علم و دانش

برای اولین بار در جهان؛ نابودی ویروس اچ آی وی با اصلاح ژنتیکی 

گروهی از متخصصین علوم پزشکی در آمریکا به ریاست دکتر کامل خلیلی، برای اولین بار موفق به پاک کردن ویروسHIV  از DNA موش های آلوده شدند. در این طرح مطالعاتی، پژوهشگران توانستند ویروس را با کمک ترکیبی از تکنولوژی اصلاح ژنی و پخش تدریجی داروهای ضد ویروسی از DNA  موش های آزمایشگاهی پاک کنند. 

طبق اعلام سازمان ملل نزدیک به 37 میلیون نفر در جهان به این ویروس آلوده هستند و در صورتی که این افراد تحت درمان قرار نگیرند به بیماری ایدز مبتلا می ‌شوند. روزانه 5 هزار نفر به تعداد افراد آلوده افزوده می شود. در حال حاضر درمان ضد رتروویروسی برای این بیماران توصیه می ‌شود که توانایی ویروس را در تکثیر شدن هدف قرار می ‌دهد، اما نمی‌ تواند آن را از بدن حذف کند. 

در صورتی که بیمار از مصرف داروی بسیار گران خود خودداری کند ویروس HIV قادر خواهد بود به وضعیت قبل بازگردد، زیرا ویروس از این ویژگی برخوردار است که رشته DNA خود را با ژنوم‌ های سلول‌ های سیستم ایمنی ادغام کند.
در این آزمایش متخصصان از شکل جدیدی از درمان ضد رتروویروسی موسوم به LASER ART  روی 23 موش استفاده کردند که تحت اصلاحات ژنتیکی قرار گرفته بودند تا واکنش مشابهی با سیستم ایمنی انسان داشته باشند. همچنین آنان پخش و متابولیسم دارو را که مانع از تکثیر ویروس برای مدت زمان طولانی می‌ شود تحت کنترل داشتند. این تیم تحقیقاتی سپس ژنوم ادغام شده ویروس HIV را با کمک اصلاح ژنی موسوم به CRISPR شکافتند که به محققان اجازه داد تا روی DNA کار کنند، ژن‌ هایی را افزوده یا از بین ببرند.
متخصصان با بیان اینکه این شیوه درمانی روی 9 موش عمل کرده‌ است، تاکید کردند: این فرایند تنها زمانی موفقیت آمیز است که تمامی ویروس‌ ها از بدن پاک شده باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان