صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / بحران مسکن در تورنتو می تواند سبب کوچ حرفه ای ها شود

بحران مسکن در تورنتو می تواند سبب کوچ حرفه ای ها شود

Behnam Marfou

نتایج نظرسنجی گروه کار موسوم به هیئت دادوستد منطقه تورنتو نشان می دهد، 42 درصد حرفه ای های جوان ساکن این کلانشهر به سبب بهای گزاف مسکن، ترک آن و اسباب کشی به نقاط دارای بازار مسکنی مقرون به صرفه تر را مدنظر قرار خواهند داد. کمااینکه براساس این نتایج 83 درصد از 803 حرفه ای جوان از 18 تا 39 ساله که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، گفته اند به سبب همین هزینه گزاف، برای پس انداز جهت دوران بازنشستگی با مشکل روبرو هستند. 65 درصد نیز خاطرنشان نموده اند، که چنین هزینه ای بر توانایی شان جهت بازپرداخت وام های دوران دانشجویی تاثیر منفی دارد.  

چنین نتایجی این گروه کار را بر آن داشته که پیش از انتخابات استانی پیش رو در ماه ژوئن، یک جزوه راهنمای خط مشی مسکن حاوی پنج توصیه منتشر کنند. در این جزوه آمده که دولت بعدی انتاریو باید چگونه بحران مسکن را به چالش بکشد. توصیه های مورد اشاره شامل از ساختن مجتمع های مسکونی در اطراف ایستگاه های مترو و اتوبوس، تا تسریع صدور مجوزهای ساخت و ساز می باشد.

جین دو سیلوا رئیس هیئت مدیره گروه کار مورد اشاره در این باره از جمله می گوید: این بخشی حیاتی از تقویت اقتصاد است. زیرا به ایجاد عرضه مسکن کافی برای ساکنان منجر می شود. چراکه ما می دانیم، جمعیت شهرمان باز هم بیشتر خواهد شد. می دانیم که در خلال دهه بعدی یک میلیون و 200 هزار تن دیگر به این شهر نقل مکان خواهند کرد. اما راهی که اینک در پیش داریم ما را به سویی نمی برد، که وضعیت مسکن در شهرمان بگونه ای باشد، که بتوانیم نیازمندی های آن ساکنان نوین را برآورده کنیم. کمبود مسکنی که هم اینک هم با آن روبرو هستیم، که جای خود دارد.

براساس اظهارات وی وقتی حرفه ای هایی که پول خوبی درمی آورند در حوزه مسکن با مشکل دست و پنجه نرم می کنند، تکلیف کارگرانی که درآمد پایین دارند و حضور آنها نیز مورد نیاز است، روشن می باشد. چراکه به گفته او اینک وضعیت مسکن بگونه ای است که نوفارغ التحصیلان دانشگاهی که هنوز حقوق افراد تازه وارد به بازار کار را می گیرند، ناچارند برای واحدهای استیجاری زیر استاندارد کرایه های وحشتناکی بپردازند. زوج های جوان نیز وقتی هنوز یک کودک دارند، ممکن است بتوانند به شکلی در یک واحد مسکونی یک خوابه دارای یک محوطه چهار گوش بی در/den  به سر ببرند. اما وقتی فرزند دوم به دنیا می آید، به فضای بیشتری نیاز دارند.

از دیگر سو در جزوه مورد اشاره آمده که تورنتو در حال حاضر با مشکل کمبود کمتر از یک درصدی خانه خالی عرضه شده به بازار فروش روبرو می باشد، که در دهه اخیر 74 درصد کاهش نشان می دهد. جدول موجود در این جزوه هم نشانگر آن است که تورنتو در فهرست 29 شهر دنیا که در آنها مسکن قابل تهیه و خریداری می باشد، در رده بیست و دوم قرار می گیرد.

جین دو سیلوا در این پیوند می گوید: ما کارکنان حرفه ای جوانی داشته ایم، که به نقاط دیگر کشور کوچ کرده اند. چراکه مشاهده نمودند در تورنتو در مسیری قرار ندارند، که بتوانند از کار خود آنقدری درآمد داشته باشند، که آنها را قادر سازد مسکنی بخرند، تشکیل خانواده بدهند، پولی جهت دوران بازنشستگی پس انداز کنند، و بدهی های دوران دانشجویی را بپردازند.

پنج توصیه مذکور برای مقابله با مشکلات عدیده ای که به برخی از آنها اشاره شد، به قرار زیرند:

  • کاهش شرایط و هزینه های اداری شهرداری از سوی دولت استان انتاریو، از طریق اجازه دادن به شرکت های خواهان ساخت و ساز! به این مفهوم که این شرکت ها بتوانند طرف سومی مانند مهندسین دارای مجوز را، برای احراز شرایط قانون مربوطه معرفی کنند.
  • افزایش عرضه واحدهای استیجاری از طریق ایجاد تغییرات در قوانین و مقررات سفت و سخت کنونی!  
  • تعییر قوانین موجود به منظور تشویق به ساخت بناهای دارای تراکم بیشتر در کل تورنتو از جمله در اطراف ایستگاه های مترو و اتوبوس!
  • تسریع جدول زمانی ساخت پروژه های زیربناسازی شهرداری مانند پیاده روها، که می توانند ساخت و ساز مسکن را به تاخیر بیندازند.
  • استفاده از زمین های دولتی جهت ساخت مسکن

از دیگر سو کندوکاو ماه فوریه مرکز مسکن استیجاری پدمپر نیز نشان می دهد، که میزان اجاره یک آپارتمان یک خوابه در تورنتو به طور متوسط ماهی 1200 دلار است. به گزارش هیئت ملک و املاک تورنتو هم در ماه ژانویه بهای متوسط مسکن در شهر ما اعم از خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصه دار با سایر املاک)، قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری)، و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، سر به 736 هزار و 783 دلار زد. حال آن که میزان متوسط چنین بهایی در کشور 481 هزار دلار بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *