مقالاتمقالات سیاسی

برغم برخی انتظارات و بی اعتمادی ها: روسیه پشت ایران را خالی نکرد؟!

برگزاری نشست بی سابقه امنیتی با محوریت ایران و سوریه

اورشلیم/ بیت المقدس در روزهای بیست و چهارم تا بیست و پنجم ژوئن شاهد یک نشست بی سابقه امنیتی سه جانبه بود. ریاست این نشست را که به منظور بحث در مورد مسایل منطقه ای و با تاکید بر ایران و سوریه برگزار شد، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به عهده داشت. میر بن – شبت مشاور امنیت ملی این کشور، جان بولتون همتای آمریکایی اش، و  نیکلای پاتروشف رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز، شرکت کنندگان آن بودند. 

دیدگاه های طرفین

نامبردگان پیش، در خلال، و پس از نشست، از جمله در کنفرانسی مطبوعاتی دیدگاه های خود را بیان کردند. آقای نتانیاهو در بخشی از سخنان افتتاحیه اش هدف مشترک شرکت کنندگان را خروج همه نیروهای خارجی دانست، که پس از سال 2011 وارد سوریه شده ‌اند. همچنین افزود تا هنگامی که نظامیان جمهوری اسلامی ایران در سوریه و بلندی های جولان باقی بمانند، اسرائیل به حملات خود به آنها ادامه خواهد داد. 

آقای بولتون اشاره کرد که نشست مذکور در زمانی برگزار می شود، که رژیم تندروی ایران و قائم مقام های تروریستش دست اندرکار دور دیگری از خشونت هستند… او در ادامه تصمیم اخیر جمهوری اسلامی برای افزایش درجه غنی سازی اورانیوم، ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین خود را، از جمله مواردی خواند، که نشانگر کاستی های عمده برجام هستند. 

 

 

وی با اشاره به اینکه حکومت ایران از حزب الله لبنان، رژیم بشار اسد، شبه نظامیان شیعه در یمن و عراق، و حملات تروریستی به نیروهای آمریکایی در افغانستان پشتیبانی می کند، افزود که این حکومت عرضه نفت منطقه را هم هدف تهدید قرار می‌ دهد. وی همچنین گفت: رئیس جمهور ترامپ تحریم های بیشتری برای ایران اعمال کرد. اما در عین حال در مذاکرات واقعی را هم باز گذاشت، تا برنامه سلاح های هسته ای ایران و پشتیبانی اش از تروریسم جهانی به طور کامل و قابل تاییدی از میان برداشته شوند… کافیست ایران از این در عبور کند. 

بخشی از اظهارات آقای پاتروشف به مساله داغ و اختلاف برانگیز این روزها یعنی سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی ایران اختصاص داشت. پهپادی که ایرانیان می گویند در حریم هوایی خود، و بنا بر اظهارات آمریکایی ها بر فراز آب های بین المللی هدف قرار گرفت. اما وی خاطرنشان کرد اطلاعات نظامی روسیه نشانگر آن است، که این پهپاد در هنگام سرنگونی در حریم هوایی ایران در پرواز بوده است.

او در واکنش به اظهارات دو طرف دیگر که حضور نیروهای ایرانی در سوریه را تحریک کننده و تروریستی دانستند، گفت که ایران در سوریه به جنگ با تروریسم یاری رسانده، و هر گامی جهت کاهش تنش ها باید از سوی همه طرف ها برداشته شود. راه حل چنین کاهشی هم، نظامی نیست. وی افزود: هر تلاشی برای معرفی ایران به عنوان تهدید اصلی برای امنیت منطقه، و یا همطراز دانستن آن با داعش و سایر سازمان های تروریستی، برای ما غیرقابل پذیرش است.

کنش و واکنش خبرگزاری ها و رسانه ها

روزنامه اورشلیم پست اسرائیل از جمله نوشت که آمریکا، روسیه و اسرائیل، این برداشت و اتفاق نظر گسترده را دارند، که نیروهای ایرانی سوریه را ترک خواهند کرد. اما در نشست مهم سه جانبه تاریخی خود هیچ طرح تنظیم شده ای (برای این خروج) ارائه ندادند. این نشریه از قول نیکلای پاتروشف نوشت: ایران همپیمان و شریک ما بوده، و خواهد بود.

همچنین به نقل از آقای نتانیاهو آورد: هر سه ما (سه کشور نامبرده) مایلیم شاهد سوریه ای صلح آمیز، باثبات و امن باشیم. خروج همه نیروهای خارجی که پس از سال 2011 وارد سوریه شده ‌اند، هدف مشترک ماست که (باید) به آن دست یابیم.

اما نشریه تایم اسرائیل نوشتار خود را اینگونه آغاز کرد: روسیه در نشست سه جانبه اورشلیم در طرف ایران، و بر علیه اسرائیل و آمریکا ایستاد. کمااینکه در کنار ادعای تهران مبنی بر سرنگونی پهپاد آمریکایی در حریم هوایی خود قرار گرفت. همچنین برغم مخالفت اسرائیل، از حق نیروهای خارجی برای حضور در سوریه دفاع کرد.

خبرگزاری شین هوا و نشریات چین نیز از جمله رسانه هایی بودند، که خبر نشست مورد اشاره را پوشش د‌ادند. 

نشریه کانادایی گلوب و میل در نوشتاری زیر عنوان آمریکا و اسرائیل در پی تغییردادن پوتین (برای قرار گرفتن) برعلیه متحدش ایران، به قلم مارک مکینون که یک روز پیش از آغاز نشست مذکور منتشر کرد، از جمله آورد: روسیه و ایران در جنگ داخلی سوریه در کنار هم مبارزه کرده اند، و دارند در آن به پیروزی می رسند. اما اینکه آیا اکنون می توان مسکو را متقاعد کرد که در برابر این همپیمانش قرار بگیرد، و به چه قیمتی این کار را بکند، درون مایه نشستی است که دوشنبه (بیست وچهارم ژوئن) در بین تدابیر شدید امنیتی در اورشلیم آغاز خواهد شد.

این نشریه همچنین به موضع یکسان آقای پوتین در قبال ایران و اسرائیل هم اشاره کرد. کمااینکه نوشت: پوتین رئیس جمهور روسیه در بیستم ماه جاری در مسکو و در خلال روند سالانه پاسخ به خبرنگاران گفت، هیچ طرحی برای این ندارد، که در قبال امتیاز از جایی دیگر در برابر ایران قرار بگیرد… اما در سه سال و نیم اخیر سیستم دفاعی قوی که روسیه به سوریه ارسال کرده، در هنگام حملات مکرر هواپیماهای جنگی اسرائیل به اهداف وابسته به ایران در سوریه، خاموش باقی مانده است… بااینهمه در این نوشتار تلویحا احتمال داده شده بود روسیه در قبال ضمیمه کردن کریمه به خاک خود، پشت ایران را خالی کند.

برغم برخی انتظارات و بی اعتمادی ها: روسیه پشت ایران را خالی نکرد؟!

برخی شواهد تاریخی نشان از آن دارند، که بی اعتمادی شمار زیادی از ایرانیان به سیاستمداران روس بی دلیل نیست. همچنین همانگونه که آمد این انتظار هم وجود داشت، که روسیه در نشست مورد اشاره در قبال گرفتن برخی امتیازها بر علیه ایران موضعگیری کند. آیا موضعگیری های صریح نیکلای پاتروشف در این نشست درست نبودن این انتظارات و بی اعتمادی ها را ثابت نمی کند؟ یا اینکه پای منفعت/منافعی مهم تر و بالاتر برای روسیه در میان است؟ باید منتظر ماند و دید، آیا این موضع دستخوش تغییر نمی شود؟ و یا اینکه …؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. استایلی که مارکسیست های روسی خط دهنده به ملاهای روسی در ایجاد اپوزیسیون خوش خیم کنترل شده توسط رژیم و روسیه دنبال میکنند ، می تواند غربی ها را که اتوماتیک از اپوزیسیون رژیم های عضو کلوپ فاشیست ها که عموما ضد زن هستند (مثل خود پوتین و شوروی و کوبا ) دفاع میکنند ، فریب دهد و به دنبال خودش کشیده واز جنبش های اصیل و مخالفین واقعی بر انداز دور کند . اما در داخل تشت این اپوزیسیون سازی مدتها است ا ز اسمان رژیم فقاهت بعثی روسی افتاده . براندازی که از زندان رژیم با تلفن با برنامه زنده ایران اینترنشنال ( که در نیو یورک هم میرود با خبرنگار روس مصاحبه میکند ) تماس بر قرار میکند در حالیکه نازنین زاغری دو تابعیتی نمی تواند با خانواده اش صحبت کند و ان پژوهشگری که دوتابعیتی است ، به دعوت جناح فریب کار رژیم امده به ایران و در خط اعدام قرار دارد ، زنگ خطر و هشدار را باید برای برخی از این خانم ها که در خارج خودشان مامور رژیم نیستند و جزئی از این طرح ، باید به صدا در اورد . به یاد بیاورید که این رژیم مثل امارات و ترکیه و حتی عربستان هم نیست . این رژیم با کره شمالی و روسیه پوتین و استالین در شوروی از نظر بازی و فریب قابل مقایسه ا ست . ازخودتان پرسیده اید چرا ۱۴ ؟ میدانید این عدد مثل اسم رمز یا زهرای رژیم است در حمله به غرب و شلاق زدن متهمین و جنگ های ماجراجویانه با همسایه ها ؟ چرا از رضا پهلوی و مجاهدین و بنی صدر دفاع نمی کنید ؟ سرنگونی طلب واقعی انها هستند . ۱۴ معصوم ، ۱۴ فریب خورده و ۱۴ بازیگر و دریای کاسپین و نفتی و گاز شمال . عالی جناب پمپئو خوب اینها را شناخته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *