مقالاتمقالات اقتصادی

برقراری تعرفه ها: اقدام باخت- باخت دانلد ترامپ

bahman-azimi-gif

برقراری تعرفه های نوین/ افزایش تعرفه های موجود از سوی رئیس جمهور ترامپ

دانلد ترامپ در راستای عمل کردن به یکی از قول های انتخاباتی خود مبنی بر دادن تقدم به منافع و کار و بارهای آمریکا، از چندی پیش برای کالاهای وارداتی سایر کشورها به ایالات متحده تعرفه هایی برقرار نمود، و یا تعرفه های موجود را تا اندازه زیادی افزایش داد. افزایشی که آخرین آنها شامل 10 درصد تعرفه بیشتر برای 200 میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی می شود. این افزایش در هفدهم سپتامبر اعلام، و در بیست و چهارم همان ماه عملی شد. فراتر اینکه از اول ژانویه 2019 تعرفه های گمرکی واردات کالا از چین 25 درصد افزایش خواهد یافت.

آقای ترامپ در هنگام آن اعلام گفت، که تدابیر اتخاذ شده علیه کالاهای چینی سبب ورود مبالغ هنگفتی به خزانه دولت آمریکا خواهد گردید. همچنین در مذاکرات مربوطه، این کشور را در موضعی بسیار قوی قرار خواهد داد.

مقابله به مثل

اما ناظران از این اقدام با عنوان تشدید جنگ تجاری نام بردند، که ثابت هم شد دیدگاه درستی است. کمااینکه دولت چین در همان بیست و چهارم سپتامبر به برقراری تعرفه ها عنوان قلدری داد. همچنین گفت که آمریکا دارد با ترساندن سایر کشورها، آنها را وادار به تسلیم در برابر خواسته های خود می کند. این دولت همچنین تکرار نمود که متقابلا تدابیری تلافی جویانه اتخاذ خواهد کرد، و مایل است در صورت لزوم بجنگد.

دولت چین پیشتر نیز با ابراز خشم از اقدام آمریکا خاطرنشان کرده بود، که نمی تواند با طرفی که سلاحش را به سمت سرش نشانه رفته مذاکره نماید، و به این حرف خود عمل هم کرد. این در حالی بود که پیشترها وزارت خزانه داری آمریکا از مقامات چینی از جمله لو هی معاون نخست وزیر برای مذاکره دعوت به عمل آورده بود. اقدامی که سبب ایجاد امید در مورد به توافق رسیدن دو بزرگترین اقتصاد جهان شد. امیدی که در نهایت به باد رفت.

خسارت های وارده به سایر کشورها و به ویژه چین

در همان بیست و چهارم سپتامبر و در پی اظهارات مقامات چینی مبنی بر مذاکره نکردن با طرف آمریکایی، گشایش بازارهای اروپایی و آسیایی با کندی آغاز شد. زیرا سرمایه گذاران نگران بودند، که جنگ اقتصادی وارد مرحله سوم شود.

روز هفدهم سپتامبر و به موازات گزارش ها مبنی بر تصمیم دولت آمریکا برای اعلام تعرفه های بیشتر بر کالاهای چینی، سهام بیشتر بازارهای آسیایی سقوط کرد.

کارخانه تولید اتومبیل فورد در سی و یکم اوت اعلام نمود به سبب چشم انداز برقراری تعرفه های بیشتر از سوی ایالات متحده، از طرح خود مبنی بر فروش اتومبیل های کوچک تولید چین در آمریکا صرفنظر کرده است. زیرا این کار دیگر مقرون به صرفه نیست.

به گفته هیبین ژو اقتصاددان شرکت جی پی مورگان چیس افزایش تعرفه ها از سوی آمریکا احتمالا سبب از بین رفتن 700 هزار شغل در چین می شود. اما اگر این کشور اصلا دست به اقدام تلافی جویانه نزند، 3 میلیون نفر کار خود را از دست خواهند داد. در بدترین حالت نیز، 5 میلیون شغل در مخاطره قرار خواهند گرفت. همچنین تاکنون چین در قبال معادل هر یک دلار خرید کالای آمریکایی، معادل 3 دلار کالا به این کشور صادر می کرده است. بنابراین زیانی که از جنگ اقتصادی به راه افتاده می برد، بسیار بیشتر از ضرر طرف مقابل می باشد.

این رشته سر دراز دارد…

خسارت ها به طرف آمریکایی

بااینهمه طرف آمریکایی نیز، متحمل خسارات و زیان های چشمگیر خواهد شد. البته جنگ مورد اشاره هنوز بر اقتصادش تاثیر منفی نداشته است. اما بانک مرکزی آمریکا چندین بار هشدار داده که ادامه آن می تواند، رشد اقتصادی این کشور را تهدید کند.

مسئولان چینی پذیرش درخواست مجوز کار شرکت های آمریکایی برای ارائه خدمات مالی و سایر صنایع در کشور خود را به حالت تعلیق درآورده اند. مساله ای که سبب ترس این شرکت ها شده، که مبادا نبرد موجود سبب از بین رفتن فرصت کار آنها در چین شود. این ترس بی مورد نیست. کمااینکه به گفته جیکوب پارکر معاون عملیات شورای تجاری آمریکا- چین که نماینده 200 شرکت آمریکایی مشغول به فعالیت در چین است، این تاخیر در صدور مجوز صنایعی مانند بانکداری، بیمه و مدیریت سرمایه ایجاد می شود، که دولت این کشور قول گشایش درهای آنها به روی رقبای خارجی را داده است.

به گزارش بیستم سپتامبر شین هوآ/ خبرگزاری رسمی دولت چین جک ما بنیانگذار و رئیس اجرایی فروشگاه (تجارت الکترونیکی) علی بابا و ثروتمندترین مرد این کشور خاطرنشان کرده که به سبب برقراری تعرفه های مورد اشاره، شرکتش نمی تواند به قول خود مبنی بر ایجاد یک میلیون فرصت شغلی برای آمریکایی ها عمل کند. وی همچنین گفته، کشورش باید بر صادرات به آفریقا، آسیای جنوب شرقی و اروپا، تمرکز نماید.

بسیاری از کار و بارهای آمریکایی هم در مورد افزایش بهای انواع کالاهای مصرفی مردم این کشور هشدار داده اند. مثلا شرکت اپل هشدار داده، تعرفه های مورد اشاره سبب افزایش بهای تولیداتش برای مصرف کنندگان آمریکایی خواهد شد.

وال مارت بزرگترین فروشگاه زنجیره ای جهان نیز در نامه ای خطاب به رابرت لایتیزر نماینده داد و ستد آمریکا هشدار داده، تعرفه های مورد اشاره سبب افزایش بهای اجناسش از مواد غذایی گرفته تا محصولات بهداشتی شخصی می شوند.

به گزارش نیویورک تایمز هم به موازات کاهش ارزش دلار آمریکا به سبب برقراری تعرفه ها، کشاورزان می گویند که بدون این جنگ اقتصادی ترامپ، می توانند اوضاع بهتری داشته باشند.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی سی ان بی سی صنایع اتومبیل سازی آمریکا، از عمده ترین زیان دیدگان سیاست های جواب های هوی استِ دو کشور نامبرده می باشد.

گری شنیتکی استاد رشته مدیریت کشتزار دانشگاه ایلیوینز می گوید: جنگ اقتصادی بر تمامی بخش های کشاورزی و دامداری از پرورش خوک گرفته تا گاوداری، و از کشت سویا گرفته تا ذرت و سبزیجات، تاثیر داشته است.

به گزارش رویتر یکی از مصداق های عینی این اظهارات این است، که سال گذشته سویا با ارزش مبادلاتی یک میلیارد و 700 میلیون دلار عمده ترین صادرات کشاورزی آمریکا به چین بود. البته حتی با افزایش 25 درصدی تعرفه برای این گیاه نیز، هنوز واردات آن از آمریکا برای چینی ها مقرون به صرفه تر است. اما در پی مناقشات اخیر، صادرکنندگان جرأت ادامه کار ندارند. بنابراین برزیل خود به خود گزینه بعدی چینی ها می شود.

این رشته سر دراز دارد…

اقدام باخت- باخت دانلد ترامپ

براساس حقایقی که به برخی از آنها اشاره شد، به گفته شمار زیادی از کارشناسان، و به گواه  اعداد و ارقام موجود، اقدام آقای ترامپ تنها به سایر کشورها خسارت نمی زند. بلکه سبب آسیب رساندن به کسب و کارهای عمده آمریکایی هم می شود.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان