صفحه اصلی / اخبار / بدهی سنگین گریبانگیر مردم کانادا؛ حاشیه امنیت مالی ناچیز نیمی از جمعیت

بدهی سنگین گریبانگیر مردم کانادا؛ حاشیه امنیت مالی ناچیز نیمی از جمعیت

banner-niazmandiha2

تورنتو- بر اساس نظرسنجی اخیر موسسه Ipsos، حاشیه امنیت مالی بیش از نیمی از مردم کانادا برای پرداخت صورتحساب ها و تعهدات مالی دیگر، در صورت وقوع اتفاق غیرمنتظره از جمله از دست دادن شغل، خرابی اتومبیل و تعمیرات پیش بینی نشده برای پرداخت صورتحساب ها و تعهدات مالی، کمتر از 200 دلار می باشد. این حاشیه امنیت اندک می تواند خانواده هایی که هم اکنون نیز با مشکلات مالی دست بگریبان هستند را با استرس مالی بیشتری روبرو کند.

متاسفانه برای 10 درصد از کانادایی ها، حاشیه امنیت مالی کمتر 100 دلار یا کمتر می باشد.

نتیجه نگران کننده دیگری که از نظرسنجی مورد اشاره حاصل شده این بود که بسیاری از کانادایی ها به درستی مفهوم <بهره> را درک نمی کنند. حدود 60 درصد از شرکت کنندگان مدعی شدند که دقیقا نمی دانند نرخ بهره چه تاثیری روی بازپرداخت بدهی دارد. به همین دلیل است که کانادایی های در حال حاضر بدهکار، زیر بار بدهی های بیشتر و وام های پرهزینه تر می روند و چرخه تکرار می شود.

داده های به دست آمده این سوال را در ذهن ایجاد می کند که آیا کانادایی ها به درستی مفهوم افزایش قریب الوقوع نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا را درک می کنند؟ بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که بانک مرکزی از نیمه نخست سال 2018، نرخ بهره را افزایش خواهد داد. هر چند این افزایش تدریجی خواهد بود، اما تاثیر آن بر جیب شهروندان کانادایی قابل توجه خواهد بود.

به عنوان مثال، افزایش 1 درصدی در نرخ بهره پایه، می تواند نرخ وام مسکن متغیر را  به میزان مشابه افزایش بدهد. نرخ بهره متغیر که در حال حاضر 3 درصد می باشد، ممکن است به 4 درصد افزایش یابد که به معنی افزایش 33 درصدی در پرداخت بهره وام مسکن برای وام گیرنده خواهد بود. این یعنی 83 دلار اضافی  در ماه در ازای هر 100 هزار دلار بدهی وام مسکن.

خطوط اعتباری یکی دیگر از ابزار های مالی محبوب هستند که به طور معمول با نرخ متغیر عرضه می شوند و می توانند تحت تاثیر افزایش نرخ قرار بگیرند.


موسسه ایپسوس، نظرسنجی مورد اشاره را در فاصله 27 مارچ تا 30 مارچ از طریق آنلاین و با شرکت 1 هزار و 500 کانادایی انجام داد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *