صفحه اصلی / مقالات / برخی از ویژگی های کانادایی در پیوند با آیین های زادروز عیسی مسیح

برخی از ویژگی های کانادایی در پیوند با آیین های زادروز عیسی مسیح

2 میلیارد و 400 میلیون باورمند شاخه های گوناگون مسیحیت در دنیا، 12 روز را به جشن ها و آیین های مذهبی خود اختصاص می دهند. در عین حال زادور عیسی مسیح/ کریسمس در بیست و پنجم دسامبر که امسال با دوشنبه پیش رو همزمان است، از سوی بسیاری از پیروان سایر ادیان و ناباوران به کلیه دین ها نیز، – البته با انگیزه های گوناگون- جشن گرفته می شود.

اما جالب اینکه گرچه سبب به وجود آمدن این جشن ها و آیین ها در کل دنیا همان چشم به جهان گشودن عیسی مسیح است، اما مردم نقاط گوناگون در هنگام برگزاری آنها، ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و… مخصوص به خود را هم وارد این مراسم کرده، و به آنها افزوده اند. این امر در مورد کانادا نیز، مصداق دارد. در ادامه به برخی ویژگی های این جشن ها در کشور اشاره می شود.

فیلم داستان کریسمس ویژگی های کانادایی هم دارد

بیش از سه دهه است، که دیگر برای بیشتر مردم داشتن کریسمسی خوب و دلچسب بدون تماشای فیلم ماجرای کریسمس/ A Christmas Story قابل تصور هم نیست. در حالی که به نظر می رسد کل این فیلم کاملا آمریکایی باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. کمااینکه بخش های قابل توجهی از آن در کانادا فیلمبرداری شده اند. از این جمله می توان به مدرسه رالفی (رالف پسربچه 9 ساله قهرمان فیلم که نقشش را پیتر بلینگزلی بازی کرده، برای هدیه کریسمس یک تفنگ بادی <رد رایدر> خان دار با برد 200 می‌خواهد. اما مادر و آموزگارش، و مهم تر از همه بابانوئل فروشگاه بزرگ هیگبی، با این خواسته مخالفند. ولی…)، رستوران چینی که او و خانواده اش در کریسمس در آن غذا می خورند و… اشاره کرد. بااینهمه جالب تر از همه مشاهده یکی از اتوبوس های قدیمی شرکت اتوبوسرانی و متروی تورنتو و حومه/ تی تی سی است.

نخست وزیر کانادا اجازه دریافت هدیه از مردم را ندارد

قانون پاسخگو بودن ملی مصوب 2006 و همچنین مقررات ایمنی موجود اشعار می دارند، که نخست وزیر کانادا و اعضای خانواده اش نمی توانند از مردم هدایای پولی، کارت های هدیه (که میزان معینی پول در آنهاست و می توان معادل این پول از فروشگاه های مربوطه خرید کرد)، و مواد غذایی فاسدشونده از قبیل شیرینی های کریسمس و یا کیک، قبول کنند. اگر هم کسی به هر وسیله ای برایشان هدیه ای بفرستد، بی تردید بسته اش در خلال روند بررسی های امنیتی خسارت های فراوانی خواهد دید.

اهالی استان آلبرتا بیشترین پول را برای کریسمس خرج می کنند

براساس آخرین اعداد و ارقام منتشره از سوی اداره آمار کانادا هر یک از ساکنان استان آلبرتا به طور متوسط 967 دلار پول برای خریدهای کریسمس خرج می کنند. این میزان در کل کشور بیشترین از نوع خود به شمار می رود. اهالی دو اقلیم یوکان و شمال غربی به ترتیب با هزینه 928 و 926 دلار، با اندک اختلافی دومین و سومین مردم کشور هستند، که بیشترین پول را برای این خریدها می پردازند.

 

بابانوئل جن و پری های کوتوله کانادایی زیادی دارد

از سال 1982 به این سو بابانوئل جن و پری های کوتوله کانادایی زیادی را برای کار در دفتر پستی خود استخدام کرده است. در عین حال داوطلبان اداره پست کشور همه ساله 200 هزار ساعت از وقت خود را وقف کمک به او می کنند، تا بتواند به نامه هایی که برایش ارسال شده اند، پاسخ بدهد.

کانادایی ها عاشق درخت کریسمس هستند

همه ساله حدود 5 میلیون و 500 هزار درخت کریسمس در کشور مورد استفاده قرار می گیرند، که به طور متوسط یک درخت برای هر 7 کانادایی می شود.

صدور درخت کریسمس به سایر نقاط جهان

البته مردم سایر نقاط دنیا نیز، از درخت های کریسمس کشور ما بی نصیب نیستند. کمااینکه مثلا در سال 2006 کانادا 2 میلیون و 250 هزار اصله درخت کریسمس به بیش از 25 کشور جهان صادر کرد. از جمله این کشورها می توان از آمریکا، جامائیکا، ژاپن و مکزیک، نام برد.

کانادایی ها واقعا بوقلمون خور می باشند

بر اساس گزارش سال 2012 نهاد موسوم به پرورش دهندگان بوقلمون کانادا، در آن سال 8 میلیون و 800 هزار بوقلمون در کشور خورده شدند. 40.6 درصد خانواده های کانادایی نیز، برای جشن ها و مهمانی های فصل تعطیلات بوقلمون و مشتقات آن را خریدند.

همچنین در سال 2015 برای این تعطیلات حدود 4 میلیون بوقلمون درسته ابتیاع کردند. تقریبا 4 میلیونی که تنها بخشی از انواع شکل های دیگر مصرف گوشت این پرنده برای جشن های مربوطه محسوب می شدند.  

کانادایی ها عاشق باله هستند

اینک اجرای باله فندق شکن به مناسبت تعطیلات مورد اشاره، در کانادا به رسمی زیبا تبدیل شده است. رسمی که همه ساله با استقبالی بسیار گسترده روبرو می گردد. بگونه ای که از هنگام نخستین به اجرا درآمدن این باله در سال 1995 تا ژانویه 2011، هنرمندان باله ملی کانادا از 5 هزار و 548 جفت پاپوش مخصوص اجرا استفاده کرده بودند.

کانادایی ها عاشق هدیه دادن می باشند، حتی به قیمت هزینه کردن پس انداز و بالا آوردن بدهی

نتایج نظرسنجی نوامبر 2012 موسسه ایپسوس رید که برای بانک سلطنتی کانادا/ Royal Bank of Canada صورت گرفت، نشان دادند که از هر پنج کانادایی یک نفر (معادل 82 درصد جمعیت کل کشور) در نظر دارند، برای جشن های پیش رو هدیه بخرند.

این نتایج همچنین نشانگر آن بودند، که هر کانادایی شرکت کننده در نظرسنجی مورد اشاره به طور متوسط هزار و 182 دلار هدیه خواهد خرید. فراتر اینکه 24 درصد آنها گفتند، برای چنین خریدی از پس اندازهای خود استفاده خواهند کرد. 56 درصد نیز زیر بدهی کارت های اعتباری رفتند، تا برای عزیزان شان هدیه ای تهیه کنند.

فروشگاه های بزرگ چندین قسمتی و مغازه های مشروبات الکلی، برای کانادایی ها محبوب ترین محل خرید کریسمس هستند

براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی اداره آمار کانادا، هموطنان ما ترجیح می دهند خریدهای کریسمس خود را شخصا انجام دهند. محبوب ترین محل برای این خرید ها نیز، فروشگاه های بزرگ چندین قسمتی/ department stores (دارای بخش های گوناگون جهت عرضه و خرید کالاهای متفاوت) هستند. هزینه سالانه این خریدها سر به حدود 3 میلیارد و 200 میلیون دلار می زند.

دومین مکان محبوب آنها فروشگاه های عرضه کننده انواع مشروبات الکلی می باشند. آنها برای این خرید ها، سالانه یک میلیارد و 600 میلیون دلار هزینه می پردازند.

*خانواده ایران جوان

این برهه فرخنده را به همه مردم دنیا، و به ویژه خوانندگان گرامی خود شادباش می گویند، و برای همه آرزوی تندرستی و شادکامی دارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *