صفحه اصلی / اخبار / بدترین مشاغل برای سلامت جسم و روح

بدترین مشاغل برای سلامت جسم و روح

banner-niazmandiha2

تورنتو- برخی از مشاغل، مانند شغل پلیس، ذاتا خطرناک هستند. اما اغلب از مشاغل دیگری که منجر به آسیب های روحی و جسمی می شوند، صحبت نمی شود. آنجلا پاین، مدیر کل Monster Canada می افزاید: در هر روز کاری، حدود 5 حادثه منجر به فوت در محیط های کاری سراسر کشور رخ می دهد. آمار مرگ و میر ناشی از سوانح شغلی به 1 هزار مورد در سال می رسد. این یعنی 15.5 مورد آسیب دیدگی در ازای هر 1 هزار نیروی کار. اما میزان مرگ و میر و آسیب دیدگی های شغلی در برخی از حرفه ها، به مراتب بالاتر می باشد.

ماهیگیری و تله گذاری، مشاغلی با بیشترین تلفات می باشند. 52 مورد مرگ و میر در هر 100 هزار نیروی کار شاغل در این بخش، نگران کننده است. استخراج معادن و چاه های نفت با 46.9 مورد تلفات در هر 100 هزار نیروی کار، در مکان دوم قرار گرفته و جنگلداری، ساختمان سازی، حمل و نقل و انبارداری به ترتیب با 33.3، 20.2 و 16 مورد مرگ و میر در ازای هر 100 هزار نفر، در رده های پایین تر قرار می گیرند.

اما افزایش اختلالات و بیماری های روحی ناشی از کار که عمدتا از استرس زیاد ایجاد می شوند، بسیاری از شرکت های بزرگ و کوچک در سراسر کشور را به بازبینی شیوه کار وادار کرده است. اختلالات روحی و روانی، همچنین منجر به کاهش بهره وری کارکنان می شود. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها بر روی ارائه برنامه های پایدار جهت تقویت سلامت روحی و روانی کارکنان خود متمرکز شده اند.

نتایج بدست آمده از نظرسنجی اخیر Monster Canada نشان می دهد که یک نفر از هر 10 کارمند و کارگر کانادایی، شغل خود را به دلیل استرس ترک می کنند. 17 درصد از نیروی کار نیز به کناره گیری از شغل خود فکر می کند. 58 درصد نیز معتقدند که بیش از حد از آنها کار کشیده می شود. اکثر افرادی که شغل خود را به دلیل دچار شدن به استرس ترک می کنند، افرادی هستند که کمتر از 40 هزار دلار در سال درآمد دارند. 27 درصد از افراد با درآمد 40 هزار تا 59 هزار دلار در سال نیز به ترک کار فکر می کنند.

کمیسیون سلامت روانی کانادا، آمار نگران کننده مشابهی را ارائه می کند. در طی هر هفته، 500 هزار کانادایی به دلیل ابتلا به بیماری های جسمی و روحی در محل کار خود حاضر نمی شوند. غیبت این افراد از محل کار به دلیل ابتلا به مشکلات روحی و روانی، سالانه 20 میلیارد دلار به اقتصاد کشور آسیب می رساند.

عوامل خارجی، از جمله مشکلات مالی، نگرانی های زیست محیطی، گسترش روزافزون استفاده از هوش مصنوعی و فاکتورهای دیگر نیز در دچار شدن فرد به استرس شغلی موثر هستند.

دست اندرکاران وب سایت Health.com، معتقدند که کارکنان خانه های سالمندان، کارکنان مهدکودک، مدد کاران اجتماعی و بهداشتی، هنرمندان و نویسندگان بیشتر از کارکنان بخش های دیگر در معرض ابتلا به افسردگی و استرس شغلی قرار دارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *