند. اما کنشگران هشدار می دهند که امکان دارد، قانون شکنی های دیگر از نظرها پنهان مانده باشند. کمااینکه تونی کوربو مقام ارشد نهاد موسوم به دیده بان مواد غذایی و آب می گوید: بازرسان می توانند همه هفته صدها قانون شکنی را ببینند، و گزارش بدهند. اما من مطمئنم که همه موارد عملکردهای غیرسالم را که در این کارخانجات صورت می گیرند، مشاهده نمی کنند.

بازرسانی هم که گاردین با آنها مصاحبه کرده، گفته اند برخی از روندهای موجود در بعضی از کارخانجات، مشاهده قانون شکنی را غیرقابل اجتناب می نماند.

پرفسور اریک مایلستون کارشناس ایمنی مواد غذایی دانشگاه ساسکس (واقع در برایتون بریتانیا) می گوید: این یافته ها نگران کننده هستند. چراکه خطر گسترش عفونت های بیماری زا از لاشه ای به لاشه دیگر، و همچنین از تکه های گوشت به هم، وجود دارد. در عین حال میزان رخداد مسمومیت ناشی از گوشت آلوده در آمریکا به اندازه چشمگیری از بریتانیا و کشورهای اتحادیه اروپا بیشتر است. و کمبود یا نیود رعایت بهداشت در تهیه گوشت برای زنجیره موادغذایی انسانی، دلیل اصلی این مسمومیت در آمریکا می باشد.

روند مورد اشاره سبب موضعگیری هایی از سوی مقامات انگلیسی شده است. مثلا دیوید والینگا مقام ارشد بهداشتی شورای دفاع از منابع طبیعی می گوید: صنعت گوشت آمریکا مسئول پاکیزگی عملکرد خود است.

کری مک کارتی وزیر محیط زیست کابینه سایه و نماینده مجلس ملی از حزب کارگر نیز، خاطرنشان می کند: پیش از آن که آماده باشیم به آمریکا اجازه صدور گوشت (به کشورمان را) بدهیم، باید مصرانه از این کشور بخواهیم سطح استانداردهایش را بالا ببرد.

کری مک کارتی در این مورد به مایکل گووه و لیام فاکس، به ترتیب وزرای محیط زیست و دادوستد نیز نامه نوشته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *