Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / علم و دانش / برای اولین بار در جهان؛ چاپ قرنیه انسان با چاپگر سه بعدی

برای اولین بار در جهان؛ چاپ قرنیه انسان با چاپگر سه بعدی

محققان دانشگاه نیوکاسل، برای نخستین بار قرنیه های چشم انسان را طراحی و با چاپگر 3 بعدی چاپ کردند. در این پروژه مطالعاتی که در مراحل اولیه قرار دارد، سلول های بنیادین قرنیه با ترکیبات طبیعی ترکیب شد تا یک جوهر زیستی برای چاپ ساخته شود. این روش را می توان در آینده برای حل مشکل کمبود عضو اهدایی و تضمین وجود ذخایر نامحدود قرنیه انسانی به کار برد.

سالانه صدها قرنیه اهدایی به انگلستان وارد می شود تا در عمل های جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار بگیرد. زیرا بسیاری از انگلیسی ها، مایل به اهدای چشم خود بعد از مرگ نیستند.

همانطور که می دانید قرنیه خارجی ترین لایه ای است که چشم انسان را تشکیل می دهد و با کنترل و تمرکز نور ورودی به چشم نقشی کلیدی در قدرت بینایی فرد ایفا می کند. محققین پروژه از سلول های بنیادینی که از یک اهداءکننده سالم استخراج شده بود، استفاده کرده و در مرحله بعد آن را با آلژینات (ماده ای که در ساخت دندان مصنوعی از آن استفاده می شود) و کلاژن (اصلی ترین پروتئین ساختاری موجود در پوست) ترکیب کردند تا ماده ژل مانند تولید شود. در مرحله آخر، دانشمندان شکل قرنیه انسان را با یک چاپگر زیستی سه بعدی ارزان قیمت، چاپ کردند. این فرایند کمتر از 10 دقیقه طول کشید.

دکتر کانون، استاد دانشگاه نیوکاسل که ریاست گروه تحقیق را به عهده دارد، گفت: ژلی که ساختیم ترکیبی از آلژینات و کلاژن است که هنگام تولید ماده، سلول های بنیادین را زنده نگه داشت. این ماده به اندازه ای سخت است که شکل خود را حفظ کند و از سوی دیگر به اندازه ای نرم است که درون دماغه چاپگر سه بعدی قرار بگیرد. یکی از اعضای گروه تحقیق بر لزوم انجام آزمایشات بیشتر تاکید کرد.

ده میلیون نفر در سراسر جهان برای جلوگیری از نابینایی به دلیل ابتلا به بیماری هایی مانند تراخم، به پیوند قرنیه نیازمند می باشند. میلیون ها نفر از مردم جهان نیز به دلیل آسیب دیدن قرنیه بینایی خود را از دست داده اند. در سال 17-2016، سه هزار و 652 عمل جراحی پیوند قرنیه در انگلستان انجام شد. تنها 2 هزار و 769 قرنیه پیوند شده توسط انگلیسی ها اهداء شده بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *