مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

بحران اوردوز مواد مخدر و کاهش امید به زندگی در کانادا

داده‌های سازمان آمار کانادا نشان می‌دهد که روند افزایشی شاخص امید به زندگی در کشور، برای نخستین بار در چهار دهه اخیر، متوقف شده است. این توقف تا حد زیادی، به خاطر افزایش شمار مرگ و میر ناشی از اوردوز (مصرف بسیار زیاد) مواد مخدر اتفاق افتاده است. بنا بر این آمارها، تاثیر این مرگ‌ها در استان بریتیش کلمبیا، بیش از سایر مناطق کشور به چشم می‌آید. در این استان، شاخص امید به زندگی، در دوره‌ سال‌های 2016 تا 2017 برای دومین سال متوالی، به میزان سه دهم سال برای مردان و یک دهم سال برای زنان، کاهش یافته است.

در آلبرتا، شاخص امید به زندگی در دوره‌ زمانی مشابه برای مردان، به میزان 24 صدم سال و برای زنان یک دهم سال کاهش یافته است. دکتر توماس کِر، استاد دپارتمان پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا، و از پژوهشگران مرکز تحقیقات مصرف مواد مخدر این استان است. او درباره‌ این آمار می‌گوید: آمار ارائه شده، از یک فاجعه خبر می‌دهد، اما این آمار موجب شگفتی من نشدند. ما پیش از این نیز می‌دانستیم که مشکل اوردوز جدی است و این آمار، به این معناست که ما و دولت، باید تلاش جدی‌تری در این زمینه بکنیم. ما همچنین باید تلاش کنیم که مردم از تکرار خبرهای مربوط به بحران اوردوز خسته نشوند و موضوع مرگ و میر ناشی از آن، به یک هنجار اجتماعی تبدیل نشود.

شاخص امید به زندگی، یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد با توجه به شرایط محیطی، هر فرد عضو گروه آماری (مانند یک شهر، یا استان) چند سال امکان زندگی دارد. از این شاخص، بیشتر به عنوان نشانگری از میزان سلامت عمومی استفاده می‌کنند. شاخص امید به زندگی در سطح جهان، در طی دو قرن اخیر، یک روند ثابت افزایشی را نشان داده است. بخشی از این افزایش، مرهون بهبود شرایط بهداشت شخصی و تغذیه، کاهش میزان مرگ و میر کودکان و رواج واکسیناسیون و آنتی‌بیوتیک‌ها بوده و بخش دیگر نیز در نتیجه‌ پیشرفت‌های پزشکی روی داده است.

آمارهای جدید سازمان آمار کانادا، همچنین نشان می‌دهند که شاخص امید به زندگی، در استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، پرینس ادوارد، کِبِک و قلمرو نوناووت افزایش یافته و در انتاریو، کم و بیش ثابت مانده است. مردان سالمند کانادایی، اکنون سال‌های بیشتری عمر می‌کنند، گرچه این افزایش عمر، توسط افزایش مرگ در میان مردان جوان‌تر، جبران می‌گردد.

بر اساس این آمارها، اکنون میزان متوسط شاخص امید به زندگی برای کانادایی‌ها، 82 سال است؛ یعنی 84 سال برای زنان و 80 سال برای مردان. مورد دیگر ثبت شده در این آمارها، شمار 10 هزار و 300 مرگ است که به دلایل مربوط به مصرف مواد مخدر، و در دوره‌ زمانی میان ژانویه 2016 تا سپتامبر 2018 روی داده‌اند. دکتر کِر می‌گوید اینکه بحران اوردوز، توانسته رشد شاخص امید به زندگی کانادا را متوقف نماید – در حالی که مرگ‌های غیرطبیعی دیگر همچون مرگ و میز ناشی از تصادفات رانندگی و خودکشی نتوانسته این کار را انجام دهد– نشان می‌دهد که گستره‌ این مشکل، چقدر بزرگ است.

دکتر گیلیان کولا، استاد دانشکده‌ بهداشت عمومی دانشگاه تورنتو و از پژوهشگرانی است که با جامعه‌ جلوگیری از اوردوز تورنتو (TOPS) همکاری می کند. سازمان TOPS خود در زمینه‌ برداشتن موانع میان ارائه دهندگان خدمات درمانی و گروه‌های اجتماعی که به حاشیه رانده شده‌اند، فعالیت می‌نماید. دکتر کولا، می‌گوید مجرم به شمار آوردن مصرف‌کنندگان مواد مخدر، یکی از عواملی است که دسترسی آنها به خدمات درمانی و اجتماعی را با مانع مواجه می‌کند. او می‌گوید: برداشتن بار کیفری از روی این موضوع، می‌تواند یک سیاست بسیار موثر باشد که احساس شرمساری را از معتادان گرفته و آنها را به درمان امیدوار نماید.

دکتر کولا، می‌گوید یک سیاست دیگر که می‌تواند در رفع این مشکل کارساز باشد، این است که امکاناتی ایجاد شود تا مصرف‌کنندگان بتوانند به مواد مخدری که به افزودنی‌های کشنده مانند فنتانیل آلوده نیستند، دسترسی داشته باشند. او می‌گوید: در حال حاضر، ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که امیدها برای ارائه‌ راه‌حل‌های کارآمد برای این بحران، در پیچ و خم بازی‌های سیاسی و حزبی گرفتار شده است. این بازی‌ها، بازی با جان مردمی است که هزاران نفر از آنها، به دلیل اوردوز در حال مرگ هستند.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0